موج
کدخبر : ۳۱۵۹۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-315909

امام جمعه اصفهان:

امام جمعه اصفهان گفت: حوزه های علمیه برای تبیین جایگاه ولایت فقیه در بین حوزه های علمیه خارج از ایران باید به دنبال تربیت و پرورش طلاب زبان دان باشد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در بزرگداشت پنجاهمین سال تدریس ولایت فقیه توسط امام راحل در حوزه علمیه نجف، در قم بیان کرد: خلا طلاب زبان دان در حوزه علمیه احساس می شود.

وی ابراز کرد: ما باید از طلاب زبان دان استفاده کنیم، دولت سفیر ترک را به کشورهای عربی می فرستد و سفیر عرب زبان را به هند، ما نباید مانند دولت این بدیهیات را در نظر نگیریم.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ابراز کرد: حوزه های علمیه عراق و سوریه فهم درست و عمیقی از ولایت فقیه نداشته و حوزه علمیه قم در این رابطه تبیین و آگاه سازی نداشته است.

امام جمعه اصفهان افزود: درک این حوزه ها از ولایت فقیه در همین حد است که وجود چنین فردی در صدر حکومت از وضعیت آشفتگی و آنارشیسم ناشی از عدم حکومت بهتر است و درکی از اختیارات و جایگاه الهی ولایت فقیه ندارند.

وی با بیان ضرورت تشکیل حکومت در جوامع بشری اظهار داشت: اصل حکومت در هر جامعه ضرورت دارد اما در طول تاریخ اغلب افراد ظالم و خون ریز بر مردم حکومت داشته اند.

طباطبایی نژاد ابراز کرد: اگر افسار حکومت به دست افراد صالح باشد جامعه در مسیر رستگاری و رضایت عمومی پیش می رود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تصریح کرد: طبق منطق و مفاهیم اسلامی، حاکم ظالم از شیر درنده بدتر است اما وجود همین حاکم از وجود فتنه دائمی ناشی از نبود حکومت بهتر است.

وی عنوان داشت: بخش عمده ای از احکام اسلامی در بعد اجتماعی است که عمل کردن به آنها بدون رهبری و حکومت امکان اجرا شدن ندارد.

امام جمعه اصفهان افزود: همچنین وجود مسائلی مانند زکات، خمس و صدقات، انفال، خراج، جزیه و غیره همگی بر ضرورت وجود سازمان های حکومتی در اسلام دارد.

طباطبایی نژاد با اشاره به نظر امام راحل در رابطه با اصل ولایت فقیه تاکید کرد: از نظر امام راحل ولایت فقیه عین ولایت حضرت رسول اکرم(ص) است.

وی ادامه داد: به دلیل فهم پایین جامعه صدر اسلام مباحث مربوط به ولایت فقهیان در دوران بعد از غیبت بعد از امامت امام رضا(ع) و ائمه بعدی به مردم بیان شده است.

وی با اشاره به ساده زیستی امام راحل تصریح کرد: دیواره های گچی منزل مسکونی امام در شهر نجف همیشه در معرض ریزش و فروریختن بود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان اضافه کرد: امام راحل هرگز حاضر نبود وضعیت و شرایط زندگیشان در سطح بالاتری از طلبه های عادی حوزه نجف باشد.

طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: اهمیت دادن به نظم و برنامه ریزی یکی از توصیه های همیشگی امام راحل به طلاب بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها