موج
کدخبر : ۳۱۳۴۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-313494

موج گزارش می‌دهد؛

شورای نگهبان نتایج بررسی صلاحیت های کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه استان اردبیل اعلام کرد که در این اسامی احزار صلاحیت چهره های مطرح سیاسی استان به چشم می خورد.

 به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، روزهای کمی  به انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصت باقی مانده است و 22 بهمن ماه نتایج نهایی کاندیدای مجلس یازدهم  به مراکز حوزه های انتخابیه از سوی  وزارت کشور اعلام می شود.

براساس اعلام  شورای نگهبان نامزدهای انتخابات که به عدم تایید صلاحیتشان متعرض هستند  تا  26 بهمن ماه فرصت دارند تا شکایت خودرا به دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوطه و یا در تهران به نشانی بزرگراه بسیج،‌ بلوار هجرت، مجموعه ورزرشی جهان پهلوان تختی مراجعه کنند و نتایج شکایت ها تا 11 بهمن ماه اعلام خواهد شد.

اولین روز ثبت نام نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

*تایید صلاحیت 95 نفر از 241 داوطلب انتخابات مجلس یازدهم

241 نفر برای نامزدی انتخابات مجلس  در سطح استان اردبیل ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 28 نفر آن در مراحل اولیه انصراف دادند از213 نفر باقیمانده صلاحیت 95 نفر به تایید شورای نگهبان رسیده است که صلاحیت 27 نفر از داوطلبان هم احراز نشده است.

حجت الاسلام عبدالله بیدار رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان اردبیل می گوید در حوزه انتخابیه اردبیل، نیر، نمین و سرعین 106نفر ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 16 نفر انصراف دادند و از 87 نفر باقیمانده نیز صلاحیت 37 نفر تایید، 36 نفر رد صلاحیت و 14 نفر نیز صلاحیت‌شان احراز نشد.

وی ادامه داد: در حوزه انتخابیه پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز از  61 نفر ثبت نام کنند چهار نفر انصراف دادند و از 57 نفر باقیمانده تعداد  صلاحیت25 نفربه تایید و صلاحیت 28نفر رد و چهار نفرهم صلاحیت‌شان احراز نشده است.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان  افزود:در حوزه انتخابیه خلخال و کوثر از 39 نفر ثبت نام کنند سه نفر انصراف دادند و از36 نفر باقیمانده نیز صلاحیت 19 نفر تایید، 14 نفر رد صلاحیت و سه نفر نیز صلاحیت‌شان احراز نشده است.

بیدار بیان کرد: در حوزه انتخابیه گرمی از 14 نفر ثبت نام کنند کسی انصراف نداده است و از تعداد نیز صلاحیت چهار نفر تایید، صلاحیت 8 نفر رد شد دو نفر نیز عدم احراز صلاحیت شده اند.

وی اضافه کرد: در حوزه انتخابیه مشگین‌شهر21 نفر ثبت نام کنند که دو نفر در مراحل اولیه انصراف داده و از 19 نفر باقیمانده نیز صلاحیت 10 نفر تائید، پنج نفر رد صلاحیت و چهار نفر نیز صلاحیتشان احراز نشده است.

*تفاوت  بین رد صلاحیت  با عدم احراز صلاحیت

رد صلاحیت، به این معنا که مسئولان مربوط علم قطعی و یقینی بر فقدان شرایط موضوع ماده 28 در فرد داوطلب کسب نموده باشند که در این صورت فرد حق شرکت در انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی را نخواهد داشت.

عدم احراز وجود صلاحیت، به این معنا که ناظران علی رغم انجام تحقیقات گسترده سلباً و اثباتاً نتوانسته‌اند در خصوص شرایط موضوع ماده 28 علم قطعی کسب کنند و در این حالت از آنجایی که با توجه به توضیحات پیش گفته احراز صلاحیت و شایستگی افراد برای شرکت در انتخابات منوط به احراز و تعیین اوصاف مذکور در فرد است داوطلب مذکور تأیید صلاحیت نخواهد شد.

ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هفت شرط را برای انتخاب شوندگان در هنگام ثبت نام قید کرده که به این شرح است: «اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام.

*چه کسانی در حوزه انتخابیه استان اردبیل تایید صلاحیت شدند؟

در میان چهره‌های شاخص سیاسی از بین تایید صلاحیت شده‌ها، در حوزه انتخابیه استان اردبیل بنا به منابع غیر رسمی نام افرادی همچون منصور حقیقت پور،صدیف بدری، علی نیکزاد،سیدکاظم موسوی،احدبیوته، شکور پورحسین شقلان، بشیر خالقی، امید علی رعنایی،کاظم دبیر، محمد نوتاش ،محمود عباس زاده،بابک رضازاده به چشم می خورد.

*چه کسانی در حوزه انتخابیه استان اردبیل رد یا احراز صلاحیت شدند؟

همچنین محمد فیضی، رضا کریمی دو نماینده فعلی مجلس دهم، ولی آذروش،کمال الدین پیرموذن،مجیدخدابخش، حجت الاسلام محمدرضا سرداری، یوسف اکبری، حسن نوعی اقدام، همت قلی زاده، هوشنگ محمدی و ولی ملکی از چهره های مطرح سیاسی استان طبق شنیده ها رد یا احراز صلاحیت شده اند.

محمد فیضی رضا کریمی

*مفاسد اقتصادی و اخلاقی مهم ترین دلیل رد صلاحیت‌ها

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان می گوید: مهم‌ترین دلایل رد صلاحیت‌ها، محورهای مفاسد اقتصادی، مفاسد اخلاقی و ضدیت با حاکمیت است.

وی سو استفاده از اموال عمومی، تحصیل مال نامشروع، اختلاس، استعمال مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، محکومیت جنایی، سابقه شرارت، چاقو کشی، سابقه فروش مواد مخدر را از جمله مصادیق رد صلاحیت‌ها عنوان کرد.

*صلاحیت 90 نماینده فعلی به خاطر مسائل مالی ردشد

کد خدایی اضافه می کنند: از حدود 247 نفر نماینده فعلی مجلس 90 نفر صلاحیت شأن عمدتا به خاطر مسایل مالی تایید نشد. البته به برخی از آنها مستندات پرونده‌شان توضیح داده شد و به بقیه نیز اگر درخواست کردند این مستندات ارائه می‌شود.

باید منتظر ماند و دید که آیا در 37 روز باقی مانده به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی  کدام یک از این کاندیدای حوزه انتخابیه استان اردبیل می توانند صلاحیت خود را از شورای نگهبان دریافت کنند.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها