موج
کدخبر : ۳۱۸۶۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-318672

علت ابتلای حیوانات تک سم به بیماری مشمشه تغذیه نامناسب و نگهداری حیوان در مکان های غیربهداشتی است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، سید خلیل موسوی رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی استان یزد علت ابتلا حیوانات تک سم به بیماری مشمشه را تغذیه نامناسب و نگهداری حیوان در مکان های غیربهداشتی ذکر کرد که باعث ایجاد زمینه های بروز این بیماری می شود.

وی افزود: روند بیماری در حیوانات تک سم می تواند به سه شکل حاد با علائم شدید تنفسی، تورم غده‌های لنفاوی و طناب لنفی، شکل مزمن با علائم بیماری در پوست و بینی، شکل مخفی بروز کند و  شکل حاد بیماری بیشتر در الاغ و قاطر اتفاق می افتد و نشانه‌های آن اغلب همراه با تب بالا و علائم تنفسی است.

موسوی ذرات تنفسی معلق در هوا و خوردن غذا یا آب آلوده به ترشح تنفسی یا زخم‌های عفونی حیوان را شایع‌ترین راه انتقال عنوان کرد و اظهارداشت: کسانی که با حیوان مبتلا و بافت‌های آن در تماس هستند باید اصول بهداشتی پیشگیری را جدی بگیرند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی استان یزد با اشاره به دستورالعمل سازمان دامپزشکی، مبنی بر خونگیری و آزمایش سرمی برای تشخیص مشمشه در اسب گفت: به ‌منظور بررسی بیماری مشترک مشمشه، نمونه‌گیری از حیوانات تک سم توسط کارشناسان دامپزشکی انجام و در صورت مشاهده علائم اقدام لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری انجام می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها