موج
کدخبر : ۳۳۲۲۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332297

حسین فرشیدی مطرح کرد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با اشاره به اینکه شاهد جهش آمار مبتلایان کرونا در هرمزگان هستیم، گفت: در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی وضعیت اسف‌باری در استان به دلیل افزایش شمار مبتلایان به کرونا شکل می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، در جلسه ویدیو کنفرانس با رسانه ها با بیان اینکه در حال حاضر هیچ واکسن و دارویی خاصی برای کووید 19 وجود ندارد، اذعان داشت: فقط داروهای کمک کننده برای کنترل بیماری های زمینه ایی استفاده می شود.

وی ابراز کرد: با وجود تمام هشدارها و توصیه‌ها مبنی بر رعایت بهداشت و فاصله‌های اجتماعی برای مقابله با کرونا هنوز هم افراد زیادی هستند که با بی تفاوتی شهر و خیابان را برای خرید و گردش دور می‌زنند و این برای تمام جامعه خطر آفرین است.

فرشیدی تاکید کرد: بیشتر مبتلایان به کرونا بدون علامت هستند و تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به این ویروس آلوده شده ولی علائم آنها ظاهر نشده احتمال اینکه بیماری را به دیگران منتقل کنند وجود دارد و به همین دلیل مردم باید از حضور در مراکز شلوغ و پرازدحام به شدت پرهیز کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان از ترددهای غیرضروری تجمع در اماکن عمومی، دید و بازدید و دورهمی‌ها و مهمانی‌ها به صورت جدی خودداری کنند و حتماً از ماسک استفاده کنند، اظهار کرد: در غیر این صورت وضعیت اسف‌باری در استان به دلیل افزایش شمار مبتلایان به کرونا شکل می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: با اینکه دستگاه pcr حتی در کشور هم موجود نیست اما ما پیگیر تامین این دستگاه در هرمزگان هستیم.

فرشیدی در ادامه با بیان اینکه 60 تخت icu برای پذیرش مبتلایان به ویروس کرونا راه اندازی خواهد شد، تشریح کرد: اورژانس بیمارستان شهید محمدی و بیمارستان شریعتی با سرعت بیشتری در حال آماده شدن هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با اشاره به اینکه متاسفانه شاهد جهش آمار مبتلایان کرونا در هرمزگان بوده ایم، اضافه کرد: بندرعباس و میناب جز شهرهای پرخطر هستند که با اعمال محدودیت ها و تعطیلی برخی اماکن از افزایش آمار ابتلا در شهرهایی با وضعیت قرمز جلوگیری می شود.

فرشیدی تصریح کرد: تعداد افرادی که بدون علامت بیماری شناسایی می شوند ، نشان می دهد چرخش ویروس در جامعه چقدر برقرار است و چه شدتی می توان برای آن در نظر گرفت.

وی در گزیده ای از سخنان خود با بیان اینکه بندرعباس با 73 درصد  از موارد مبتلایان به ویروس کرونا در صدر مبتلایان به کرونا در هرمزگان قرار گرفته است، افزود: جزیره بوموسی تنها شهرستان هرمزگان با وضعیت سفید است که تاکنون هیچ مورد مثبت به کرونا در این شهرستان به ثبت نرسیده است.

وی اظهار کرد: فرمانداری ها موظف شده اند اجازه برگزاری هیچ مراسمی را به شهروندان ندهند.

فرشیدی با بیان اینکه جزیره بوموسی تنها شهرستان سبز هرمزگان است، افزود: با وجود این وضعیت و جهش آمار مبتلایان به کرونا قطعا" مجبور خواهیم بود اماکن پر تردد و پر خطر را تعطیل کنیم و در این خصوص ستاد استانی کرونا نیز محدودیت هایی را اعمال خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه فروشندگان و کارمندان باید از ماسک در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا استفاده کنند، عنوان کرد: سیاست ما تقویت ساختار درمانی، قرنطینه موثر و پیدا کردن مبتلایان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با بیان اینکه شخص مبتلا به ویروس کرونا هر 24 قادر است یک نفر را مبتلا کند، تصریح کرد: اگر همه افراد از ماسک استفاده کنند می توان از 90 درصد شیوع این ویروس پیشگیری کرد.

فرشیدی گفت: به شهروندان هشدار داد در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری، با موج جدید و شدیدتری از بیماری مواجه می شویم.

فرشیدی ضمن انتقاد از بی توجهی برخی گروه های صنفی به رعایت پروتکلهای مصوب، گفت: با واحدهای متخلفی که شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمی کنند، به طور جدی برخورد می شود زیرا سلامت مردم مقوله ای است که نمی توان با آن شوخی کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه وقتی الزام در برگزاری آزمون‌های مدارس است دیگر دست بنده یا ستاد کرونا استانی نیست، افزود: برای آموزش‌وپرورش هم دستورالعمل نیز ارائه‌شده و باید آزمون‌ها طبق پروتکل‌ها برگزار شود و باید تمامی دانش آموزان در آزمون‌ها از ماسک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نظر خود را در خصوص آزمون‌های دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص الزام برگزاری آزمون‌های غیرحضوری اعلام کرده‌ایم و حتی شهرهای بندرعباس، میناب و قشم را قرمز اعلام کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: البته بحث کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و کلاس‌های عملی با توجه به نوع الزامی بودن یا نبودن تصمیم‌گیری می‌شود.

روند شیوع ویروس کرونا در بندرعباس و میناب نگران کننده است و به وضعیت قرمز رسیده‌ایم، لذا از مردم شهرستان تقاضامندیم در خانه بمانند و در جهت کنترل شیوع کرونا و حفظ سلامتی خود و دیگران در اجرای مصوبات اتخاذ شده با ما همکاری لازم داشته باشند.

وی در پایان اضافه کرد: بندرعباس را به عنوان آزمایشگاه مرکز استان، میناب شرق استان و کیش را به عنوان آزمایشگاه غرب هرمزگان در نظر گرفته ایم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    ما هم دوست داریم بمونیم تو خونه و سالم بمونیم ولی با کدوم منبه درامدی بیرون از بیماری و داخل خونه از گرسنگی راهکاری برای دومی پیدا کنید تا مردم تو خونشون بمونند

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها