موج
کدخبر : ۳۲۴۶۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-324675

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان خبر داد:

‌ رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از مشاهده یک کرکس مصری در حال انقراض در زیستگاه های طبیعی شهرستان کاشان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، حسین خادمی اظهار داشت: یک کرکس مصری ازگونه های بسیار نادر و درحال انقراض در زیستگاه های طبیعی شهرستان کاشان مشاهده و ثبت شد.

به گفته وی مشاهده این گونه در شهرستان کاشان می تواند خبربسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست باشد و بیانگر ظرفیت ارزشمند این شهرستان در زمینه تنوع زیستی و جلب گردشگرطبیعی وپرنده نگری است.

خادمی افزود: کرکس مصری یکی ازچهارگونه وکوچک ترین کرکس ایران است وازمحدوده شبه قاره هند خاورمیانه تا شمال آفریقا وجنوب اروپا پراکندگی دارد که به کرکس سفید نیزمعروف بوده است وتنها گونه ازجنس   Neophron  درجهان است که درفهرست اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش (IUCN) از سال۲۰۰۷ در خطر انقراض(EN) قراردارد.

وی تصریح کرد: طرح بدن کرکس مصری درحال پرواز،بال های دراز مستقیم ونوک تیز به رنگ سیاه وسفید ودم سه گوش سفید مشخص است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان گفت: سر و گلوی پرنده بالغ پوستی زرد رنگ وبدون پراست و سر و گردنش را انبوهی ازپرهای کوتاه و فشرده می پوشاند پر و بالش سفید چرک و شاه پرهای نخستین آن سیاه رنگ است.

گفتنی است؛ کرکس مصری که به نام کرکس فرعون نیز معروف است یک گونه درمعرض خطرازتیره ی عقابیان وتنها عضو سرده  Neophron  است زیستگاه این پرنده از جنوب غربی اروپا وشمال آفریقا تا هند است و در ایران نیزیافت می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها