موج

نماینده سابق ایران در میراث جهانی گفت: ثبت جهانی یزد باید زمینه تقویت اقتصاد چرخه‌ای در این استان را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، رسول وطن‌دوست در مراسم شب یزد با شاره به اینکه روند ثبت جهانی آثار در دنیا به دهه 50 شمسی بر می‌گردد، اظهار داشت: ایران یکی از تاثیرگذارترین کشورها در این روند بود.

وی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب، آثار میدان نقش جهان اصفهان، تخت جمشید و همچنین چغازنبیل در فهرست آثار جهانی ثبت شد اما برای مدت‌ها فعالیتی در این حوزه از سوی ایران انجام نشد.

نماینده سابق ایران در میراث جهانی تصریح کرد: در ابتدای روند ثبت جهانی کشورها بدون هیچ محدودیتی هر اثری را پیشنهاد می‌کردند ثبت می‌شد ولی پس از آن محدودیت‌هایی به وجود آمد به گونه‌ای که هر کشور سالانه تنها می‌تواند دو اثر را برای ثبت جهانی پیشنهاد دهد.

وطن‌دوست بیان کرد: ایران هم پس از ثبت سه اثری که نام آنها بیان شد، تا مدت‌ها و نزدیک به دو دهه فعالیتی در این حوزه نداشت و پس از ان هم که شروع به فعالیت مجدد کرد، با این محدودیت‌ها مواجه شد.

وی گفت: در طول سال‌های گذشته اقدامات بسیار گسترده ای از سوی ایران در زمینه ثبت جهانی آثار صورت گرفته و بافت تاریخی یزد که می تواند در اقتصاد یزد موثر باشد هم یکی از این اثار ارزشمند بود که برای آن تلاش بسیاری صورت گرفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها