موج
کدخبر : ۳۳۳۳۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333336

مسئول انجمن صنفی داروخانه های دامپزشکی استان همدان در گفتگو با موج تصریح کرد:

مسئول انجمن صنفی داروخانه های دامپزشکی استان همدان با اشاره به ترکیب شورای مرکزی نظام، از حضور اعضای دولتی در این شورا انتقاد کرد و آن را مغایر با قانون نظام دانست و همینطور از شرایط سخت رای دهنده گان در این انتخابات سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، اعظم بهمنی، موسس و مسئول فنی داروخانه های دامپزشکی استان همدان و مسئول انجمن صنفی داروخانه های دامپزشکی  استان،  دارای دکتری تخصصی حقوق و دانش آموخته دامپزشکی  و عضو نظام دامپزشکی استان در گفتگو با موج با اشاره به برگزاری انتخابات پیش رو شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی کشور به طرح موضوعاتی پرداخت که در این فرایند نیاز به اصلاح و بازنگری دارد.

 بهمنی با اشاره به سابقه 25 ساله خود در این حوزه عنوان کرد: در سال هایی که در زمینه دامپزشکی پشت سر گذاشته ام همواره شاهد مسائل و مشکلات بسیاری بوده ام که عمده آن می تواند توسط همین شورای مرکزی نظام دامپزشکی کشور رفع شود اما ضرورت هایی وجود دارد.

 

حضور اعضا دولتی در شورای مرکزی نظام دامپزشکی مغایر با قانون است

وی با بیان موضوع مذکور مطرح کرد: شورای مرکزی و ترکیبی که در این شورا وجود دارد خود مغایر با قانون یکم   به شرح ذیل است: قانون تاسیس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران است که آمده است: سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران سازمانی است دارای استقلال مالی، شخصیتی مستقل حقوقی و غیردولتی که به منظور رسیدن به اهداف و انجام وظایف مقرر در این قانون تشکیل شده است

وی با بیان این قانون مطرح کرد: در حال حاضر ترکیبی که وجود دارد خلاف موضوع مطرح در قانون به دلیل حضور اشخاص دولتی در این ترکیب است که تعارض و تلاقی وظایف برای یک شخص دولتی در برابر بخش خصوصی در شورای مرکزی را به وجود می آورد.

وی با اشاره به اهدافی که در این سازمان تعریف شده است، گفت:  تلاش در جهت ارتقای اخلاق حرفه ای در کلیه امو دامپزشکی در چهار چوب ارزش های عالیه اسلام، تلاش در جهت حفظ شئون حرفه دامپزشکی ، تلاش  در جهت پیشبرد و اصلاح امور دامپزشکی،  تلاش در جهت حسن اجرای وظایف فنی و حرفه ای دامپزشکان و سایر رده های حرفه دامپزشکی  و ... از جمله اهدافی است که در این سازمان تعریف شده است

وی با بیان ارکان سازمان مطرح کرد: شورای مرکزی ، شورای استانی  و هیات انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه دامپزشک ارکان تشکیل دهنده این سازمان هستند.

مسئول انجمن صنفی داروخانه های دامپزشکی  استان همدان  با اشاره به وظایف این سازمان افرود: همکاری و هماهنگی با مراجع ذیربط برای گسترش و پیشبرد فعالیت های علمی و تحقیقاتی در امور دامپزشکی، همکاری با مراجع ذیربط برای تعیین و تنظیم و اجرای صحیح تعرفه های خدمات دامپزشکی، همکاری با دستگاه های ذیربط به منظور حسن اجرای مقررات و قوانین مربوط به امور دامپزشکی و  همکاری با مراجع ذیربط در اجرای برنامه های باز آموزی و نو آموزی مستمر دامپزشکان وسایر رده های حرفه دامپزشکی در جهت رشد و دستیابی به آخرین یافته های علمی و تکنولوژیک دامپزشکی  و ... از وظایفی است که در این زمینه تعریف شده است.

این عضو نظام دامپزشکی استان با اشاره به انتخابات پیش رو شورای مرکزی نظام، گفت: در این انتخابات شورای مرکزی به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیر در این حوزه تشکیل می شود که 17 عضو دارد و از این تعداد 8 عضو انتصابی است و مابقی انتخابی است.

بهمنی با اشاره به 8 عضو انتصابی در این شورا یادآور شد: این اعضای انتصابی یکی از همان مشکلات اصلی و مطرح در این حوزه است که به آن اشاره  شد و بر اساس ماده یکم قانون تاسیس نظام دامپزشکی این شورا باید ماهیتی غیر دولتی داشته باشد که اینگونه نیست.

 مو سس و مسئول فنی داروخانه های دامپزشکی استان همدان با اشاره به ترکیب انتصابی در شورای مرکزی نظام، گفت: اعضای تشکیل دهنده این شورا شامل: رئیس یانماینده تام الاختیار سازمان دامپزشکی کشور، رئیس یا نماینده تام الا ختیار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، یک نفر از دامپزشکان با معرفی وزیر جهاد سازندگی به عنوان نماینده ایشان، یک نفر از دامپزشکان عضو هیات علمی با معرفی وزیر فرهنگ و آموزش عالی به عنوان نماینده ایشان، یک نفر از دامپزشکان خبره شاغل در وزارت بهداشت,درمان و آموزش پزشکی با معرفی وزیر بهداشت, درمان و آموزش پزشکی به عنوان نماینده ایشان، یک نفر از دامپزشکان خبره شاغل در نیروهای مسلح با معرفی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان نماینده ایشان،  یک نفر از دامپزشکان خبره شاغل در سازمان حفاظت محیط زیست با معرفی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده ایشا،  نه نفر از دامپزشکان صاحب نظر در رشته های مختلف علوم دامپزشکی به انتخاب اکثریت آرای مجمع نمایندگان شوراهای استانی به عنوان اعضای اصلی و چهار نفر به عنوان اعضای علی البدل. و یک نفر از دامپزشکان با تجربه شاغل در وزارت کشاورزی با معرفی وزیر هستند.

 

چرا فرد کاندیدا نمی تواند به خود رای دهد؟/ چرا اعضای نظام دامپزشکی کشور نمی توانند رای دهنده باشند؟

بهمنی با اشاره به  موضوع مهمی که در فرایند انتخابات شورای مرکزی نظام وجود دارد، خاطرنشان کرد: چگونه اعضای نظام دامپزشکی کشور می توانند برای شورای مرکزی کاندید شوند اما نمی توانند برای انتخاب فرد مورد نظر خود و یا رای به خود اقدام کنند؟

چگونه است که تنها فرد حاضر در شورای استانی می تواند رای دهنده نسبت به انتخاب فرد مورد نظر خود در ایجاد شورای مرکزی باشد و دیگران اعضای نظام نمی توانند؟

چگونه است که شرایط رای دهندگان بسیار سخت تر است از کسانی که به عنوان کاندیدای شورای مرکزی معرفی می شوند؟

اعظم بهمنی با بیان اینکه خود از کاندیداهای انتخابات پیش روی نظام دامپزشکی کشور است، گفت: این موضوع نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها