به مناسبت روز موزه در حاشیه نشست خبری مدیرکل سازمان میراث فرهنگی گیلان، آثار باستانی تپه مارلیک پس از گذشت 55 سال در موزه رشت به معرض نمایش گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، رضا علیزاده امروز در نشست خبری فرا رسیدن روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه رشت با گرامیداشت این ایام گفت: سال ۲۰۱۸ شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) شعار سال ۲۰۱۸ میلادی  را با شعار «موزه‌های درهم‌ تنیده رویکردهای نو، مردمان نو» نام گذاری کرده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به پنجمین سال تاسیس موزه رشت اجرای پنجاه برنامه در سازمان پیش بینی شده است که نمایشگاه ها و همایش ها و آئین های تجلیل و افتتاح های ساختمان های اداری و تهیه چند جلد کتاب از جمله این برنامه ها است که امیدواریم جلوه هایی از عملکرد مثبت میراث فرهنگی استان را داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

کاوش های باستانی 50 سال گذشته در موزه رشت به نمایش گذاشته می شود

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان، در ادامه ابراز داشت: اشیای کشف شده از کاوش های باستان شناسی دکتر نگهبان و همکارانش در ۵۰ سال گذشته که  آثار بی نظیری از تاریخ گیلان است به مناسبت هفته میراث فرهنگی در موزه رشت به نمایش گذاشته می شود.

وی در ادامه گفت: از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۱ در حوزه مارلیک کاوش های هیات باستانی دکتر نگهبان  منجر به کشفیاتی شد که پرده از رازهای بسیار زیادی از تاریخ درخشان استان گیلان به خصوص قبل از عصر آهن را در برداشت .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

علیزاده در ادامه گفت: اکنون ضرورت وجود موزه های منطقه ای بیش از گذشته اثبات می شود. این  خلاء در استان گیلان به نام موزه احساس می شود که هرچقدر دیگران پیشتاز هستند به دلیل کمبود مسائل اعتباری یک مقداری از این بحث فاصله داریم که با اراده ای که صورت گرفته موضوع موزه های تخصصی استان گیلان را به جد دنبال کنیم. هرچند با افتتاح موزه حکیم نظامی در آستارا، موزه ماسوله یا کتب دینی در آستانه اشرفیه تلاش ما این بود که به نحو احسن استفاده کنیم که البته تلاش بیشتری صورت بگیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان همچنین در مورد ثبت موزه ای بناهای شاخص پیاده راه فرهنگی رشت نیز ابراز داشت: استدعای من از شهردار و دستگاه های اجرایی در مورد بناهایی چون پیاده راه فرهنگی این است که با قابلیت بخشی این بناها به موزه بخشی  بافت مرکزی شهر رشت متصور در  تبدیل رشت به مقصد گردشگری کمک کنیم تا با جاذبه های جدید ایست مسافر ایجاد شود.

در ادامه با حضور خبرنگاران آثار باستانی تپه مارلیک بعد از ۵۵ سال در استان گیلان به نمایش گذاشته شد. آثار ارزشمندی چون مجسمه های مفرغی گاو، مهرهای استوانه ای، دکمه های طلا، ظروف زرین و سیمین از جمله این  آثار باستانی است که در موزه رشت به نمایش گذاشته شده است.