موج
کدخبر : ۳۳۳۴۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333455

رییس کانون وکلای دادگستری استان یزد:

رییس کانون وکلای دادگستری استان یزد گفت: با رای دیوان عدالت اداری موسسات حقوقی باید مجوز فعالیت خود را از کانون های وکلا دریافت کنند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمد حسین جعفری رییس کانون وکلای دادگستری استان یزد گفت: کانون وکلا نقش بی‌بدیلی در حفظ حقوق مردم، ارتقای حقوق شهروندی و دادرسی عادلانه دارد ضمن اینکه دادرسی عادلانه بدون حضور وکیل معنا و مفهومی ندارد.

وی افزود: وکلا برای تحقق دادرسی عادلانه و حق دفاع مردم در تلاش هستند و این حق در اصل ۳۵ قانون اساسی آمده است و جزو حقوق بنیادین و حقوق اساسی مردم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه هر متهمی با هر اتهامی حق دفاع دارد، افزود:  هر انسانی در قبال اتهام یا اتهامات وارده به وی حق دفاع دارد و برای احقاق این حق، حق انتخاب وکیل دارد اما باید توجه داشت که وکلا به عنوان مثال وقتی وکیل یک متهم کلاهبرداری یا تجاوز به عنف یا قتل می شوند از نفس کلاهبرداری، تجاوز به عنف و قتل دفاع نمی کنند بلکه دفاع وکلا از حقوق متهم به این جرائم آن هم در چارچوب قانون می باشد.

محمد حسین جعفری بیان کرد: اگر در دادگاه کیفری که با تعدد قاضی اداره می شود، یک قاضی حضور پیدا نکند جلسه از اعتبار نمی افتد ولی اگر وکیل متهم حضور نداشته باشد، دادگاه از اعتبار می افتد و اگر حکمی صادر شود در دیوان عالی کشور نقض می شود.

جعفری اظهار داشت: بخشنامه اخیر ریاست محترم قوه قضائیه در باب ارتقای منزلت، شفافیت درآمد و پیگیری پیشنهادهای وکلا، کمک به ارائه تصویری شایسته از وکلا به جامعه و معرفی نهاد مدنی وکالت نه تنها به عنوان یک حرفه در آمدزا، بلکه به تبیین رسالت انسانی و عدالت خواهانه آن اشاره نموده است.

وی ابراز داشت: کانون وکلای یزد در مدت چهار سال از زمان تاسیس خود، پیشرفت‌های قابل توجه و گام های بلندی در ارائه همان تصویری که از وکلا و نهاد وکالت به عنوان رسالت انسانی و عدالتخواهانه آن یاد می شود، به جامعه ارائه نموده است.

رییس کانون وکلای یزد اعلام کرد: با رای دیوان عدالت اداری موسسات حقوقی باید مجوز خود را از کانون های وکلا دریافت کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها