مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: به منظور بالا بردن میزان مطالعه و دسترسی آسان به اماکن فرهنگی و منابع کتابخانه ای این اداره کل اقدام به بستر سازی های لازم برای معلولان کرده است.

محمد عبدالملکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج کردستان اظهار کرد: معلولان بخشی از جامعه هستند و باید حق دسترسی عادلانه به امکانات برای آنان فراهم شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در کتابخانه های عمومی کردستان افزود: فضای کتابخانه عمومی شهید مطهری سنندج برای استفاده معلولان و کم توانان جسمی و حرکتی و مناسب سازی شده است.

عبدالملکی ادامه داد: بزودی ساخت رمپ و فضاسازی برای استفاده معلولان در سایر کتابخانه های عمومی استان انجام می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به کتابخانه نابینایان و کم بینایان گفت: بخش نابینایان و کم بینایان در کتابخانه عمومی فردوسی شهر سنندج دارای 125 عضو فعال است که از این تعداد  46 نفر خانم و 79 نفر آقا هستند.

وی ادامه داد: این بخش دارای 13 هزار و 700 عنوان کتاب صوتی و 170 عنوان کتاب با خط بریل در 219 نسخه است.

وی با بیان فعالبت های بخش نابینایان و کم بینایان گفت: در این بخش مسابقات کتابخوانی، نشست های کتاب خوان ، و همچنین ارسال کتاب صوتی و بریل به متقاضیان در شهرستان های استان کردستان انجام می شود.

عبدالملکی در پایان خاطر نشان کرد: کتابخانه نابینایان و کم بینایان کردستان برای تولید کتاب های صوتی برای این افراد به گوینده افتخاری کُرد و فارس زبان نیاز دارد.

بر اساس سند ۱۴۰۴چشم انداز  نهاد کتابخانه‌های عمومی، باید به ازای هر فرد چهار کتاب در کتابخانه‌ها وجود داشته باشد.