موج
کدخبر : ۳۲۷۶۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327699

احمد ترابی:

معاون میراث فرهنگی استان همدان با اشاره به اینکه شیرینی کلوا به شیرینی ملایر معروف شده است، از نهاوندی بودن این شیرینی و ثبت ملی آن سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، احمد ترابی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با تأکید بر اینکه ثبت کلوا به اسم ملایر یک اشتباه املایی است، بیان کرد: شهرستان ملایر شیرینی به نام کلوا ندارد همچنین پرونده مهارت پخت شیرینی کلوای نهاوند به عنوان یکی از آثار معنوی برای ثبت در فهرست آثار ملی ایران در دست اقدام است.  

وی اعلام کرد: ثبت مهارت پخت شیرینی «کلوا» به اسم روستای گوراب ملایر در فهرست آثار ملی ناملموس یک اشتباه املایی بود که اصلاح می‌شود.

احمد ترابی اظهار کرد: شیرینی کلوا مربوط به شهرستان نهاوند است در حالیکه «کلوچه» شهرستان ملایر معروف است و اخیراً به عنوان یکی از آثار ناملموس(معنوی) همدان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ترابی با بیان اینکه هر استان پنج یا شش سهمیه برای ثبت آثار ملی ایران دارد و تمامی شهرستان‌ها از ما توقع دارند، گفت: همزمان با ثبت کلوچه ملایر، بافت قالی اشوند نهاوند نیز ثبت ملی شده و علاوه بر این آثار معنوی از شهرستان‌های همدان، تویسرکان، کبوداهنگ، بهار و رزن نیز به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.

به گزارش ایسنا، در تاریخ دوم اردیبهشت ۹۹ خبری با عنوان ابلاغ ثبت ملی ۹ اثر ناملموس همدان منتشر شد که در آن ثبت «مهارت پخت کلوا در روستای گوراب ملایر» به شماره ۲۰۴۱ آمده بود در حالیکه شیرینی کلوا مربوط به شهرستان نهاوند است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها