موج
کدخبر : ۳۳۸۸۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338872

رئیس سازمان برنامه و بودجه قم خبرداد؛

رئیس سازمان برنامه و بودجه قم گفت: در مجموع سطح باروری در کشور و قم در سال‌های اخیر روند کاهشی داشته است و این کاهش در سال ۱۳۹۸ قابل توجه است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمود نوربخش در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه سن بارداری زنان معمولا از 15 تا 49 سال است، اظهار کرد: میانگین تعداد فرزندانی که یک زن در طول دوران بارداری خود به دنیا می‌آورد را شاخص جمعیتی نرخ باروری می‌گویند.

وی افزود: در سطح جهانی حد جایگزینی ۲.۱ درصد است، به ‌عبارتی در این نرخ، رشد سالانه جمعیت در حد صفر باقی می‌ماند.

نوربخش ادامه داد: اگر نرخ باروری کل، کمتر از ۲.۱ باشد، زیر حد جایگزینی بوده و در نتیجه رشد منفی سالانه جمعیت، را در دراز مدت در پی­ دارد و زنگ هشداری برای کاهش جمعیت است.

وی خاطرنشان کرد: نتایج محاسبه این شاخص توسط مرکز آمار ایران، در سطح کل کشور و قم برای سال­ های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ نشان دهنده آن است که در این استان در سال­ های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، شاخص نرخ باروری کل برای کل جمعیت مجموع جمعیت ایرانی و غیر ایرانی مقیم استان به ترتیب برابر با ۲.۳، ۲.۲ و ۱.۹ برآورد شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه قم تصریح کرد: همچنین این شاخص برای جمعیت ایرانی در سال­ های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز به ترتیب برابر ۲.۳، ۲.۱ و ۱.۸ فرزند برآورد شده است.

نوربخش گفت: درکل کشور طی سه سال یاد شده شاخص نرخ باروری کل برای کل جمعیت مجموع جمعیت ایرانی و غیر ایرانی به ترتیب برابر با ۲.۱، ۲.۰ و ۱.۸ محاسبه شد، همچنین این شاخص برای جمعیت ایرانی نیز به ترتیب برابر ۲.۱، ۲.۰ و ۱.۷ فرزند برآورد شده است.

وی اضافه کرد: در سه سال اخیر نرخ باروری کل در همه استان‌های کشور کاهشی بوده است و الگوی سنی باروری نشان دهنده کاهش میزان باروری در همه سنین از جمله گروه‌های سنی‌ ۲۰ تا ۲۴ و ۲۵ تا ۲۹ و ۳۰ تا ۳۴ سال است، این تغییر بیانگر کاهش باروری به ویژه در میان گروه سنی جوان است، که به نوبه خود سهم بسزایی در کاهش میزان باروری کشور داشته است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها