موج
کدخبر : ۳۳۳۳۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333374

منصور یزدی زاده خبر داد:

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از کاهش بیش از 50 درصدی برداشت آب خام از رودخانه زاینده رود در 10 سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، منصور یزدی زاده به مناسبت هفته محیط زیست در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: بیش از 50 درصد برداشت آب خام از رودخانه زاینده رود علی رغم توسعه های انجام شده و افزایش ظرفیت تولید توسط شرکت ذوب آهن در 10 سال گذشته کاهش داشته است.

وی با اشاره باینکه مصرف آب نیز به ازای هر کیلو تولید، مصرف به نصف کاهش یافته است، افزود: حق آبه ای برای ذوب آهن تعریف شده است که تنها 40 درصد آن را استفاده می کنیم و در تلاش هستیم تا برداشت آب خام را از زاینده رود به کمترین حد ممکن برسانیم.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ادامه داد: ظرف 10 سال گذشته به ازای هر کیلو محصولی که شرکت ذوب آهن تولید می‌کند، از 11 لیتر مصرف آب به 5 لیتر رسیده‌ایم و این صرفه جویی بزرگی را در مصرف آب رقم می‌زند.

این مقام مسئول با اشاره باینکه بیش از 70 درصد از مصرف آب در کشور به دلیل کشاورزی سنتی و نادرست است، گفت: تنها 10 درصد از آب مصرفی ایران به صنایع اختصاص دارد، ضمن اینکه ذوب آهن اصفهان از جمله صنایعی است که اقدامات گسترده‌ای برای کاهش مصرف آب در این زمینه انجام داده است.

یزدی زاده بیان کرد: همچنین شرکت ذوب آهن با ۱۶۵۰۰ هکتار فضای سبز، بزرگ ترین فضای سبز در منطقه صنعتی را در کشور و خاور میانه داراست.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره باینکه کارخانه های فعال در صنعت باید طبق الزامات سازمان حفاظت محیط زیست ۲۵ درصد فضای سبز داشته باشند،افزود: شرکت ذوب آهن اصفهان با بیش از نیم قرن فعالیت بیشتر از آنچه که موظف بوده است در گستره فعالیت خود فضای سبز ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین شرکت ذوب آهن اصفهان 84 درصد بیشتر از مساحت استانداردهای زیست محیطی فضای سبز احداث کرده است.

منصور یزدی زاده گفت: شرکت ذوب آهن با ۱۶۵۰۰ هکتار فضای سبز، بزرگ ترین فضای سبز در منطقه صنعتی را در کشور و خاور میانه داراست.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان افزود: شرکت ذوب آهن اصفهان سالانه 15 میلیارد تومان برای نگهداری فضای سبز شرکت هزینه می کند که رقم قابل توجهی است و رویکرد آینده کارخانه این است که کاشت گونه های مقاوم به کم آبی را در دستور کار قرار دهد.

وی خاطر نشان کرد: آبیاری ۱۴۵۰۰ هکتار از فضای سبز ذوب آهن بصورت دیم است و تنها 2 هزار هکتار از آن به صورت آبیاری قطره ای و یا با تانکر انجام می شود.

این مقام مسئول بیان داشت: بیش از 36 پروژه زیست محیطی با هزینه ای بالغ بر 1700 میلیارد ریال و 5‌/56 میلیون یورو و تعداد قابل توجهی پروژه دیگر در شرکت ذوب آهن اجرا و راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: هدف و نگرش ذوب آهن اصفهان این است که در سه بخش آب ، هوا و خاک ، کمترین آلایندگی را داشته باشد و در این راه در حد توان خود هزینه های لازم انجام می دهد.

منصور یزدی زاده اظهار داشت: در تلاش هستیم  شرکت ذوب آهن را یک صنعت سبز در کشور مطرح کنیم اما صنعت سبز به آن معنا نیست که آلاینده‌های تولید شده از آن به صفر می‌رسد بلکه باید به بهترین نحو آن را کنترل کرد.

این مقام مسئول افزود: تهیه برنامه جامع محیط زیست اقدام نموده ونتایج حاصل را جهت بررسی و تایید به اداره کل حفاظ محیط زیست استان ارسال نماید. این برنامه در نیمه دوم سال 98 تهیه و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان ارسال شد و در حال حاضر در مرحله بررسی توسط این اداره قرار دارد .

 مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: طرح جامع زیست محیطی مهمترین طرحی است که در زمینه بهبود اوضاع محیط زیستی شرکت در حال اجرا است و در این طرح چندین بار تاکید شده که باید تمامی مسائل و مشکلات زیست محیطی ذوب آهن مطرح شود و راه حلی برای بهبود آن ارائه شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها