موج
کدخبر : ۳۲۷۶۷۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327679

طی فراخوانی از سوی حوزه هنری کردستان صورت گرفت؛

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان از انتشار فراخوان سراسری حضور وارائه آثار از سوی هنرمندان برای شرکت در تئاتر آپارتمانی مان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، امین مرادی ظهر امروز با بیان این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در راستاى تداوم تولید و ارائه‌ محصولات فرهنگى و هنرى در عرصه هنرهاى نمایشى در روزهاى قرنطینه و فاصله‌گذارى اجتماعى در دوران شیوع ویروس کرونا، فراخوان سراسری تئاتر آپارتمانی از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در کردستان منتشر شد.

وی افزود: حوزه هنری در سطح ملی و استانی طی دو ماه اخیر فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار داده است و این‌بار نیز قرار است در حوزه هنرهای نمایشی یک فعالیت سراسری اجرا شود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان با اشاره به تعریف تئاتر آپارتمانی، عنوان کرد: تئاتر آپارتمانی به قدمت یک قرن را امروزه نیز می‌توان جدی و مهم برشمرد و با توجه به شرایط زیستی به وجود آمده بعد از بیماری ویروس کرونا، می‌توان از این امکان در راستای توسعه و تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری استفاده کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های این‌گونه از هنرهای نمایشی، افزود: امروز با التزام‌هایی که بهداشت و ضرورت‌های آن برای ما ایجاد کرده است، بازگشت مقطعی کشور به رشد زمینه‌های بروز خلاقیت‌ها در قالب تئاتر آپارتمانی یک استراتژی صبورانه برای برون‌رفت از این دوران است، و تئاتر آپارتمانی تئاتری است که با حداقل توجه به طراحی صحنه و بیشتر با توجه به داشته‌های صحنه و تغییرات مختصر زیبایی‌شناسانه‌ آن، با بازیگران محدود و فضایی مختصر در امنیتی جذاب و محدود شکل می‌گیرد.

مرادی گفت: در همین راستا مرکز هنرهاى نمایشى حوزه هنرى در تداوم تولید و ارائه‌ محصولات فرهنگى و هنرى در عرصه هنرهاى نمایشى در روزهاى قرنطینه و فاصله‌گذارى اجتماعى در دوران شیوع کرونا، همایش تئاتر آپارتمانى را برگزار مى‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌های تئاتری علاقه‌مند مى‌توانند با درنظر گرفتن شرایط و ضوابط مشروحه‌ ذیل، حداکثر تا تاریخ 10 خرداد ماه سال جاری، نسخه PDF و Word متون نمایشى خود را به آدرس apartmenttheatre@yahoo.com ارسال کنند.

وی افزود: لازم است متقاضیان، مشخصات نویسنده و کارگردان اثر را به همراه شماره‌ تماس و شماره‌ ارتباطی خود در پیام‌رسان‌های رایج روی صفحه‌ اول متن نمایشیِ ارسالی درج کنند.

رئیس حوزه هنری کردستان به شرایط و ضوابط حضور در این رویداد تئاتری اشاره کرد و افزود: «تک نگاره‌های شهدای دفاع مقدس»، «حاج قاسم سلیمانی از منظر خانواده، جهاد و زندگی اجتماعی»، «سبک زندگی ایرانی اسلامی»، «کرونا» و « آثار کمیک و شاد» از اولویت پذیرش برخوردارند.

وی مدت زمان نمایش‌ها را حداقل 30 دقیقه عنوان کرد و افزود: کلیه عوامل نمایش به‌جز نویسنده، در این دوره، به دلیل شرایط موجود، ترجیحاً از یک خانواده تشکیل شده باشند. در غیر این صورت، منعی برای حضور عوامل غیر عضو در صورت رعایت موارد بهداشتی وجود ندارد.

مرادی بیان کرد: در تولید نمایش‌ها صرفاً از امکانات منزل در صحنه‌آرایى، نورپردازى، لباس و لوازم صحنه استفاده شود و استفاده از موسیقى زنده در نمایش‌ها در صورتى که توسط اعضاى خانواده اجرا شود، بلامانع است و در ضبط اثر، باید هویت و شرایط تئاتر آپارتمانی و ویژگی‌های تئاتری اثر حفظ و لحاظ شود.

وی گفت: با توجه به تأکید بر استفاده از امکانات منزل و اجتناب از هرگونه هزینه، دوربین تلفن‌هاى همراه نیز به‌عنوان در دسترس‌ترین دوربین براى ضبط نمایش‌ها مورد پذیرش بوده، ولى استفاده از دوربین‌هاى با کیفیت شخصى ارجحیت دارد و  نسخه ضبط‌ شده‌ نمایش‌های پذیرفته‌شده، در فضایى که براى این امر در فضای مجازی در نظر گرفته شده، براى تماشاى عموم در دسترس خواهد بود.

وی به دیگر شرایط حضور در این رویداد نمایشی اشاره کرد و گفت: نمایش‌ها به لحاظ تعداد پرسوناژ، در صورتى که همه بازیگران از یک خانواده باشند و تعدد آن‌ها در تصویربردارى تک‌دوربین اختلال ایجاد نکند، محدودیتى ندارند اما بدیهی است به حکم تجربه با تعداد کمتر شخصیت‌ها نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

رئیس حوزه هنری کردستان افزود: به نویسندگان تمام متون ارسالى که کارشناسان مرکز هنرهاى نمایشى متون آن‌ها را پذیرفته باشند، فارغ از اینکه متن مورد نظر در مرحله‌ بازبینى تأیید یا بنا به دلایلى از رقابت و اجرا خارج شود، مبلغ 500 هزار تومان به ‌عنوان تقدیر پرداخت خواهد شد. این پرداخت مجزا از تعهد و  توافق کارگردان با نویسنده است.

وی با اشاره به اینکه ارائه مجوز نویسنده تا پیش از زمان بازبینی آثار الزامی است، اظهار کرد:  حداکثر تعداد 40 اثر به مرحله پایانى راه خواهند یافت و با پرداخت مبلغ تا سقف 50 میلیون ریال مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

مرادی گفت: تعداد 5 اثر برگزیده‌ همایش، پس از رفع مشکلات ماه‌‌هاى اخیر و بازگشت شرایط به وضعیت عادى، در یکى از تالارهای مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنرى با تخصیص کمک‌هزینه، اجراى عمومى خواهند شد.

وی به گاه‌ شمار تئاترمان اشاره کرد و افزود: آخرین مهلت برای ارسال متون حداکثر تا تاریخ 10 خردادماه 1399 خواهد بود و متون پذیرفته‌شده 17 خردادماه سال‌جاری اعلام خواهند شد و آثار ضبط شده نیز باید تا 28 تیرماه به دبیرخانه ارسال شود.

وی آخرین زمان برای اعلام آثار پذیرفته‌شده‌ مرحله‌ پایانی و معرفی پنج اثر برگزیده را 4 مردادماه 1399 اعلام کرد و افزود: افراد جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ تلفن‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری 88895053-88804072 تماس بگیرید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها