موج
کدخبر : ۳۵۹۹۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359914

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: موسسه تدبر در کلام وحی از جمله موسسات موفق و پیشگام در تولید محتواهای قرآنی و آموزش‌های تخصصی است.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، سید موسی حسینی کاشانی در چهارمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی استان قم با تقدیر از تلاش‌های موسسه تدبر در کلام وحی اظهار داشت: بعد از وقفه چندین ماهه به دلیل شیوع کرونا این جلسه برگزار شده است تا بتوانیم در جریان برخی مصوبات و تلاش موسسات قرآنی قرار بگیریم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: توانمند سازی سواد رسانه ای مدیران موسسات قرآنی با مشارکت صدا و سیما یکی از مصوباتی بود که مورد پیگیری قرار گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: گزارش فعالیت‌های قرآنی موسسه تدبر در کلام وحی بسیار خوب بود و موسسه تدبر در کلام وحی از جمله موسسات پیشگام در تولید محتواهای قرآنی و آموزش‌های تخصصی است.

حسینی کاشانی بیان کرد: نهادها و سازمان ها و دستگاههای مختلف باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنند به خصوص آموزش رایگان توسط این موسسه فرصت خوبی فراروی دستگاههای اجرایی ذی ربط است.

وی خاطرنشان کرد:همچنین دانشگاهها ظرفیت مهمی در پیگیری برنامه‌های قرآنی این موسسه به شمار می‌رود و باید مسئولان و متولیان در عرصه آموزش و پژوهش قرآنی قدم بردارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم عنوان کرد: موسسات تخصصی می توانند موضوعات مهم قرآنی را احصا و درباره آن فعالیت‌های راهبردی انجام دهند.

وی در مورد پیشنهادی پیرامون تشکیل کمیته‌ای قرآنی در احصای اولویت‌ها در سطح استان گفت: شورای قرآنی وارد کارهای اجرایی نمی شود و براین اساس بهتر است کمیته ای شکل بگیرد و این کمیته اجرایی و مردمی با مشارکت دستگاههای اجرایی و به پشتوانه شورای توسعه قرآنی، فعالیت ها را پیش ببرد و بازوان اجرایی باشد.

شورای فرهنگ عمومی

در این جلسه حجت الا اسلام والمسلین مهدی صفرزاده مدیر عامل موسسه تدبر در کلام وحی در خصوص فعالیت‌های این مجموعه گفت: مؤسسه تدبر در کلام وحی تحت اشراف استاد ارجمند حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین علی صبوحی در 4 بخش پژوهشی و آموزشی و بین المللی و نشر گام های موثری برداشته است.

وی بیان کرد:  فعالیت پژوهشی ما با شورای عالی انقلاب فرهنگی کلید خورد و فعالیت ها زیر نظر شورا شکل گرفت و محصولات زیادی در این مدت تولید شد.

مدیر عامل موسسه تدبر در کلام وحی عنوان کرد: فعالیتهای گسترده‌ای در تولید محتوا به صورت تخصصی و عمومی ویژه مخاطبان انجام شده است و در رابطه با مبانی تدبر در قرآن کریم و آموزش اصول و مبانی تدبیر در قرآن کریم و تولید آثار با موضوع تدبر در قرآن گام‌هایی برداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: در حوزه آموزش نیز قدم‌هایی برداشته شد و در توسعه و ترویج تدبر در قرآن، زیرسختهای خوبی را فراهم کرده ایم.

حجت الا اسلام والمسلین مهدی صفرزاده تصریح کرد: تربیت 100 مدرس از طلاب سطح 3 و 4 حوزه با 900 ساعت آموزش معاونت قران و عترت وزارت ارشاد و تربیت 400 نفر مربی در حوزه علمیه خواهران و تربیت 1200 مربی در سطح کشور و تربیت 400 مربی در استان‌های مختلف با همراهی قرار گاه خاتم الوصیا از جمله این برنامه‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در تربیت 2 هزار نفر در استان های مختلف با حمایت های مردمی گام برداسته ایم و برگزاری کلاس های تدبر در دانشگاههای کشور با همراهی جهاد دانشگاهی و برگزاری دوره های تدبر در قالب هیئت در تهران و قم و برگزاری همایش های مختلف در مراکز علمی و پژوهشی را در پیش گرفته ایم.

مدیر عامل موسسه تدبر در کلام وحی گفت: فرهنگ قرآنی و نظام‌سازی قرآنی با محوریت تدبر از جمله رویکردهای مهم موسسه است و در بخش بین الملل، ترجمه قرآن کریم و آثار تدبر به زبان های خارجی و تربیت مدرسان در جهت آموزش در کشورهای مختلف و عرضه کتاب نیز اقداماتی انجام شد.

وی افزود: در حوزه طبع و نشر نیز در انتشار آثار فعالیت داریم و با سایت فعال و زنده همراه با سامانه آموزشی و حضور در کانال های مختلف پاسخگوی سوالات تدبری هستیم و در تولید محصولات و آثار مکتوب و غیر مکتوب با بهترین کیفیت موفق بوده ایم.

حجت الا اسلام والمسلین صفرزاده بیان کرد: عمده این فعالیت ها قبل از کرونا بود و در ایام کرونا نیز اقداماتی با توجه به تجربه‌های خود داشته ایم و در جهت رایگان سازی تمامی خدمات آموزشی و صوتی و تصویری فعالیتهایی انجام شد.

وی عنوان کرد: ما با بهره گیری از سیره اهل بیت(ع) نهضت تدبر آموزی را راه اندازی کردیم و در حال حاضر نیز تمام دوره ها در کشوررایگان است و تشویق موسسات و حمایت مالی و دسترسی آسان و تهیه محصولات برای همه فراهم شده است.

مدیر عامل موسسه تدبر در کلام وحی خاطرنشان کرد: اگر چه فعالیت در حیطه آموزش حضوری تعطیل شده و مشکلاتی در آموزش مجازی و فقدان زیرساختها و عدم آشنایی مردم با فضای مجازی وجود دارد اما همچنان در این مسیر در تلاش هستیم.

وی گفت: برگزاری دوره های معرفتی برای 2 هزار نفر و برپایی جلسات قرآن در 5 شنبه ها به صورت زنده از آپارات و روبیکا و تفسیر نهج البلاغه و برگزاری دوره های مختلف و جلسات معارفی تدبری با همراهی آموزش و پرورش از جمله این فعالیت هاست.

شورای فرهنگ عمومی

همچنین در این جلسه حجت الاسلام عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت درباره اقدامات این موسسه عنوان کرد: گزارش امید بخشی از فعالیت‌های این موسسه ارائه شد و از برنامه ریزی و تلاش فکری و فعالیت ها تقدیر می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: است باید همه به چنین مجموعه هایی کمک کرد تا فعالیت های گسترده تری پیش گیرند، کتاب هایی که توسط موسسه تدوین و در مراکز آموزشی توزیع شده است یک ظرفیت مهم علمی است و اوقاف حاضر به همراهی در حوزه انتشار کتاب است ضمن اینکه در حوزه وقف و پژوهش های قرآنی نیز ظرفیت‌های خوبی دیده می شود.

نماینده دفتر تبلیغات اسلامی نیز در این جلسه عنوان کرد: این مجموعه موسسه ای بسیار ارزشمند و گرانقدری است و چند سال قبل به عنوان گروه تبلیغی در دفتر تبلیغات ثبت شده بودند و تلاش می کردیم حمایت ها از ظرفیت ها پابرجا باشد و در حال حاضر نیز امکان همراهی و حمایت داریم.

شورای فرهنگ عمومی

همچنین در این جلسه علی‌اصغر شعاعی،‌ قاری بین‌المللی کشور و فعال قرآنی با گرامیداشت ایام فاطمیه و بررگداشت شهادت سردار سلمیانی تصریح کرد:قرائت قرآن یکی از دوست داشتنی های کارها از نظر حضرت فاطمه(س) بود و باید آن را الگوی خود قرار دهیم.

وی بیان کرد: فعالیت های قرآنی همانند اکسیژن است و وقتی اکسیژن کم می شود و نفس ها به شماره می‌افتد همه باید بپاخیزند و کاری به بودجه نداشته باشیم و بدانیم که  دولت و شوراهای مردمی همه باید با هم وارد شوند پرا که جوانان ما دارند از بین می روند.

شعاعی عنوان کرد: ما در مرکز شیعه قرار داریم و قم دارای پتانسیل های زیادی است اما معضلاتی دیده می‌شود و عمده برنامه ها موازی کاری است و اینکه هر کاری را به یکی می سپاریم در حالی که کار یک نفر نیست و نیروهای دولتی و مردمی نباید جداگانه کار انجام دهند.

وی اظهار کرد: شورای فرهنگ قرآنی فرصت خوبی است اما حلقه مفقوده آن مشارکت است و باید به اولویت های قرآنی توجه کنیم  و فعالیت های قرآنی مورد توجه قرار بگیرد و همه با هم منسجم شوند و جلسات قرآنی نباید تعطیل شودف همچنین در آموزش و پرورش باید قرآن کریم به خوبی مورد توجه قرار بگیرد.

این فعال قرآنی گفت: ما به یک کمیته اجرایی به عنوان کارگروه آموزش و پژوهش در قرآن نیاز داریم و انتظار می رود دانشگاهها، اولویت های پژوهشی را در نظر بگیرند و  به قرآن در محافل و مساجد توجه شود.

وی افزود: همچنین توجه به مسابقات قرآنی توسط دستگاههای ذیربط و تبین اولویت های قرآنی و مردمی شدن فعالیت های قرآنی و همراهی دولت از دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

گفتنی است در این جلسه از یکی از فعالین رسانه در قرآن کریم و 7 تن از برترین های مسابقات کشوری اوقاف در رشته های قرآنی و اذان تجلیل شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها