موج
کدخبر : ۳۳۴۰۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334002

گندم که یک محصول کشاورزی استراتژیک و دارای اهمیت ویژه‌ای است در استان اردبیل به ویژه در منطقه مغان بیش از سایر محصولات در کاشته و برداشت می‌شود که در تامین امنیت غذایی بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل‌، دشت مغان جزو یکی از مناطق مستعد و حاصلخیز کشور برای تولید محصولات کشاورزی است به طوری که به عنوان قطب کشاورزی استان و به ویژه کشور نیز شناخته می‌شود.

همه ساله در این دشت زرخیز شاهد تلاش کشاورزان برای کاشت و برداشت محصولات کشاورزی مختلف ازجمله گندم، پنبه، جو و سایر محصولات باغی هستیم که در تحقق شعار جهش تولید نیز مؤثر واقع خواهد شد.

گندم که یک محصول کشاورزی استراتژیک و دارای اهمیت ویژه‌ای است در استان اردبیل به ویژه در منطقه مغان بیش از سایر محصولات در کاشته و برداشت می‌شود که در تامین امنیت غذایی بسیار تاثیرگدار است.

خلیل نیکشاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در گفت‌وگو با موج از آغاز کاشت این محصول استراتژیک در اراضی کشاورزی استان خبر داد و اظهار داشت: امسال در مناطق مختلف استان اردبیل ۲۸۷ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی به زیر کشت محصول گندم رفته است.

وی با بیان اینکه آغاز برداشت محصول گندم از خرداد ماه است افزود: از اوایل خرداد ماه برداشت این محصول در اراضی کشاورزی استان اردبیل آغاز می‌شود که پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۵۸۰ هزار تن گندم در استان تولید شود.

نیکشاد تولید محصولات کشاورزی استان اردبیل را در تحقق شعار جهش تولید موثر دانست و تصریح کرد: در سال جهش تولید تلاش خواهیم کرد تا اردبیل که یکی از قطب‌های تولید گندم در کشور است، بتواند عملکرد مطلوب خود را در مزارع دیم و آبی به نمایش بگذارد.

** ۴۰ مرکز خرید تضمینی آماده دریافت محصول گندم کشاورزان هستند

علی نوبخت مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل نیز در ادامه با تاکید بر فعالیت مراکز خرید تضمینی بیان کرد: امسال ۴۰ مرکز خرید گندم و ۵ مرکز نیز مخصوص کلزاکاران برای خرید محصولات اختصاص یافته است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل با بیان اینکه شمال استان بیشترین محصولات غله و دانه‌های روغنی تولید می‌کند اظهار کرد: برداشت محصولات زراعی از خرداد ماه در شمال استان اردبیل به ویژه چهار شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز آغاز خواهد شد که زارعین می‌توانند با قیمت مصوب محصولات خود را تحویل این مراکز دهند.

وی در خصوص نرخ خرید تضمینی محصولات غله و دانه‌های روغنی نیز گفت: نرخ تضمینی خرید گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کلزا ۴ هزار و ۶۶۰ تومان اعلام شده است که بیشترین محصول غله و دانه‌های روغنی در شمال استان اردبیل برداشت می‌شود.

** برداشت دانه‌های روغنی کلزا در مزارع کشاورزی شمال استان اردبیل آغاز شد

همچنین اگرچه در جنوب استان چهار فصل اردبیل یعنی در شهرستان خلخال مزارع محصول کشاورزی کلزا در حال گل‌دهی است در این اینجا منطقه مغان کشاورزان زحمت‌کش برداشت این محصول را آغاز کرده‌اند.

عدالت حاجی‌پور فرماندار شهرستان پارس‌آباد نیز در ادامه تصریح کرد: امسال سطح زیر کشت کلزا در پارس‌آباد ۳ هزار و ۵۵۰ هکتار است که پیش‌بینی می‌شود ۷ هزار و ۲۰۰ تن کلزا برداشت و به مراکز خرید تضمینی داده شود.

فرماندار شهرستان پارس‌آباد با اشاره به اشتغال جوانان ادامه داد: در حال حاضر با آغاز فصل برداشت محصولات کشاورزی شاهد ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای جوانان منطقه هستیم که نشان دهنده نقش رونق کشاورزی در حل مشکلات جامعه است.

** ۳ هزار تن دانه‌های روغنی کلزا در شهرستان اصلاندوز استحصال می‌شود

سید عباس مینایی فرماندار شهرستان اصلاندوز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار موج بیان کرد: ‌هم‌ اکنون برداشت محصول دانه‌های روغنی کلزا در مزارع کشاورزی سطح شهرستان مرزی اصلاندوز مغان آغاز شده است که پیش‌بینی می‌کنیم امسال شاهد استحصال ۳ هزار تن دانه‌های روغنی کلزا در این شهرستان باشیم.

مینایی افزود: کلزا از جمله گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده که از طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی برخوردار است.

آری محصولات گندم و کلزا جزو مهم‌ترین و با اهمیت ترین محصولات کشاورزی هستند که هرچه قدر به تولید این محصولات در کشور همت شود شاهد کاهش میزان واردات خواهیم بود.

گزارش از پویا حاجی وند

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها