موج
کدخبر : ۳۸۵۷۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385755

همان‌طورکه می‌دانید، رشته‌ های مهندسی همواره از رشته‌های پرطرفدار در میان دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند و معمولاً علاقه‌مندان به تحصیل این رشته‌ها به کشورهای اروپایی، به‌ویژه فرانسه مهاجرت می‌کردند تا از امکانات موجود در این کشورها بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، دانشجویان با تحصیل رشته‌های مهندسی یاد می‌گیرند چگونه مانند مهندس فکر کنند و تفکر نقادانه و مهارت تحلیلشان را پرورش ‌دهند. بنابراین، می‌توان گفت بسیاری از دانشجویان مهندسی قدرت تصمیم‌گیری بهتری دارند و در موقعیت‌های دشوار منطقی‌تر عمل می‌کنند و در زمینۀ شغلی‌شان نیز مدیران موفق‌ و کارآمدی خواهند بود. درحقیقت، دانشگاه‌ها و مدرسه‌های مهندسی سعی می‌کنند مهندسان عمومی (General Engineer) را پرورش و شاخه‌هایی از علوم پایه و فناوری شامل طراحی، ساخت‌و‌ساز، پشتیبانی و استفاده از موتور، ماشین و ساختار‌های متعدد و... را به آنان آموزش دهند.

حوزۀ مهندسی از زیرشاخه‌هایی همچون مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی ساختمان و مهندسی کامپیوتر تشکیل شده است و دانشگاه‌های مهندسی فرانسه نیز تمامی این رشته‌ها را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهند. علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه به این نکته باید توجه کنند که فرانسه علاوه‌بر برخورداری از دانشگاه‌های باکیفیت در زمینۀ رشته‌های مهندسی، در حوزه‌های دیگری شهرت دارد. گفتنی است افراد فاقد مدرک زبان هم با شرکت در دوره‌های زبان فرانسوی در فرانسه، به‌سرعت به این کشور می‌توانند وارد شوند و بعد از گذراندن دورۀ زبان، برای رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های این فرانسه اقدام کنند. در این مسیر، سیم آخر به این دسته از افراد می‌تواند کمک شایانی کند.

دانشگاه  PSL

دانشگاه PSL پاریس بهترین دانشگاه فرانسه شناخته می‌شود. این دانشگاه سال ۲۰۱۰ تأسیس شد و باتوجه‌به قدمت اندکش، از حدود هفده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری میزبانی می‌کند. دانشگاه PSL رشته‌های انگلیسی‌زبان مختلفی نیز ارائه می‌دهد؛ ازجمله مهندسی پزشکی، بانکداری و امورمالی و بیمه، شیمی، علوم شناختی، علوم زمین، حسابداری و حسابرسی.

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک در قرن هجدهم تأسیس شد و امروزه، جایگاه نخست دانشگاه‌های برتر فرانسه را در رشته‌های مهندسی ازآنِ خود کرده است. بیش از سه‌‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه مذکور مشغول تحصیل هستند. گفتنی است دانشگاه اکول پلی‌تکنیک از دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده است که عبارت‌اند از: دپارتمان علوم انسانی و علوم اجتماعی، دپارتمان علوم کامپیوتر، دپارتمان زبان، دپارتمان زیست‌شناسی، دپارتمان شیمی، دپارتمان اقتصاد، دپارتمان ریاضیات محض، دپارتمان ریاضیات کاربردی، دپارتمان مکانیک، ‌دپارتمان فیزیک و دپارتمان مدیریت. این دانشگاه نیز رشته‌های مختلفی ارائه می‌دهد که از میانشان به مهندسی، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضیات و آمار، زمین‌شناسی، ‌آموزش، علوم کامپیوتر، اقتصاد، کسب‌وکار، زبان و زبان‌شناسی، تاریخ، فلسفه و علوم زیست‌شناسی می‌توان اشاره کرد.

دانشگاه پاریس ساکلی

دانشگاه پاریس ساکلی از دیگر دانشگاه‌های برتر برای تحصیل مهندسی در فرانسه است. هم‌اکنون، حدود شصت‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه پاریس ساکلی رشته‌های مختلفی در حوزه‌های گوناگون ارائه می‌دهد. تعدادی از این رشته‌ها ازاین‌قرارند‌: شیمی، علوم کامپیوتری، علوم انسانی، علوم زیستی و بهداشت، زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی، بوم‌شناسی، محیط‌زیست، ریاضی، فیزیک، علوم سیاسی، علوم ورزشی، حقوق، اقتصاد و مدیریت، آموزش، زمین‌شناسی، علوم دارویی و بهداشت.

تحصیل مهندسی در فرانسه

دانشگاه تلکام پاریس

دانشگاه دولتی تلکام پاریس سال ۱۸۷۸ بنیان نهاده شد و امروزه، یکی از قطب‌های اصلی تحصیل مهندسی در اروپا و فرانسه به‌حساب می‌آید. درحال‌حاضر، این دانشگاه از ۱،۶۰۰ نفر دانشجو میزبانی می‌کند و امکانات فراوانی برای پرورش دانشجویان در نظر گرفته است؛ ازجمله دو آزمایشگاه بسیار مجهز در زمینه‌های علوم داده، هوش مصنوعی، نوآوری دیجیتال و مدل‌سازی ریاضی. دانشگاه تلکام پاریس از چهار دپارتمان تشکیل شده است: دپارتمان الکترونیک و ارتباطات، دپارتمان علوم کامپیوتری و شبکه، دپارتمان پردازش تصویر و سیگنال و دپارتمان اقتصاد و علوم اجتماعی. در هرکدام از این دپارتمان‌ها رشته‌های مختلفی مانند حسابداری و امورمالی، اقتصاد، مدیریت، مهندسی الکترونیک، مهندسی برق، جامعه‌شناسی، علوم ارتباطات، مطالعات سیاسی، ریاضی و آمار، علوم کامپیوتری، ادبیات و زبان‌شناسی ارائه می‌شوند.

تحصیل مهندسی در فرانسه2

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر فرانسه و جهان است که در حوزۀ مهندسی نیز بسیار شهرت دارد. بعد از تأسیس در قرن سیزدهم میلادی، این دانشگاه به تغییر و تحولات بسیاری دچار و سال ۲۰۱۸، در چند دانشگاه دیگر فرانسه ادغام شد و روند تازه‌ای در پژوهش و آموزش پیش گرفت. هم‌اکنون، دانشگاه سوربن میزبان بیش از ۵۵هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در سه دانشکدۀ خود است. برخی از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه عبارت‌اند از: مهندسی، ریاضیات، فیزیک، علوم زمین، محیط‌زیست، ادبیات کلاسیک و مدرن، زبان و ادبیات خارجی، زبان‌شناسی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی، موسیقی‌شناسی، علوم اطلاعات و ارتباطات، علوم آموزش، زیست‌شناسی، شیمی، فلسفه، جامعه‌شناسی، تاریخ و جغرافیا.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها