موج
کدخبر : ۲۶۹۵۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269587

با اعلام مدیر کل میراث فرهنگی ؛

با توجه به ثبت ملی عمارت تاریخی مجموعه شهرداری اردبیل توسط میراث فرهنگی استان به نظر می‌رسد شهرداری اردبیل باید بقیه عمر خود به عنوان مستاجر سپری کند.

به گزارش خبرگزاری موج از اردبیل، عمارت تاریخی شهرداری اردبیل یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های این شهر می‌باشد که در دوران پهلوی اول و به دست آلمانی‌ها ساخته شد.

این عمارت بر روی یکی از تاریخی‌ترین نقاط شهر اردبیل که نارین قلعه می‌باشد، احداث شده و در زمان ساخت خود با کاربری بلدیه یا همان شهرداری و در سه طبقه ساخته شده است که هم اکنون نیز در اختیار مجموعه شهرداری اردبیل قرار دارد.

کاربری عمارت شهرداری اردبیل در سال ۹۶ تغییر یافت و تبدیل به موزه گردید اما به پیشنهاد میراث فرهنگی استان اردبیل و بنا به ارزش تاریخی آن، این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این اقدام میراث فرهنگی اردبیل می‌تواند چندین پیام سیاسی با خود به همراه داشته باشد که بحث و بررسی آن نیازمند نگاه به اقدامات یک سال گذشته این دو مجموعه و مدیران آن دارد.

اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل و در راس آن نادر فلاحی که با حمایت استاندار اردبیل از ابتدای سال جاری بر این مسند تکیه زده، سیاست‌های توسعه‌ای اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل را در خصوص توسعه گردشگری به عنوان اولین محور توسعه استان پیش می‌برد.

این چرخش عظیم در سیاست‌گذاری برای توسعه استان از اواسط سال قبل و با حضور بهنام جو در اردبیل رخ داد. وی در یکی از جلسات شورای اداری استان محور اول توسعه استان را نه کشاورزی بلکه گردشگری خواند و آنچه به قول او “خروج گردشگری استان اردبیل از حالت تک فصلی نامیده می‌شود” را در راس سیاست‌های اقتصادی دولت محلی اردبیل قرار داد.

بهنام‌جو با طرح ایده زمستان بیدار که به صورت نه چندان موفق در اولین سال خود در سطح استان اجرایی شد حداقل توانست زیرساخت‌های فکری جامعه استان را برای موفق عمل کردن در سال دوم آماده کند و این در صورت اجرایی شدن می تواند موفقیتی بزرگ برای تیم او محسوب شود.

تمامی این برنامه‌ها باعث شد تا نام میراث فرهنگی اردبیل بیشتر از گذشته در رسانه‌ها مطرح شود و این به مذاق تیم مقابل که در شهرداری اردبیل مستقر است، خوش نیامد.

حمید لطف الهیان به عنوان پرحاشیه‌ترین شهردار اردبیل در سابقه چند سال شهردار شدن خود عملکرد نسبتا خوبی به لحاظ عمرانی داشته اما منتقدین وی تمامی این اقدامات را نوعی عوام فریبی در جهت رسیدن به اهداف سیاسی وی و تیم لطف‌الهیان عنوان می‌کنند.

حرف و حدیث‌هایی که در خصوص حضور لطف الهیان در انتخابات مجلس سال آینده در محافل و لابی‌های رنگارنگ سیاسی در استان مطرح می‌شود نشان از این دارد که وی یکی از کاندیداهای اصلی مجلس از حوزه‌های انتخابیه مرکز استان خواهد بود و شاید این موضوع برای تیم مقابل که وابسته به دولت است چندان خوش‌آیند نباشد.

این تقابل رسانه‌ای در ماه‌های منتهی به پایان سال‌جاری میان این دو طیف بیشتر به نفع تیم فلاحی سنگین‌تر بود که با اقدام حساب شده آنها و کار کارشناسی شده و چراغ خاموش برای به ثبت رساندن عمارت شهرداری اردبیل در فهرست آثار ملی کامل‌تر شد و این خبر ضربه محکمی بر پیگره سیاسی تیم مقیم در شهرداری اردبیل محسوب می‌شود.

به گونه‌ای که از نخستین ساعات انتشار این خبر در رسانه‌های استان شوک بزرگی به رسانه‌های تیم حریف وارد آمده و آنها نیز کاملا ناشیانه سعی در تخریب این مجموعه برآمده‌اند.

به نظر می‌رسد این اقدام میراث فرهنگی اردبیل سوت پایانی برای تقابل این دو مجموعه در نیمه اول می باشد که باخت سنگینی را بر مجموعه شهرداری تحمیل کرده و این مجموعه بزرگ مدیریت شهری را در روزهای پایان سال مستاجر نشین کردند اما باید منتظر ماند و دید که این بازی در نیمه دوم و با آغاز سال جدید چگونه رقم خواهد خورد.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها