موج

رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در گفتگو با موج:

رئیس امور سینمایی اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: وضعیت استقبال از سینما در مردم قم رو به بهبود است و سال گذشته،557 هزار و 688 نفر از اهالی قم به سینما رفتند.

محمدکاظم رضوانی در گفتگو با خبرگزاری موج قم، در خصوص وضعیت کنونی سینماهای قم اظهار کرد: تعداد صندلی یکی از شاخص‌های سینمایی است و استانداردها در کشورهای مختلف متفاوت است، اما در استاندارهای معمولی باید به ازای هر 100 نفر یک صندلی در سینما موجود باشد.

رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: اگر جمعیت قم را 1 میلیون نفر فرض کنیم، به ده هزار صندلی نیاز داریم در حالی که تعداد صندلی های فعال در قم در سال گذشته 1850 صندلی برآورد شده است.

رضوانی عنوان کرد: باید گفت وضعیت استقبال از سینما در مردم قم رو به بهبود است و سال گذشته،557 هزار و 688 نفر از اهالی قم به سینما رفته اند.

حال خوب سینما

محمدکاظم رضوانی گفت: افزایش علاقه‌مندان به سینما دلایل مختلفی دارد، خوشبختانه سینمای ما حال خوبی دارد و تولیدات نیز خوب هستند و مردم از آن استقبال می‌کنند و تنوع محصولات نیز بالاست.

رئیس امورسینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بیان کرد: قبلا تک سینما بودیم و امسال 7 سینما در قم فعال است و بخش خصوصی فعالیت خوبی دارد و در سال قبل دو سینمای خصوصی  نیز افتتاح شد.

وی گفت: در پردیسان سینمایی افتتاح و سینمای تربیت و ونوس به روز رسانی شد، اگر اقبال خوب باشد و زیرساخت ‌ها فراهم شود و بر روی ساخت سینما و فیلم، سرمایه گذاری شود امید به افزایش استقبال مردم داریم.

رضوانی افزود: برخی از مجتمع‌های تجاری به این نتیجه رسیدند که سینما می‌تواند اقتصادی باشد از این رو برخی از مجتمع‌ها اقدام به طراحی سینما کرده‌اند که تا پایان سال 98 به چرخه سینمای قم وارد می‌شود.

وی در مورد فیلم‌سازی در قم نیز عنوان کرد: بچه های قم تجربه تولید فیلم بلند را داشتند، از طرفی قم یک مرکز مهم برای حضور فیلمسازان بلند سینمایی با توجه به وجود لوکیشن‌های مهم است و اخیرا فیلم خروج از حاتمی کیا در قم تصویربرداری شد.

ساخت فیلم مستند امامزاده موسی مبرقع(ع)

رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطر نشان کرد: تولید فیلم بلند توسط فیلم‌سازان، جز برنامه های ما و مطالبه فیلمسازان است، ظرفیت و علم و دانش کافی در فیلسازان قمی  نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: در تولید فیلم بلند، مساله اعتبارات بسیار مهم است، برخی فیلم ها نیاز به 5 میلیارد تومان هزینه دارد و در قم بنیه اقتصادی نداریم، از طرفی تولید فیلم بلند سینمایی نیز جز سیاست‌های اجرایی و ابلاغی دستگاه‌ها نیست، البته فیلم‌هایی در دست اقدام داریم که ساخت فیلم مستند امامزاده موسی مبرقع  یکی از مطالبات کنونی ما است.

رضوانی در ادامه توضیح داد: امسال طرحی داریم که جز خبرهای خوب سینمایی است، رخدادی با نگاه به کنگره شهدا در قم شکل می‌گیرد، ما در قم 6 هزار شهید داریم و هنوز زندگی آن‌ها را به خوبی معرفی نکرده‌ایم، بنا داریم در قالب فیلم بلند اولین اثر سینمایی را با مشارکت دستگاه‌های قم رقم بزنیم.

وی همچنین تصریح کرد: اتفاق شاخص دیگر در قم، افزایش صندلی های سینماست، قبلا یک سالن سینمای تربیت در سال 86 داشتیم و سینمای شهر آفتاب نیز از رده خارج شده بود و سینما استقلال به دلیل مسائلی تعطیل بود اما امروز سینماهای خوبی در قم فعال است.

رئیس امورسینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به ظرفیت‌های سینمایی در قم گفت: زیرساخت‌های سینمایی در قم خوب است و 20 مرکز فیلم سازی رسمی و سه انجمن تخصصی، شامل:انجمن سینمای جوان، خانه مستند و خانه پویا نمایی  راداریم.

استعدادیابی افراد کم برخوردار/آموزش سینمایی رایگان

رضوانی خاطرنشان کرد: اگر امکانات فراهم باشد، انجمن ها نسبت به آموزش نخبگان ظرفیت‌های مهمی دارند که در توسعه فرهنگ سینمایی،اتفاقات مهمی رقم خواهدخورد،امسال دوره های عمومی در انجمن سینما و خانه پویا نمایی برگزار می‌شود  در حوزه آموزش نیز ده کارگاه آموزشی استاد محور در زمینه استعداد یابی برگزار خواهد شد که فراخوان آن به زودی اعلام می‌شود.

وی افزود: در این دوره‌های رایگان،آموزش‌هایی ویژه فیلم کوتاه، مستند سازی، انیمیشن، حوزه‌های آزاد، تصویر برداری و جلوه های ویژه، فیلم نامه نویسی و نقد فیلم برای علاقه مندان برگزار می‌شود و اگر متقاضیان نمرات قابل قبولی بگیرند، برای ادامه آموزش های سینمایی رایگان معرفی می‌شوند.

وی عنوان کرد: به شکل های مختلف برای استعدادیابی افراد با بضاعت کم، راهکار می اندیشیم  ودر این خصوص دستگاه‌های مختلفی در کنار فرهنگ و ارشاد، فعال در عرصه سینما هستند و یکی از ابتکارات سازمان سینمایی تشکیل کارگروه فرهنگی شورای فیلم و تصویر استان است که متشکل از دستگاه‌های مختلفی هستند و سیاست‌گذار در حوزه فرهنگی محسوب می شوند.

حمایت‌های مدیر فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از طرح‌های سینمایی

رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم عنوان کرد: بنده در 21 سال سابقه کار، درکنارمدیران مختلفی  بوده ام که همه  آن‌هابه پیشبرد کار علاقه‌مند بودند و نگاه مثبتی به سینما داشتند،اما در مدیریت  فعلی حسینی کاشانی، حمایت‌های زیادی از طرح‌های سینمایی اتفاق می‌افتد،وی به بدنه کارشناسی در ساختار سینمایی اعتقاد دارد و به مدیران انگیزه می‌دهد.

رضوانی تصریح کرد: در تحقق بسیاری از اهداف نیازمند تفاهم نامه سینمایی هستیم تا این اتفاق مهم بیفتد، مسئولان استان نیز تلاش کنند تاظرفیت‌های لازم شکل بگیرد، یکی از این ظرفیت‌ها، سینمای استقلال است که اجرای آن چند سال طول کشید و فراز و فرودهای آن در ذهن خیلی‌ها مانده است، درزمانی اتفاقاتی برای این سینما افتاد و به هر دلیلی تعطیل شد.

فقدان نقدینگی، مهمترین مشکل سینما استقلال

رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بیان کرد: سینما استقلال برای بازسازی و دریافت تسهیلات به بانک معرفی شد،اما مشکلاتی برای مالک به وجود آمد و طرح از برنامه 5 ساله در دریافت تسهیلات خارج شد و در توان مالک نیز نبود که پروژه را تکمیل کند،این سینما حس نوستالژی دارد و جز پرفروش‌ها در منطقه کم‌برخوردار بود و باید آن را احیاء کنیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مشکل سینمای استقلال، فقدان نقدینگی است و سرمایه‌گذار توان ادامه راه را ندارد و اعتبارات ما کم است و باید وامی با بهره کم به این پروژه تعلق بگیرد و یا از اعتبارات استانی و وام بلاعوض برای تکمیل آن استفاده کنیم تا تعداد صندلی را افزایش دهیم.

وی گفت: برای احداث شهرک سینمایی نیز پیگیر بودیم وباید در سینما، به چرخه رونق تولید بها بدهیم، در حوزه سینما، تمامی موسسات فیلم‌سازی نیازمند حمایت هستند سرمایه‌گذاران باید با خیالی راحت بیایند و از فیلم‌های فاخر حمایت شود،اگر می‌خواهیم در سینما به حاشیه نرویم و ذائقه‌ها را بشناسیم، نیاز به مطالعه و نگاه کارشناسی داریم و باید محاسبه دقیقی داشت ودر تولید فیلم، بایدهزینه‌ها و محصول را مدیریت کرد.

رضوانی افزود: در قم مدیران باید به حمایت از تولید فیلم بپردازند، استاندار نگاه ویژه‌ای به هنر دارد و باید کاری کرد بخش خصوصی به میدان بیاید و دستگاه‌هایی که اعتبار و توان دارند نیز قدمی بردارند،اگر فیلمی پرفروش بوده حتما با حساب و کتاب پیش رفته است، باید تلاش کنیم مردم به سینما بروند و از این صنعت حمایت کنند، ما باید با سیاست‌گذاری صحیح،سینما را توسعه دهیم.

وی در مورد استقبال خود از تولیدات سینمایی خاطرنشان کرد: در حوزه کاری هفته‌ای دو سه بار فیلم می‌بینم اما با خانواده ماهی یک بار به سینما می‌رویم و بیشتر فیلم‌هایی که مناسب سن کودکان باشد را تماشا می‌کنیم، فیلم‌ها دارای رده سنی است  ولی گاهی خانواده‌ها به این مساله توجهی ندارند.

رضوانی گفت:اتفاقات خوبی در حوزه کارشناسی فیلم از سوی برخی از همکاران افتاده است و در اداره سینمایی همکاران خوبی در بدنه کارشناسی حضور دارند که نقطه موفقیت آنان، زحمات این افراد است و کارشناسانی چون علیرضا شاکری نژاد و سید محمد حسینی و سعید ایرانلو و ابوالفضل میرمحمدی از بدنه کارشناسی در قم هستند.

ساماندهی و نظارت بر گیم نت‌ها و مراکز بازی‌های رایانه‌ای

وی اظهار داشت: در دو حوزه دیگر شامل سمعی و بصری نیز فعالیت داریم و یکی از وظایف ما نظارت بر گیم نت و مراکز بازی های رایانه‌ای در عرضه محصولات فرهنگی و هنری است، برنامه های خوبی در این بخش داریم و سطح بزرگ و جامعی در قم شناسایی و ساماندهی شده است و در صیانت از مراکز عرضه کننده محصولات فرهنگی تاحد زیادی موفق بوده‌ایم.

رضوانی افزود:هنوز به سمتی نرفتیم که سینمای تخصصی کودک داشته باشیم،در جشنواره‌ اخیر کودک، کودکان خود به عنوان هیات داوران حضور داشتند و واقعا نگاه خاصی به آثار داشتند،این هیات داوران از بین مخاطبان و کارآموزان و کودکان فعال عرصه سینما از سوی کانون فکری کودکان و نوجوانان و از مراکز مختلف انتخاب شده بودند و به آن‌ها آموزش داوری و نقد و تحلیل فیلم ارائه شد.

 رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اظهار کرد: با این نظارت‌های دقیق،دغدغه خانواده را در محل رفع کردیم، ممکن است معیشت عده ای به خطر بیفتد اما با چه قیمتی و در چه مکانی اسم فرهنگ را یدک می کشند، نباید تنها به سرگرمی فرزندان فکر کرد،گاهی خانواده‌ها نمی‌دانند محصول نامناسب را به فرزندان ارائه می‌دهند،ب اید سواد رسانه ای خانواده را ارتقا دهیم و قوه تشخیص را بالا ببریم .

مراکز غیر مجاز بازی‌های رایانه‌ای پلمپ می‌شوند

رئیس امور سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید یاد بگیرند محصول فرهنگی مورد حمایت قرارگیرد و نباید فیلم و بازی به راحتی رایت شود، بلکه باید به حقوق فیلم اجر بگذاریم، هرچند در پیدا کردن فیلم اورجینال نیز مشکلاتی وجود دارد اما سیستم‌های دانلود قانونی تاحد زیادی رافع این مشکل است.

وی گفت: ما این مراکز را شناسنامه‌دار می کنیم،این تکلیف شرعی است،باید زمینه فراهم و فرهنگ سازی شود، نمی‌توان زمین خالی را به مردم نشان داد و به آنها طرحی نداد، باید اذهان مردم را آماده کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد:ما باید در حوزه سینما و استفاده از محصولات مناسب پاسخگوی مردم باشیم و بگوئیم از چه محصولی استفاده کنند،در این باره با همراهی ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و با تیم‌هایی نظارتی و کارشناسی به همراه دادستانی به سراغ مراکز غیر مجاز بازی‌های رایانه ای رفتیم و تعدادی از این مراکز غیرمجاز پلمپ شد.

وی بیان کرد: ما طرح ها و راهکارهایی را جستجو می‌کنیم که خدمت گذار خوبی باشیم، در حوزه رسانه‌های دیجیتال هم فعالیت داریم که از مهم ترین برنامه‌ها در سال قبل برگزاری دوازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و برگزاری نخستین جشنواره کسب و کارهای فرهنگی در بستر فضای مجازی بوده است که خوشبختانه  شاهداتفاقات مهمی در این زمینه بودیم.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها