موج
کدخبر : ۳۱۷۵۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317583

کاخ گلستان و کاخ سعد آباد تهران ، دو موزه جذاب و دیدنی در پایتخت هستند، که شما را با زوایای تاریخ آشنا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، رفتن به موزه برای کسانی که شیفته تاریخ هستند، همیشه جذاب بوده است. تهران از شهرهایی است که موزه‌ها و عمارت‌های قدیمی بسیاری در آن وجود دارد و هرکدام روایت‌کننده صفحاتی از تاریخ هستند. کاخ گلستان و کاخ سعد آباد تهران ، دو موزه جذاب و دیدنی در پایتخت هستند، که شما را با زوایای تاریخ آشنا می‌کند. در این مطلب قصد داریم که با کمک مطالب مجله گردشگری نابرو، مختصری از این دو کاخ برایتان بگوییم. برای بررسی کامل کاخ گلستان و کاخ سعد آباد، پیشنهاد می‌کنیم سری به مجله گردشگری نابرو بزنید.

* با نابرو به کاخ گلستان می‌رویم

کاخ گلستان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تهران است که نزدیک بازار بزرگ جا خوش کرده و نمادی از تهران قدیم محسوب می‌شود. به گفته مجله گردشگری نابرو، کاخ گلستان تهران نزدیک به 450 سال قدمت دارد و در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است. بیشتر قسمت‌های کاخ گلستان امروزی، بازمانده از دوران قاجار هستند و در زمان پهلوی نیز از بعضی قسمت‌های آن برای برپایی مراسم استفاده می‌شد.

کاخ گلستان و کاخ سعد آباد

* شمس العماره در کاخ گلستان

یکی از عمارت‌های تماشایی مجموعه کاخ گلستان تهران، عمارت شمس العماره است. شمس العماره به سبک ساختمان‌های بلند اروپایی ساخته شده است. در واقع معماری آن تلفیقی از المان‌های معماری ایرانی و قامت بلند سازه‌های اروپایی است. در معماری شمس العماره می‌توانید کاشی‌های هفت رنگ قجری، ارسی‌های چوبی، اتاق گوشواره و آینه‎‌کاری ببینید و در عین حال از نقاشی‌های خوش‌رنگ‌ولعاب اروپایی در عمارت لذت ببرید.

به گفته مجله گردشگری نابرو، عمارت شمس العماره یا همان بنای خورشید در زمان خود با 35 متر ارتفاع بلندترین سازه شهر تهران محسوب می‌شد و طراح آن معیرالممالک بوده است. برای آشنایی بیشتر با عمارت شمس العماره کاخ گلستان، می‌توانید از مطالب مجله گردشگری نابرو استفاده کنید.

* تالار اصلی کاخ گلستان

به گفته مجله گردشگری نابرو، تالار اصلی بخش مهم کاخ گلستان است که مجموعه‌ای از تالارهای دیگر محسوب می‌شود. تالار آینه، تالار سلام، تالار ظروف و تالار برلیان از بخش‌های تالار اصلی کاخ گلستان هستند. تالار سلام یا سالن تاجگذاری پر از اشیای قیمتی است و تزیینات مجللی در سقف و دیوارهای این تالار خواهید دید.

تالار آینه نیز بخش دیگری از تالار اصلی کاخ گلستان است که سوژه نقاشی کمال الملک نیز بوده است. این تالار کنار تالار سلام واقع شده و هنر ظریف آینه‌کاری در آن به اوج خود رسیده است. برای آشنایی بیشتر با دیگر بخش‌های کاخ گلستان تهران، پیشنهاد می‌کنیم که سری به مجله گردشگری نابرو بزنید و عبارت کاخ گلستان را در آن جستجو کنید.

کاخ گلستان و کاخ سعد آباد

* گشت‌وگذار در کاخ سعد آباد تهران

کاخ سعد آباد تهران حوالی میدان تجریش واقع شده است و چند عمارت دیدنی در دل این مجموعه قرار دارد. به‌عنوان مثال کاخ سبز با سنگ‌های سبزرنگش، یکی از عمارت‌های تماشایی کاخ سعد آباد تهران است که در یکی از نقاط مرتفع شمال غربی مجموعه کاخ سعد آباد بنا شده است.

به گفته مجله گردشگری نابرو سنگ سبز این کاخ از معدن زنجان آورده شده است. کاخ ملت در مجموعه کاخ سعد آباد نیز به سبک قصرهای سلطنتی فرانسه طراحی و ساخته شده و بسیار با شکوه و مجلل جلوه می‌کند. کاخ اشرف پهلوی نیز امروزه به موزه ظروف تبدیل شده و در آن ظروف گران‌بهای سلسله قاجار و پهلوی نمایش داده می‌شود.

در کاخ کرباس مجموعه کاخ سعد آباد می‌توانید آثار استاد بهزاد را تماشا کنید و در کاخ شمس پهلوی نیز به موزه مردم شناسی وارد شوید. کاخ فرح پهلوی نیز امروزه برای نمایش آثار هنری استفاده می‌شود و پیش از انقلاب محل اقامت تابستانی فرح پهلوی و همچنین دفتر کار او محسوب می‌شد.

کاخ سیاه، موزه برادران امیدوار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه چهره‌های ماندگار، موزه فرشچیان، موزه مینیاتور استاد آبکار، موزه نظامی و... از دیگر بخش‌های کاخ سعد آباد تهران هستند. برای بررسی بیشتر دیگر بخش‌های کاخ سعد آباد تهران، پیشنهاد می‌کنیم که به مجله گردشگری نابرو مراجعه کنید تا اطلاعات مفیدی از این مجموعه و دیگر جاهای دیدنی تهران و ایران به‌دست آورید.

مجله گردشگری نابرو با تمرکز بر جاذبه‌های داخلی، توانسته به راهنمای آنلاین جامعی برای سفر به نقاط مختلف ایران تبدیل شود. برای بررسی پاسخ سوالات خود در مورد جاهای دیدنی ایران، می‌توانید از راهنمایی‌های مفید نابرو استفاده کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها