• جاری شدن سیلاب در روستای جلیزجند فیروزکوه
  • وزیر ارشاد ممنوع الکاری نوید محمدزاده را تایید کرد
  • قیمت بنزین امسال افزایش نمی یابد
  • احتمال خاکسپاری هوشنگ ابتهاج در ایران
  • درگذشت ناگهانی بوکسور همدانی در جریان اردوی تیم ملی جوانان
موج
کدخبر : ۴۱۸۳۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-418308

نبی اله پاسبان عیسی لو خبر داد:

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: میانگین بارش در سطح استان نسبت به سال آبی قبل 23 درصد کاهش دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، نبی اله پاسبان عیسی لو ، مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت:  میانگین بارش استان اردبیل تا 17 بهمن ماه در سال آبی جاری 114 میلیمتر بوده که در مقایسـه با سال آبی قبل(147میلیمتر) و بلندمدت(131 میلیمتر) به ترتیب دارای 23 و 14 درصد کاهش می باشد.

وی با اشاره به وقوع بارش های اخیر در استان گفت: تنها بخشی از کاهش منابع آبی سال جاری استان اردبیل با بارش های اخیر جبران شده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: تا قبل از شروع بارش های برف اخیر، میانگین بارش استان 70 میلیمتر بود که در مقایسه با رقم متناظر سال قبل(129 میلیمتر) و بلندمدت(110 میلیمتر) به ترتیب دارای 46 و 37 درصد کاهش بود که خوشبختانه با بارشهای انجام گرفته مقدار زیادی از کاهش مذکور جبران شده است.

پاسبان عیسی لو بیان کرد: از ابتدای سال آبی و در ماههای مهر، آبان، آذر و 17 روز بهمن میانگین بارشها نسبت به سال قبل و بلندمدت کاهشی بوده که بیشترین کاهش مربوط به ماه ابتدایی سال آبی یعنی مهرماه با حدود 74 درصد کاهش نسبت به سال قبل و 66 درصد کاهش نسبت به بلندمدت می باشد و تنها در دی ماه و به سبب وقوع بارشهای مناسب، روند بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل با 244 درصد و بلندمدت به میزان 130 درصد افزایشی بوده است.

وی گفت: قسمتی از استان که در حوضه آبریز سفیدرود بزرگ(محدوده شهرستانهای خلخال و کوثر) واقع گردیده است، با توجه به بارشهای اخیر، کلیه کمبودهای بارشی خود نسبت به سال قبل و بلندمدت را جبران کرده و در حال حاضر روند افزایشی پیدا کرده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای اردبیل می گوید: نکته حائز اهمیت درخصوص بارشها این است که بارش امسال عمدتاَ به صورت برف بوده و این می تواند موجب تغذیه سفره های آب زیرزمینی و یا افزایش آب ورودی به سدها را فراهم نماید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها