موج
کدخبر : ۳۳۳۲۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333280

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در نشست خبری برخط گفت: استان یزد در تولید گوجه گلخانه ای جایگاه اول کشور، تولید خیار سبز گلخانه ای جایگاه دوم را دارد و محصولات فلفل و بادمجان و آلوئه ورا را در حجم زیاد تولید می کنیم و حرکت ما در کشت گلخانه ای همراه نزدیک به علم روز دنیا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج یزد، سید جمال سجادی پور رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: استان یزد در سیستم های نوین آبیاری اقدامات خوبی داشته ولی سختی هایی هم به دلیل خرده مالکی بودن وجود دارد به طوری که یک پهنه آبی باید 200 نفر برای اجرای سیستم های نوین آبیاری با هم همنظر شوند.

سجادی پور گفت: 1400هکتار سال گذشته در عرصه سیستم نوین آبیاری کار کردیم همچنین سال 97 با کمک فرهنگسازی توانستیم معادل یک برنامه پنج ساله، عملیات آبیاری نوین را در استان اجرا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در استان یزد به علت محدودیت منابع آبی امکان توسعه سطح زیر گشت فراهم نیست، افزود: 4 درصد بخش کشاورزی را گلخانه ها تشکیل می دهند و 30 درصد تولیدات ما تولیدات گلخانه ای است که در ادامه به تنوع بخشی کشت گلخانه ای پرداختیم و هم اکنون بالای 15 محصول در گلخانه های استان یزد کشت می شود بنابراین به دلیل بهره وری و علمی کردن کشاورزی به سمت کشت گلخانه ای حرکت کردیم.

وی بیان کرد: استان یزد در تولید گوجه گلخانه ای جایگاه اول کشور، تولید خیار سبز گلخانه ای جایگاه دوم را دارد و محصولات فلفل و بادمجان و آلوئه ورا را در حجم زیاد تولید می کنیم و حرکت ما در کشت گلخانه ای همراه نزدیک به علم روز دنیا است و هم اکنون کشت گلخانه ای را به 600 تن در هکتار در استان یزد رساندیم.

وی با اعلام اینکه هم اکنون ظرفیت تولید نشا در استان یزد از 100 میلیون نشا گذشته است، گفت: 40 میلیون نشا در استان یزد استفاده و ما بقی به سایر استان ها ارسال می شود در حالی که تولید نشا در استان سال92 کمتر از یک میلیون بود بنابراین باید کشت نشا را در استان افزایش دهیم چراکه 20 درصد در مصرف انرژی و آب صرفه جویی می شود.

سجادی پور با بیان اینکه در جو و ذرت و کنجاله سویا به کشورهای خارجی وابستگی داریم، گفت: در سال جاری طرح کشت علوفه گلخانه ای به مساحت90 هزار متر مربع در شهرستان مروست را داریم که با این کار تولید  ذرت علوفه ای که در فضای باز از 60 تن در هکتار است به 600 تن در فضای گلخانه ای می رسد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد بیان کرد: شش واحد جدید بسته بندی محصولات گلخانه ای تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد و این در حالی است که 22 واحد بسته بندی محصولات گلخانه ای درجه یک در استان فعال هستند.

وی اولویت های سازمان جهاد کشاورزی در سال 99 را در10 محور پروژه جهش تولید اعم از 150 هکتار توسعه کشت گلخانه ای، افزایش 300 هزار تن صنایع تبدیلی، توسعه نژاد دام های سبک پر تولید، اصلاح نژاد دام های سبک بومی و انتقال علوفه به گلخانه ها همچنین احداث حداقل 5 شهرک گلخانه ای در سطح استان یزد را نام برد.

وی با بیان اینکه در تامین نهاده های دامی استان در وضعیت خوبی نیست، گفت: در تامین نهاده های دام و طیور ناپایداری هایی در تامین و وابستگی به خارج از کشور وجود دارد که طبق مصوبات ستاد مقابله با تحریم ها ظرفیت ذخیره سازی نهاده ها را از 12 هزار تن به 60 هزار تن در استان افزایش دادیم که اگر نبود مشکلات بیشتری مواجه می شدیم چراکه 60 هزار تن نهاده دام و طیور سال گذشته عرضه کردیم.

سجادی پور در مورد ایجاد مراکز عرضه مستقیم میوه گفت: ایجاد مراکز عرضه مستقیم در استان یزد در حال پیگیری است که با کمترین قیمت هم محصولات را عرضه کنیم این در حالی است که میوه های نوبرانه طبیعتا قیمت بالاتری در بازار دارند موضوع مهم این است که باید دست واسطه با عرضه مستقیم کوتاه شود.

وی در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز حریم شهر و روستا گفت: در بحث اراضی که در حیطه شهرداری و محدوده شهر است و حریم هایی که بین جهاد کشاورزی و شهر است و در روستاها در قالب طرح هادی قرار می گیرند که در حوزه مدیریت دهیاری ها است و جهاد کشاورزی متولی برای برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها