موج
کدخبر : ۳۲۹۰۶۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329063

امین قصمی مطرح کرد؛

مدیرعامل آبفا هرمزگان، با اشاره به اینکه دولت اقدامات اساسی در ایجاد زیرساخت های تامین، انتقال و تصفیه آب در بشاگرد انجام داده است، از اجرای دو پروژه ملی آبرسانی در شهرستان بشاگرد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امین قصمی  مدیرعامل آبفا هرمزگان افزود: محدویت منابع آبی و پراکندگی روستاها در شهرستان بشاگرد متغیرهایی بودند که ما را با چالش جدی در تامین نیاز آبی پایدار این شهرستان مواجه کرده بود و بر همین اساس دولت و مجموعه وزارت نیرو با استفاده از ظرفیت های پایدار منابع آبی موجود نظیر سد های جگین و سُهران، اقدام به تعریف دو پروژه ملی آبرسانی در این شهرستان کردند.  

*بهره برداری از فاز اول پروژه جگین - سردشت

مدیر عامل آبفا هرمزگان ، گفت: پروژه انتقال آب از سد جگین به شهر سردشت و روستاهای مسیر شامل 81 کیلومتر خط انتقال، دو باب ایستگاه پمپاژ، 5 واحد مخزن و مجموعه تصفیه خانه آب با ظرفیت 180 لیتر بر ثانیه است که امسال فاز اول این پروژه وارد مدار بهره برداری شد و به زودی در مراسم رسمی افتتاح خواهد شد.

به گفته قصمی؛ برای انتقال آب از سد جگین به شهرستان سردشت و روستاهای مسیر یک هزار و 300 میلیارد ریال هزینه شده و دو هزار میلیارد ریال برای تکمیل آن مورد نیاز است.

وی ضمن اشاره به آبرسانی به روستاهای بشاگرد، اضافه کرد: با بهره برداری از این پروژه نیاز آبی شهرستان سردشت و 10 روستای مسیر شامل وی، چخون، رازکا، جکدان، علی آباد، اَهوِن، گَروغ و دِهِندِر و ... برطرف می شود و همچنین بر اساس برنامه پیش بینی شده، در فازهای بعدی این پروژه متناسب با تامین اعتبار مورد نیاز، روستاهای بیشتری آبرسانی خواهد شد.

*پیشرفت 65 درصدی انتقال آب از سد سُهران به گوهران

مدیرعامل آبفا هرمزگان در ادامه به اجرای پروژه انتقال آب از سد سُهران به شهر گوهران و 56 روستای مسیر اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز شامل 53 کیلومتر خط انتقال، 3 باب ایستگاه پمپاژ و 10 واحد مخزن است که عملیات اجرایی پکیج های تصفیه آبِ آن با ظرفیت 30 لیتر بر ثانیه انجام و وارد مدار بهره برداری شده است.  

وی افزود: خط انتقال این پروژه با 60 درصد پیشرفت فیزیکی و کل پروژه با 65 درصد پیشرفت در حال اجراست و بنا داریم تا پایان سال99، کلکتور اصلی پروژه که تامین آب شهرستان گوهران است، را به بهره برداری برسانیم.

وی گفت: برای انتقال آب از سد سُهران به گوهران تاکنون 280 میلیارد ریال هزینه شده و حدود 900 میلیارد ریال نیاز داریم تا با اجرای مجموعه کامل خطوط فرعی، این پروژه به پایان برسد.

قصمی در پایان اطمینان داد: با اجرای این دو پروژه در افقی کوتاه مدت، چالش اصلی تامین نیاز آبی شهرستان بشاگرد برطرف خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها