موج
کدخبر : ۴۸۵۰۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-485046

«ایران» باردار نیست

«ایران» باردار نیست

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت:عصر روز دوشنبه (۱۱ اردیبهشت‌ماه) تصمیم به انجام سونوگرافی گرفته شد و با توجه به امکانات پیش بینی شده، در سایت عملیات بیهوشی و سونوگرافی انجام و بارداری یوز ماده تائید نشد.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «ایران» - یوز ماده سایت توران - در بهمن ماه سال قبل جفتگیری کرد و علائم بعدی و به‌ویژه علائم ظاهری در اوایل اردیبهشت به گونه‌ای بود که دامپزشکان اعتقاد به احتمال بالای بارداری داشتند لیکن در هیچ مرحله‌ای سازمان، خبر رسمی مبنی بر قطعیت بارداری منتشر نکرد و همواره احتمال بارداری مطرح شد.

غلامرضا ابدالی اظهارکرد: به هر حال فضای نسبتاً مناسب با تجهیزات کافی برای بهره‌برداری دائمی در سایت تکثیر توران فراهم شد همچنین جلسات کمیته فنی تکثیر با حضور دامپزشکان و کارشناسان حیات وحش به‌صورت دوره ای برگزار شد و تیم دامپزشکی برای رویارویی با هرگونه پیشامد احتمالی از جمله سخت‌زایی و... تعیین شد که در این تیم، دکتر پیتر کالدول - مشاور خارجی طرح -  که طی یک سال گذشته همکاری خوبی با کارشناسان داخلی طرح داشته نیز حضور داشت.

وی افزود: اگرچه قبلاً مشکلی از نظر توان بارداری یوز ماده گزارش نشده بود اما بررسی مجدد آن در صورت عدم بارداری هم مسأله‌ای بود که مورد توجه کارشناسان بود و با توجه به اینکه سال قبل، اندکی بعد از عمل جراحی سزارین قبلی، این کار توسط دکتر پیتر کالدول انجام شده بود حضور مجدد وی در کنار دامپزشکان سازمان و نیز دامپزشک معتمد طرح برای بررسی وضعیت ایران مد نظر قرار گرفت.

ابدالی در ادامه گفت: در بازدید از مجموعه سایت توران به‌ویژه وضعیت جسمی و رشد دو توله یوز ماده جوان (به نام‌های آذر و توران) همچنین وضعیت تغذیه و اقدامات بعدی مورد نیاز برای بهره برداری بهینه از این دو توله یوزپلنگ هم مورد بررسی پیتر کالدول و تیم دامپزشکی در توران قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در نهایت تیم مستقر شده در سایت توران در هفته قبل در همان بررسی‌های ظاهری اولیه، احتمال بارداری را بسیار بالا عنوان کرد اما پس از انجام محاسبات لازم و تعیین فاصله زمانی بین جفت گیری و زمان زایمان، عصر روز دوشنبه (۱۱ اردیبهشت‌ماه) تصمیم به انجام سونوگرافی گرفتند و با توجه به امکانات پیش بینی شده، در سایت عملیات بیهوشی و سونوگرافی انجام و بارداری یوز ماده تائید نشد اما خوشبختانه حسب اعلام دکتر پیتر کالدول و تیم حاضر در محل، وضعیت رحم، فولیکول‌های تخمدان و بخش‌های مرتبط با اندام‌های تولید مثلی حیوان مناسب و مشکل خاصی برای بارداری‌های بعدی دیده نشده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان در ادامه گفت: بدیهی است با توجه به توان باروری ضعیف یوزپلنگ‌ها به ویژه توان اسپرمی نرها که در مطالعات مختلف به آن اشاره شده، عدم موفقیت بارداری یوز ماده در همان سال اول پس از جراحی سزارین، نگران کننده نیست و می‌توان از فرصت‌های بعدی برای ادامه فرآیند تکثیر یوزپلنگ آسیایی از این یوز ماده استفاده کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه