موج
کدخبر : ۳۳۰۹۷۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-330979

استاندار قم:

استاندار قم با اشاره به نحوه بازگشایی و فعالیت اماکن مذهبی و متبرکه قم، گفت: حرم‌ها و رواق‌ها مانند این دو ماه گذشته تعطیل هستند، ولی صحن‌ها بعد از ماه رمضان سه ساعت صبح و سه ساعت بعد از ظهر باز میشوند.

به گزارش خبرگزاری موج قم، بهرام سرمست در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران که در تالار کرامت استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه وضعیت قم از نظر کرونا زرد است، اظهار داشت: باتوجه به اینکه نماز جمعه‌ای در این استان برگزار نمی‌شود، مصوبه ستاد ملی در مورد روز قدس برای این استان موضوعیت ندارد.

وی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز قدس بیان داشت: انتظار می رود که تمامی شهروندان پای تلویزیون باشند، و به فرامین و فرمایش های معظم له داشته گوش نمایند، و این برنامه برای قم موضوعیت بیشتری دارد، و شهرها و استان های دیگری که کم خظر هستند مشمول مصوبه ستاد ملی خواهند بود.

استاندار قم همچنین در خصوص نماز عید فطر نیز بیان داشت: مصوبه ستاد ملی در این زمینه پرهیز از تجمع ها با تاکید بر برگزاری نماز عید فطر است، چرا که متصل به روزه مسلمانان است.

سرمست اضافه کرد: مقرر شده نماز عید فطر در قم برگزار شود، و این اقامه نماز نیز هر چقدر در مساجد محلی و فضاهای باز باشد، بیشتر توصیه می شود.

سرمست در واکنش به برخی سخنان مطرح شده در این جلسه مبنی بر کم بودن مدت تعیین شده برای بازگشایی صحن ها، گفت: این تصمیم در سطح کلان و ستاد ملی گرفته شده، ولی پیش بینی ما این است که پشت این تصمیم یک گام تدریجی خواهد بود، یعنی یک یا دو هفته با این شکل پیش برویم و بعد متصل عمل کنیم.

وی ادامه داد: بویژه اینکه احتمال می دهیم شوق و ذوق زیارت توسط زائران بیشتر شود، از این رو اگر به تدریج این حالت ایجاد شود، قطعا بازگشایی ها در آینده بیشتر خواهد بود و سیاست کلی و ملی نیز همین است و به تدریج و پلکانی عمل می‌شود.

سرمست خاطرنشان کرد: اگر از هم اکنون اطلاع رسانی کنیم که اماکن مقدس از ابتدای صبح تا شب باز خواهند بود، تجمع شکل می گیرد و امکان ضد عفونی کردن سطوح خیلی پایین می آید و چون در یک دوره ای نیز برای عاشقان اهل بیت دلتنگی و اشتیاق و شور ایجاد شده، اگر پیش بینی های ما دقیق نباشد با سفر و اطراق انبوه زائران مواجه می شویم و نمی‌توانیم پاسخگو باشیم.

وی گفت: ما یک یا دو هفته با همین مرحله پیش می‌رویم و در خلال برنامه موضوع های مورد نظر را به ستاد ملی منعکس می کنیم تا در تصمیم سازی های این ستاد موارد استان را لحاظ کنیم.

استاندار قم بیان کرد: فرمانداری باید قبل از عید فطر با تولیت آستان های مقدس و خادمان این اماکن و همچنین علوم پزشکی و نیروی انتظامی جلسه داشته باشد و پیشاپیش تمهیدات بهداشتی لازم انجام شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها