موج
کدخبر : ۳۱۴۹۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314903

محمد عیدی خبر داد:

معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: یکی از وظایف شهرداری ها با رویکرد تحقق شهر فرهنگی، نگاه و بازنمایی بن مایه های هویتی شهرها است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، محمد عیدی با اشاره به همکاری شهرداری اصفهان و فرهنگستان هنر ایران بیان کرد:یکی از وظایف شهرداری ها با رویکرد تحقق شهر فرهنگی، نگاه و بازنمایی بُن مایه های هویتی شهرها است. این نگاه ما را به سیاست ها و اهداف فرهنگستان هنر ایران نزدیک کرده و انگیزش ایجاد می کند.   

وی افزود: یکی از وظایف شهرداری ها با رویکرد تحقق شهر فرهنگی، نگاه و بازنمایی بن مایه های هویتی شهرها است چراکه اگر شهر را موجود زنده بدانیم، این موجود زنده واجد شرایط گذشته، حال و آینده است و گذشته شهر دستمایه رویکردهای ما در اکنون و راهبردهای ما برای آینده شهر است.  

عیدی اظهار کرد: فرهنگستان هنر ایران از ارکان رکین بازنمایی هویت هنری ایران است و در ابعاد ملی و بین المللی وظایف خطیری داشته و در این زمینه ها گام های موثری برداشته است. 

اقدام مشترک شهرداری اصفهان و فرهنگستان هنر برای استاد "علی محمد اصفهانی"

وی گفت: در این راستا یکی از طرح هایی که فرهنگستان هنر پیش رو داشت و از اهمیت ویژه ای برخوردار بود، تمهیداتی بود که برای همایش یکی از استادان نامی حوزه کاشیکاری و از مکتب دانان و مکتب داران این رشته به نام "علی محمد اصفهانی" اندیشید.  

معاون فرهنگی شهردار اصفهان تاکید کرد: استاد علی محمد اصفهانی از کاشی کاران اصفهانی و از کاشی کاران زبده و نامور عصر ناصری است که از اصفهان به تهران می آید و بانی بسیاری از جلوه های کاشیکاری تهران قدیم می شود، برخی از این کاشی ها با امضای خود استاد بوده و برخی باید بررسی شود و با توجه به اصالت نگاری که انجام می شود به ظن بسیار قوی گفته می شود که این ها از آثار استاد علی محمد اصفهانی است.  

وی بیان داشت: یکی از برجستگی های استاد علی محمد اصفهانی این است که بسیاری از آثار شاخص این استاد در موزه های بزرگ جهان نگهداری می شود. شهرداری اصفهان در این همایش شرکت کرد و مقرر کرد در برگزاری این همایش از کتاب علی محمد اصفهانی هم رونمایی شود چراکه این کتاب کمک می کند بخشی از هویت هنری شهر مورد بازشناسی قرار گیرد.  

محمد عیدی افزود: فرهنگستان هنر ایران و شهرداری اصفهان با تجربه خوبی که در این زمینه کسب کرده اند، راغب هستند در برنامه های سترگ، هدفمند و روشمند آتی با یکدیگر مشارکت کرده تا بتوانند با توجه به اعتبار و ظرفیت هایی که هر دوطرف دارند در مقاصد فرهنگی خود موفق باشند.

وی افزود: دومین اقدام این است که در حوزه تولید اثر اقدامات جدی انجام دهیم، یعنی باتوجه به تصویری که نظامی بزرگوار از اصفهان ترسیم کرده، این تصویر دستمایه تخیل هنرمندان شده و بر مبنای آن تصویرسازی در قالب نظم به اثر هنری مانگار تبدیل شود و زینت موزه اصفهان شود.

پیوند نظامی و استاد علی محمد اصفهانی با پروژه اصفهان 2020

محمد عیدی بیان داشت: تلاش این است زمانی که از روابط و تعاملات گسترده فرهنگی صحبت می کنیم ظرفیت های خود را نیز تقویت کنیم؛ در این مسیر می کوشیم هم همایش علی محمد اصفهانی و هم خمسه نگاری را که یک پروژه بسیار عظیم و فرآیند محور است را با پروژه 2020 که تراویده و محصولی از شورای شهر اصفهان است هم جهت کنیم. 

معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: پروژه 2020 که به عنوان یک پروژه گسترده گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی اصفهان محسوب می شود با این نوع اهداف ما همخوانی بسیاری دارد و ما باور داریم این نوع نگاه و اقدامات، تقویت کننده طرح 2020 نیز هست؛ ظرفیتی که پروژه 2020 در شهر اصفهان ایجاد می کند موجب می شود ما نیز در تحقق این نوع اهداف برای بازنمایی هویت فرهنگی اصفهان موفق تر عمل کنیم.  

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها