موج
کدخبر : ۳۲۷۳۵۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327359

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم:

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: در حال حاضر 4 هزار نفر شامل بیش از 50 درصد از سوادآموزان قمی در فضای مجازی در حال کسب آموزش هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رضا قاسمی نیا در گفتگو با خبرگزاری موج از قم، با تشریح فعالیت‌ها اظهار کرد:با توجه به شیوع کرونا ، برنامه‌های آموزشی از اسفندماه تعطیل شد و برای ثبت نام سوادآموزی در سال جدید هنوز سیاستی ابلاغ نشده است، در حال حاضر نیز سازمان در حال نظرسنجی و اخذ پیشنهادات در جهت برگزاری دوره‌های سوادآموزی در سال 99 است و تا دو ماه آینده ابلاغ می‌شود.

معاون نهضت سواد آموزی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قم افزود: برنامه‌ریزی برای کلاس‌هایی که در سال گذشته داشتیم در دستور کار قرار گرفت تا بتوانیم با جلوگیری از ترک تحصیل و تداوم آموزش به رسالت خود عمل و آموزش را در مسیر حفظ وضعیت موجود ساماندهی کنیم.

وی تصریح کرد: در سال 98 تعداد 16 هزار نفر در تمام برنامه‌ها و طرح‌های سوادآموزی و فرهنگی استان قم شرکت کردند که همه در گروه سنی 10 تا 49 سال و از قشر مولد و با نشاط و موثر جامعه هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی نیا خاطرنشان کرد: این افراد در سال قبل در دوره‌هایی مانند دوره‌های سوادآموزی و دوران انتقال و تحکیم وسواد، آموزش رایانه، طرح آموزشی و فرهنگی و اعتقادی نماز کلید بهشت، طرح خواندن با خانواده، طرح حلقه‌های کتاب و کتاب‌خوانی و مسابقات علمی و فرهنگی شرکت کردند.

وی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی در دوران شیوع کرونا گفت: پیش بینی می‌شد کلاس‌ها تا پایان تیرماه در سال 99 ادامه داشته باشد که با بروز کرونا، اختلالی در روند پایان یافتن فعالیت‌ها در سال 98 ایجاد شد که امید است پس از آرامش و عادی شدن شرایط و با اتمام بیماری بتوانیم به روال عادی فعالیت‌ها بازگردیم و دوره‌ها را به نتیجه برسانیم.

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم ادامه داد: برای سال جاری با توجه به وضعیتی که پیش آمد،فعالیت های 98 با تاخیر به پایان می‌رسد، البته قرار بود در پایان اردیبهشت، حجم و سهمیه سال در ثبت نام آغاز شود که به دلیل شیوع بیماری با تاخیر مواجه هستیم، از این رو برای ثبت‌نام جدید پس از اینکه فعالیت‌های سال 98 به نتیجه رسید، ثبت نام در سال 99 را آغاز می‌کنیم.

وی تصریح کرد: آموزش در فضای مجازی یکی از رویکردهای مهم در ایام کرونایی است، در این خصوص بلافاصله بعد از شیوع بیماری در قم در هفته اول اسفندماه برنامه‌ریزی انجام شد تا آموزش‌های سال 98 که به سال 99 منتقل شده است تعطیل نشود، زیرا معتقدیم سوادآموزی همیشه و همه جا هست و آموزش برای همه و همه برای آموزش هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی نیا گفت: در واقع سوادآموزی قلب آموزش است و با استفاده از فضای مجازی و گوشی همراه این آموزش ادامه یافت و آموزش دهندگان به سواد آموزان آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند و با تشکیل گروههای آموزشی، آموزش نعطیل نشده است.

وی افزود: هر آموزش دهنده‌ای بلافاصله گروه کلاس خود را با حضور سواد آموزان در فضای مجازی شروع کرده است و به صورت زنده این کلاس‌ها در حال اجراست، همزمان سواد آموزان در کلاس‌ها حضور دارند و آموزش دهنده این آموزش‌ها را ارائه می‌دهد و سواد آموزان نیز تکالیف را انجام می‌دهند و در ساعاتی خاص آن را ارسال می‌کنند.

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم بیان کرد: در حال حاضر 4 هزار نفر شامل بیش از 50 درصد از سوادآموزان قمی در فضای مجازی در حال کسب آموزش هستند، استان قم یکی از استانهای نمونه در فضای مجازی در سوادآموزی است و سایر استان‌ها از قم الگو گرفتند.

وی عنوان کرد: گروه دیگری که تلفن همراه ندارند به صورت ارتباط‌های تلفنی مشغول تحصیل هستند و از طریق تلفن ثابت به آنها درس داده می‌شود و تکلیف را از طریق تلفن می‌گیرند و سواد آموز از طریق تلفن ثابت تکلیف را مرور می‌کنند و سوالات و اشکالات پاسخ داده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی نیا تصریح کرد: همچنین این آموزش‌ها برای سوادآموزان از طریق شبکه آموزش سیما بعد از ظهرها ساعت 17 و سی دقیقه در اردیبهشت و خرداد تداوم دارد و فرصت خوبی برای آموزش است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه بعدی که در چند روز آینده به نتیجه می رسد، برنامه آموزشی به نام لوح و قلم است که در آن 96 درس سواد آموزی ویژه افراد فاقد سواد از طریق گیرنده‌های سیمای نور قم ارائه می‌شود و افراد می‌توانند سه ماده درسی را آموزش ببینند که شامل 30 درس ریاضی،38 درس فارسی و 28 درس قرآن کریم است.

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: برای تدریس این 96 درس، در حال هماهنگی هستیم و در روزهای آینده روی آنتن می‌روند و دوره‌های سوادآموزی از طریق شبکه قم برقرار می‌شود تا سوادآموزان از آموزش محروم نشوند، این کار جدیدی در قم ر جهت آموزش است.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم کوتاه آموزش‌دهندگان سوادآموزی در قم برگزار می‌شود ادامه داد: جشنواره فیلم کوتاه آموزشی مجازی با موضوع سواد آموزی ویژه آموزش دهندگان در حال برگزاری است و آموزش دهندگانی که با خواست خود آموزش را تعطیل نکرده‌اند و سواد آموزی را به داخل خانه‌ها برده‌اند و یا از فضای مجازی در حال آموزش هستند بتوانند در این جشنواره شرکت کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی نیا بیان کرد: ما اعتقاد داریم سواد آموزی در خانه یکی از شعارهای محوری است، همان طور که می گوئیم سوادآموزی مدرسه محور و جامعه محور و خانه محور است این جشنواره را با این شعار آغاز کرده‌ایم.

وی گفت: آموزش‌دهندگان فرصت دارند از نحوه آموزش و تدریس خود فیلم کوتاهی تهیه کنند و آن را در قالب سی دی تا پایان اردیبهشت‌ماه به معاونت سوادآموزی ارسال کنند و بعد از ارزیابی نهایی، در روز جهانی سوادآموزی مصادف با 8 سپتامبر و 17 شهریور از برگزیدگان تجلیل می‌شود.

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم افزود: این جشنواره استانی است و برای اولین بار در قم اجرا می‌شود، پس از اعلام فراخوان جشنواره، دیگر استان‌ها نیز اقدام به برگزاری آن کردند.

وی اظهار داشت: یکی از اقدامات مهمی سوادآموزی، تشویق مردم به غربالگری سلامت در مقابله با کروناویروس بود، از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس اقدام به اطلاع‌رسانی کردیم و سوادآموزان و آموزش دهندگان در این سامانه اقدام به ثبت نام کردند و در غربالگری شرکت کردند و استقبال خوبی شکل گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی نیا عنوان کرد: حتی برای اتباع که کد ملی ندارند و نمی‌توانستند در غربالگری به طور غیرمستقیم شرکت کنند نیز تدابیری اندیشیده شد و آن ها را برای مراجعه حضوری تشویق کردیم تا به پایگاه سلامت و خانه‌های بهداشت مراجعه و در سامانه ثبت نام کنند.

وی خاطرنشان کرد:بیش از 90 درصد از سواد آموزان و آموزش دهندگان و خانواده آنها در هفته‌های نخست در سامانه سلامت ثبت نام کردند که استقبال خوبی را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات در ایام کرونایی، حرکت جهادی خانواده سوادآموزان در تولید ماسک با رعایت موازین و پروتکل بهداشتی است که پس از تولید آن را به مراجع ذی‌الصلاح تحویل می‌دهند، این اقدام مردمی و خودجوش است و با اعلام فراخوان، تعداد زیادی از خانواده‌ها مشارکت خوبی در تولید ماسک با امکانات شخصی داشتند.

معاون نهضت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم اظهار کرد: یکی دیگر از راههایی که سواد‌آموزی را در ایام کرونا تعطیل نکردیم این بود که توسط آموزش دهندگان، مواد درسی و نمونه سوالات و آزمون‌های آزمایشی به درب منازل می‌رود و پس از پاسخ‌گوئی و انجام تکالیف، از درب منزل جمع‌آوری می‌شود.

وی گفت: در این روش بدون اینکه سوادآموزان بیرون از منزل بیایند، با توجه به نداشتن گوشی همراه برای استفاده از فضای مجازی، از این شیوه استقبال می‌کنند، آموزش دهندگان در این روش با ایثار و تلاش و همدلی این کار را انجام می دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی نیا بیان کرد: در عرصه مقابله با کرونا، مدافعان سلامت در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به جانفشانی پرداختند و امروز جهادگران عرصه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت نیز با همت والای خود در صحنه حضور دارند تا آموزش در این شرایط تعطیل نشود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها