English

سخنگوی فراجا:

برخی از موفقیت‌های پلیس حاصل زحمات روان‌شناسان است

برخی از موفقیت‌های پلیس حاصل زحمات روان‌شناسان است
به گزارش خبرگزاری موج

، سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا در یادداشتی به مناسبت روز روانشناس و مشاور نوشت:‌ «مراتب قدردانیم را از این قشر دغدغه‌مند و دلسوز در راستای سلامت روان جامعه اعلام می‌دارم. حضور و فعالیت روانشناسان و مشاوران در سازمان بزرگ انتظامی کشور نیز منشاء خیر و مفید فایده بوده است.

بیش از یک سده از جای گرفتن روان شناسی «علم النفس» در متون دانشگاهی ایران می گذرد وزمینه برای نشر و اشاعه این رشته علمی نوپا در کشورمان فراهم شد؛ در این سال‌ها روان‌شناسی و متعاقب آن مشاوره، به تدریج قلمرو کاربست خود را به بسیاری از حیطه‌های حیات فردی و اجتماعی مردمان این دیار بسط و گسترش یافته بگونه‌ای که اینک کمتر حیطه اجتماعی، سازمانی، بین فردی و فردی را می‌توان نشان کرد که در آن روان‌شناسان ایفای نقش نکرده باشند.

 اینک گروهی از روان‌شناسان در قلمروهای آموزشی و یادگیری به معلمان و مربیان می‌آموزند تا فعالیت های آموزشی و تربیتی خود را به نحوی سامان دهند که بهتر از همیشه به شکل‌گیری «شخصیت» و منش کودکان، نوجوانان و جوانان این سرزمین یاری رسانند. گروهی دیگر از آنان، به همراه مشاوران و روان پزشکان، در کلینیک‌ها و درمانگاه‌های خصوصی و عمومی صبورانه و حرفه‌ای چم و خم «کنار آمدن» با رنج های ناگزیر زندگی و فروکاستن از آلام حاد و مزمن روان را به درمانجویان یاد می‌دهند. آنان با بهره جستن از دانش بالینی و مشاوره ای خویش روان یاری گیرندگان را شفا می‌بخشند و ذهن آنان را پذیرای تجارب نو و کامرواساز می‌کنند.

 خدمات روان‌شناسان و مشاوران، به ویژه در این سالیان، بسیار فراتر از این دو قلمرو  آموزشی و درمانی (تراپی) رفته است؛ هم اکنون ده‌ها روان‌شناس در صنایع، کارخانجات، موسسات اجتماعی، سازمان‌های نظامی و سازمان پلیس حضور دارند و با دانش روان شناختی خود از روان شناسی اجتماعی گرفته تا روان‌شناسی صنعتی و سازمانی و روان‌شناسی نظامی و جزو آن به مدیران کمک می‌کنند تا منابع انسانی خویش را بگونه‌ای به کار گیرند که هم رضایت و سلامت و انگیزش آنان فرونی یابد و هم بهره وری و عملکرد سازمان افزایش یابد.

ما در سازمان پلیس بسیاری از موفقیت‌های خود را مرهون تلاش‌های حرفه‌ای و مسئولانه روان‌شناسان و مشاورانی هستیم که در جای جای این سازمان بزرگ از پلیس آگاهی تا گزینش و دانشگاه‌ها و مراکز  آموزشی و کلانتری‌ها و بیمارستان ها و مراکز مشاوره و … به ایفای نقش می‌پردازند و به گره گشودن از مشکلات مردم و کارکنان یاری می‌رسانند.

حاصل تلاش  بیش از ۱۸۰۰ مشاور در ۱۱۰۰ کلانتری و ۵۵ مرکز مشاوره، همانا صلح و سازش ۷۰ درصدی در پرونده‌های ارجاعی است. پرونده‌هایی با اختلافات چندین ساله به دست و تدبیر روانشناسان و مشاورانِ  معاونت فرهنگی و اجتماعی مستقر در کلانتری‌ها  و مراکز و دوایر مشاوره حل و فصل شده و در نهایت از حجم ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی کاسته شده است.

درانتها باید قدردانِ روان‌شناسان و مشاورانی باشیم که با ارائه دامنه وسیعی از خدمات حرفه‌ای و تخصصی، سهم سترگی در پویایی و توسعه و سلامت جامعه دارند؛ همانانی که رنجمان را تسکین می‌بخشند و راه و روش خوشبخت زیستن، فضیلت‌مند بودن و شکوفا شدن را پیش رویمان قرار می‌دهند.»

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه