موج
کدخبر : ۳۲۴۸۲۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-324822

هادی ابراهیمی؛

مدیرکل تعاون, کار ورفاه اجتماعی هرمزگان از پرداخت بیمه بیکاری به 10 رسته شغلی آسیب دیده از کرونا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، بر اساس شیوه نامه اجرایی دستورالعمل مشترک معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی به 10 رسته شغلی که بیشترین آسیب را از ویروس کرونا دیده اند، بیمه بیکاری پرداخت می شود.

هادی ابراهیمی ، در خصوص این موضوع اظهار داشت: طبق شیوه نامه صرفا بیکاران غیرارادی مشمول قانون کار که بیمه شده تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند از مزایای بیمه بیکاری می توانند بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه ، بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری ناشی از حوادث غیر مترقبه ثبت نام شده در سامانه بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir بر اساس رسته های شغلی 10گانه مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا می توانند تا سه ماه یعنی اسفند98، فروردین و اردیبهشت 99 بیمه بیکاری دریافت کنند، تصریح کرد: چنانچه بیکاری این گونه متقاضیان بیش از زمان یاد شده به طول بیانجامد، باید در کمیته های دو نفره و استانی بیمه بیکاری استانها مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

مدیرکل تعاون, کار ورفاه اجتماعی هرمزگان افزود: درصورت تایید غیرارادی بودن بیکاری آنان، با ادامه بیمه بیکاری آنها موافقت خواهد شد و سایر متقاضیان مشمول قانون کار که به عللی خارج از بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا مانند اتمام قرارداد، اتمام پروژه ، اخراج در حین پروژه و یا اتمام بخشی از کار ، عدم نیاز و سایر علت ها بیکار شده اند با تصویب ستاد مقابله با بیماری کرونا  مبنی برعادی شدن وضعیت اضطراری ناشی از شیوع کرونا،طبق قوانین و مقررات موضوعه در کمیته های مربوط طرح و رسیدگی خواهند شد.

وی گفت: ثبت نام این افراد در سامانه یادشده به منزله دریافت قطعی بیمه بیکاری نبوده و در صورت دارا بودن شرط شمولیت قانون کار جمهوری اسلامی ایران، پرونده آنان بررسی و جهت دریافت مقرری معرفی خواهند شد و هیچ گونه تعهدی صرف ثبت نام متقاضیان در سامانه ثبت نام بیمه بیکاری برای ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد نخواهد کرد.

شیوه نامه اجرایی دستورالعمل مشترک معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۷ ابلاغ شده است و مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده، مراکز مربوط به گردشگری، حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری، دفاتر خدمات مسافری و گردشگری، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل خشکبار،قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع های فرهنگی و آموزشی و مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی جز دسته های شغلی 10 گانه این دستورالعمل است.

قابل ذکر است محدودیتی در زمینه تعدد دریافت بیمه بیکاری نیست اما فقط تا سقف 50 ماه شخص می توانید بیمه بیکاری دریافت کنید و مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متاهل و متکفل بیشتر نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    با سلام بنده کارگر ساختماني هستم ما بيمه کارگر ساختماني هستم وبراي بيمه بيکاري صبت نام کردم وکد رهگيري گرفتم آيابه ما هم تعلق ميگره هيچ کدام در اين بسته ها شامل حال ما نشد الان 2ماه بيکارم لطفا کمکم کنيد مستا جر هستم هستم وداراي .سه فرزند

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها