English

وزارت بهداشت:

فشارخون و دیابت ۲۰ میلیون ایرانی تا پایان سال کنترل می‌شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت ابراز داشت: تا پایان سال ۲۰ میلیون شهروند تحت پوشش پویش کنترل فشارخون و دیابت قرار می‌گیرند.

فشارخون و دیابت ۲۰ میلیون ایرانی تا پایان سال کنترل می‌شود
به گزارش خبرگزاری موج

، حسین فرشیدی، در مراسم روز جهانی داوطلب و تقدیر از داوطلبان سلامت کشور، گفت: داوطلبان سلامت حلقه ارتباطی بین نظام سلامت و سطوح محیطی جامعه هستند.

وی افزود: یکی از آرمان‌های مهم انقلاب، تأثیرگذاری مردم در تعیین سرنوشت جامعه است و نقش تماشاگرانه مردم و جایگاه تعیین کننده انحصاری برای دولت، مطلوب انقلاب اسلامی نیست.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: امروز ۴۰۰ هزار داوطلب سلامت در محلات، سازمان‌ها و عشایر و همچنین اتباع بعد از کسب آموزش و توانمندسازی نقش محوری در مردمی سازی سلامت ایفا می‌کنند.

فرشیدی به تلاش‌های داوطلبان در دوران همه گیری کرونا و کمک آنان به مردم و نظام سلامت اشاره کرد و افزود: آنچه در روستاها از ارتباط جامعه با مراکز درمانی و بهداشتی به دست آمد، در شهرها اتفاق نیفتاد بلکه به دلیل حضور داوطلبین سلامت در روستاها بود.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش سواد سلامت در کشور، با اشاره به برنامه ملی کنترل فشارخون و دیابت، تصریح کرد: متأسفانه مصرف غذای ناسالم و کم تحرکی باعث روند رو به رشد بیماری‌های غیرواگیر شده است.

فرشیدی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۹ میلیون نفر در پویش ملی سلامت و غربالگری دیابت و فشارخون مشارکت کرده اند، گفت: بر اساس برآوردهای اولیه، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این افراد به پرفشاری خون مبتلا بوده و یک درصد از آنها نیز دیابت دارند.

وی با تاکید بر ضرورت تحرک بدنی کافی برای جلوگیری از ابتلاء به بیماری‌های غیرزمینه ای، افزود: نباید در سفره غذا نمکدان باشد، چراکه دو تا سه برابر میزان جهانی نمک مصرف می‌کنیم.

فرشیدی خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۲۰ میلیون شهروند تحت پوشش پویش کنترل فشارخون و دیابت قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: شبکه بهداشت و درمان در نظام سلامت جایگاه ویژه ای دارد، اگر به تاریخ ارائه خدمات سلامت در کشورمان بنگریم، دو اقدام مهم بسیار می‌درخشد، که یکی راه اندازی شبکه بهداشت و درمان و دیگری ادغام آموزش پزشکی در نطام ارائه خدمات سلامت است.

فرشیدی افزود: شبکه بهداشت و درمان هنوز هم جای کار دارد و باید ارتقا یابد تا به هدف غایی خود که بهره مندی آحاد جامعه از خدمات عادلانه سلامت است، برسیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به "نظام جامع مشارکت اجتماعی" که در تابستان سال جاری ابلاغ شد، گفت: مردمی سازی سلامت بیشتر بر حقوق شهروندان و عدالت اجتماعی تاکید دارد و تلاش می‌کند تا از طریق طرح‌های مشارکتی مردم محور، از تسلط یک گروه خاص دارای نفوذ محلی یا محروم ماندن برخی اقشار از خدمات و امکانات، جلوگیری کند.

فرشیدی در مورد برنامه‌های ارتقای سلامت با محوریت مردمی سازی با هدف ترویج سبک زندگی سالم، پیشگیری و پاسخ به هنگام، گفت: این برنامه سه بعد دارد؛ بعد اول فردی و خانوادگی است که به خودمراقبتی فردی و خانوادگی اشاره دارد، در این زمینه بیش از سه میلیون سفیر خانواده فعال هستند. بعد دوم، "محله" ارتقا دهنده سلامت و فعالیت ۴۰۰ هزار داوطلب سلامت بوده و بعد سوم، بعد محل کار و سازمانی با رویکرد خودمراقبتی در محل کار است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه