موج
کدخبر : ۳۲۸۹۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328940

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: پیش بینی می شود که در سال جاری برداشت گندم از مزارع استان به حدود 62 هزار تن برسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، سید مجید موسوی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به سیاست های حمایتی دولت از تولید محصولات استراتژیک اظهار کرد: این موضوع موجب شده است که هر ساله برنامه های متنوعی برای توسعه کمی و کیفی محصولات زراعی کشت پاییزه محصولات گندم، جو و کلزا در سطح استان انجام شود.

وی در ادامه گفت: سطح سبز محقق شده محصول گندم در مجموع در سطح6 شهرستان البرز در سال زراعی جاری 10هزار و 661 هکتار بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص بخشی ازاقدامات انجام شده در سال زراعی کنونی  در سطح مزارع گندم البرز بیان کرد: این موارد شامل توزیع بذرهای اصلاح شده به مقدار یکهزار و 359 تن ، توزیع کود پایه و سرک به تمامی مزارع به مقدار4هزار و 835 تن و یا عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع گندم در سطح 7هزارو 881 هکتار بوده است.

وی با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته افزود: مبارزه با سن غلات در مرحله مادر بالغ بر یک هزار و 452 هکتارو شروع عملیات کنترل زنگ زرد و سایر بیماری های گندم در سطح 40 هکتار بوده است.

موسوی عنوان کرد: با توجه به بارش های خوب بهاره انتظار می رود حدود 62 هزار تن گندم در مجموع از مزارع گندم استان برداشت شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای برداشت محصول گندم حدود 40 دستگاه کمباین مورد نیاز است، افزود: برای افزایش عملکرد مزارع نیز تاکنون 5هزار و 230هکتار از مزارع گندم با استفاده از انواع کودهای حاوی عناصر ماکرو و میکرو به منظور افزایش کمی و کیفی گندم محلول پاشی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز توضیح داد: در خصوص محصول جو نیز سطح محقق شده کشت این محصول در سطح 6 شهرستان استان البرز بالغ بر6هزار و 724 هکتار است.

وی بیان کرد: اقدامات انجام شده در سطح مزارع جو استان البرز شامل توزیع بذرهای اصلاح شده به مقدار 455 تن، توزیع کود پایه و سرک به تمامی مزارع به مقدار 2هزار و 677تن است.

به گفته موسوی عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع جو برای کنترل علف های پهن برگ و نازک برگ در مجموع در سطح 4هزار و 560هکتار انجام شده است و مبارزه با سن غلات در مرحله مادر 550 هکتار بوده است.

 وی ادامه داد: در خصوص برداشت محصول جو در استان نیز با توجه به بارش های بسیار خوب  بهاری امیدواریم که مقدار 32 هزارتن محصول جو در مجموع از مزارع استان برداشت شود که برای تحقق برنامه برداشت این محصول نیز حدود 30 دستگاه کمباین در محصول جو مورد نیاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: برای افزایش عملکرد مزارع نیز تا کنون 3هزار و 213 هکتار از مزارع جو با استفاده از انواع کودهای حاوی عناصر ماکرو و میکرو به منظور افزایش کمی و کیفی جو محلول پاشی شده است.

وی در خصوص کشت دانه های روغنی در البرز نیز با این توضیح که سطح کشت محصول کلزا در استان در سال زراعی 99-98 حدود 921 هکتار بوده است، بیان کرد:  پس از حذف مزارع ضعیف در حال حاضر سطح سبز این محصول در استان البرز به 904 هکتار رسیده است که نسبت به سال زراعی قبل حدود 80 درصد رشد را نشان می دهد.

موسوی در پایان اظهارامیدواری کرد که متوسط عملکرد در مزارع کلزا در استان البرز در سال زراعی کنونی به حدود 2هزار و 320 کیلوگرم درهکتار برسد و مجموع برداشت این محصول نیز به حدود 2هزار و 100 تن شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها