موج
کدخبر : ۴۰۵۳۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-405314

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم گفت: حجم منابع اصلی تامین کننده آب استان حدود ۱۷۱ میلیون متر مکعب است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، علی اصغری افزود: این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل،‌ حجم مخزن این دو سد مهم استان حدود ۲۴۵ میلیون متر مکعب بوده‌است و این موضوع به خوبی ضرورت رعایت الگوی مصرف آب در همه بخش‌ کشاورزی، صنعتی و شرب را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به این که تامین آب مورد نیاز قم از طریق سدها به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی آن به سختی و با هزینه بالا صورت می‌پذیرد، افزود: بر اساس آخرین آمار تهیه شده،‌ حجم مخزن سد کوچری ۸۶.۲۳۰ میلیون متر مکعب و حجم مخزن سد ۱۵ خرداد ۸۴.۵۷۰ میلیون متر مکعب برآورد شده‌است.

وی ادامه داد: با تشکیل جلسه‌های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی درقم به دنبال مدیریت هرچه بهتر منابع آبی استان هستیم اما برای رسیدن به هدف‌های مورد نظر در اجرای برنامه‌های این کارگروه و مصرف صحیح آب درقم، نیاز است تا همه دستگاه‌های اجرایی و اقشار مختلف مردم، همکاری لازم را داشته باشند.

اصغری گفت: کاهش ساعت کار چاه‌های کشاورزی و برقی کردن آن، مسدود یا پر کردن چاه‌های غیرمجاز، تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز از طریق کاهش ساعت کار و نصب کنتور حجمی بر روی کلیه چاه‌ها از جمله اقدام‌های مورد نظر این کارگروه بوده‌است.

وی بیان کرد: همچنین در همین رابطه سازمان جهاد کشاورزی استان نیز اجرای راهبرد اصلاح الگوی کشت، افزایش بهره‌وری مصرف نهادهای پایدار دام و طیور، توسعه‌کشت‌های گلخانه‌ای و نشایی، استفاده از سایبان برای کاهش مصرف آب در باغ‌ها، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، تسطیح، تجهیز و نوسازی اراضی مدرن و سنتی، توسعه شبکه آبیاری با آب خام (غیرشرب) و تبدیل سیستم آبیاری غرقابی و تشتکی به تحت فشار را از اولویت کار خود قرار داده‌است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`