موج

نیم نگاهی به صنعت در استان یزد؛

پیشینه یزد که به دوران یزدگرد ساسانی می‌‌رسد آکنده از تلاش پیگیر مردمانی پارسا و سختکوش است که به رغم طبیعت گرم و خشک این دیار، کمر همت بسته‌اند تا به برکت پشتکار، خلاقیت و ذوق هنری خدادادی، نام شهر و دیار خود را بلند آوازه کنند.

زینب زارع_خبرگزاری موج یزد، استان یزد در دل کویر ایران توانمندی ها و قابلیت های زیادی دارد. وجود صنایع گوناگون و ذخایر معدنی متنوع استان یزد را در شمار برترین استان های صنعتی و معدنی کشور قرار داده است و اکنون استان یزد بزرگترین تولیدکنندۀ سنگ آهن کشور است.

استان یزد به عنوان دومین استان معدنی کشور خوراک 50 درصد واحدهای صنعتی تولیدی کشور را تامین می کند و تنوع مواد معدنی آن با 50 نوع ماده معدنی نام این استان را در رتبه اول ذخایر متنوع  معدنی کشور قرار داده است.
این استان علی ‌رغم فعالیت در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات، در حوزه صنعت بی‌وقفه در حال حرکت و پویایی است به طوری که اکنون با بیش از سه هزار واحد صنعتی به عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور مطرح است.

صنایع  نساجی نیز قدمت دیرینه ای در استان یزد دارند و نام جاده ابریشم را در ذهن ها متبادر می کنند ضمن اینکه بزرگترین بافندگان ایران قدیم مانند غیاث الدین نقشبند یزدی  در این دیار می زیستند و هم اکنون نیز نساجی 83 درصد از صنایع استان را به خود اختصاص داده است.
وجود منابع انسانی با انگیزه و خوش فکر و نیز معادن بکر، ایجاد انگیزه و امنیت سرمایه‌گذاری، مرکزیت جغرافیایی در کشور، دسترسی به راه‌های مواصلاتی وسیع در کریدور شمال_جنوب و شمال شرقی_جنوب غربی و همچنین امکان استفاده از وسایل حمل و نقل ریلی و غیره باعث شده تا استان یزد در بخش‌های مختلف صنعت از جمله در تولید کاشی و سرامیک به قطب کشور تبدیل شود.
صنعت کاشی و سرامیک یزد  سهم بزرگی از صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که امروز استان یزد هشتمین استان صادر کننده محصولات غیر نفتی در کشور است.
یزد حرکت در مسیر سیاست های اقتصاد مقاومتی و ایجاد شغل، توجه به حضور ارزشمند بخش خصوصی با راهبرد افزایش تولید و بهبود کیفیت، برداشتن مقررات دست و پاگیر و رفع موانع تولید، توسعه و گسترش صنایع دانش بنیان و در نظر گرفتن اولویت های صنعتی و معدنی استان را پیگیری می کند تا یزد دومین استان معدنی کشور و چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور روند صعودی  توسعه صنعتی خود و رقابت پذیری در بازار را با سرعت بیشتری به پیش ببرد البته که در جای خود نگاه حمایتی مسئولان کشور به بخش تولید استان یزد را می طلبد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها