English

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

جنجال بر سر مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر

نامعلوم بودن ماجرای مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان و جنجال بر سر چرایی آن از ابتدای آذرماه تاکنون و نگرانی والدین از سلامت فرزندان، سبب شده تا بسیاری از مدارس دخترانه در برخی شهرها به حالت نیمه تعطیل درآید.

جنجال بر سر مسمومیت سریالی دانش آموزان دختر

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، درست سه ماه از نخستین خبرهای منتشره در خصوص مسمومیت‌های سریالی دختران در مدارس می‌گذرد؛ 9 آذر سال جاری در هنرستان دولتی «نور» در شهر قم اولین حادثه مسمومیتی رخ داد و 18 دانش آموز دختر راهی مراکز درمانی شدند.

از آن روز تاکنون چندین حادثه این چنینی در مدارس مختلف کشور دیده شده است. برپایه اخبار منتشره دست‌کم 26 مدرسه دیگر تنها در روز چهارشنبه 10 اسفند هدف مسمویت‌های زنجیره‌ای با گاز قرار گرفته‌اند. مدارس مختلف در مناطقی از شهر تهران، اردبیل، شاهین‌شهر، بروجرد و کرمانشاه از جمله این مدارس بودند. البته اخبار و شایعات مربوط به وقوع مسمومیت‌ها در استان‌های فارس، ایلام، قزوین، مازندران و چهارمحال و بختیاری تکذیب شده است.

ناگفته نماند این حوادث واکنش‌های متعددی را به دنبال داشت، به طوری که حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور به این موضوع ورود کرد و گفت: «احتمالاتی وجود دارد اما نمی‌توانیم براساس احتمالات تصمیم گیری کنیم.»

121

ماجرا از کجا آغاز شد؟

مشاهدات عینی و گفته‌های مسئولان مدارس و خانواده‌های دانش‌آموزان حادثه دیده گواه این است که گاز منتشره در همه جا بوی یکسانی داشته است. به گفته یکی از مدیران مدارس گاز منتشره بویی شبیه بوی چوب سوخته و تخم‌مرغ گندیده دارد که با استنشاق آن دانش‌آموزان دچار بی‌حالی و حالت تهوع شدید شدند، که تعدادی از آنها را به همراه مسئولان مدرسه توسط نیروهای اورژانسی راهی مراکز درمانی می‌شوند.

به گفته «پدرام پاک آیین» سخنگوی وزارت بهداشت، این مسمومیت‌ها منشا ویروسی یا میکروبی ندارند و عوارض آن زودگذر است.

همچنین در همین ارتباط «یوسف نوری» وزیر آموزش و پرورش هم روز چهارشنبه 10 اسفند در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در ارتباط با مسمومیت دانش آموزان اظهار داشت: «به دلیل اینکه این موضوع بین بخشی است، در دولت تصمیم بر این شد که با محوریت وزارت کشور جلسه‌ای تشکیل و اطلاع رسانی صورت گیرد.»

همین خبرها و پیگیری‌ها سبب شده تا تعداد والدین و خانواده‌های بسیاری نگران شده و برخی از آنها نیز گفته‌اند تا مدتی اجازه رفتن فرزندانشان را به مدرسه نمی‌دهند!

 

بررسی آماری رخدادهای مشابه در شهرهای مختلف

برررسی مجموعه اخبار منتشره از مسمویت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در مدارس مختلف از 19 آذر، 26 دی، 8،10،12،16،17،23،25،30 بهمن و همچنین 2،3،6،7،8 و 10 اسفند در بیش از 30 مدرسه در شهرهای قم، اردبیل، بروجرد، کرمانشان، پردیس، مناطق شهر شهران و ... همگی نشان از آن دارد که این موضوع فراتر از شیطنت یا جوسازی باشد زیرا همین حوادث تاکنون بیش از 1000 نفر را مسموم و راهی مراکز درمانی کرده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس، تا ۹ اسفند مسمومیت خفیف ۷۹۹ دانش‌آموز در قم و نزدیک به ۴۰۰ نفر از دانش‌آموزان در بروجرد گزارش شده که در مجموع به ۱۲۰۰ تن می‌رسد.

 

حساسیت کاربران در فضای مجازی به موضوع مسمویت‌های سریالی

داده‌های توئیتری و فضای مجازی نیز نشان می‌دهد که این مسأله در چند روز اخیر مورد توجه کاربران بسیاری قرار گرفته است. البته فوت «فاطمه رضایی» دانش آموز قمی موضوع را حادتر کرد، موضوعی که همگان تصور کردند او با همین مسمویت‌ها فوت کرده است، به طوری که در فضای مجازی هم هشتگ#فاطمه_رضایی چند ساعتی ترند شد که با گذشت چند ساعت از این موضوع پدرش در مصاحبه‌ای اعلام کرد که فوت دخترش ربطی به مسمومیت‌ها نداشته است، اما این موضوع نتوانست فضا را آرام کند و نگرانی خانواده‌ها را به ویژه در شهر قم دوچندان کرد.

 

تأکید مسئولان برای پیگیری موضوع با گذشت چندماه از این مسأله

از آنجا که موضوع مسمومیت‌ها با تمرکز بر مدارس دختران است، انگشت اتهام بسیاری از مردم به سمت، گروه‌های متحجر و مخالف تحصیل دختران دراز است. در این زمینه، برخی شب‌نامه‌های تهدیدآمیز که خواستار تعطیلی مدارس دخترانه شده بودند نیز در فضای مجازی منتشر شد، اما این موارد که ساختگی تلقی می‌شد، جدی گرفته نشد.

 به طوری که تداوم این حوادث سبب شد تا بسیاری از والدین دانش آموزان به همراه فرزندانشان ۲۵ بهمن‌ماه مقابل فرمانداری قم تجمع کنند و خواستار رسیدگی سریعتر به موضوع شوند.

این موضوع به حدی در این روزها نگران کننده شده است که «سیدابراهیم رئیسی» هم روز چهارشنبه 10 اسفند در جلسه هیأت دولت با اشاره به نگرانی‌های ایجاد شده در ارتباط با مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان در برخی مدارس، به وزیر کشور مأموریت داده تا ضمن پیگیری و ریشه‌یابی هر چه سریع‌تر موضوع، از نتایج پیگیری‌ها اطلاع‌رسانی مستند و مستمر صورت گیرد تا نگرانی خانواده‌ها برطرف شود.

همچنین رئیس جمهور تاکید کرد که وزارت بهداشت، وزارت اطلاعات و دیگر بخش‌ها با وزیر کشور در این زمینه همکاری خواهند کرد و هرگونه اطلاع‌رسانی باید از طریق وزارت کشور انجام شود.

«احمد وحیدی» وزیر کشور هم در اینباره، اظهار داشت: «تا الان با توجه به بررسی‌هایی که صورت گرفته در مدارس عامل خاصی را هنوز پیدا نکردند؛ لذا تاکنون گزارش قطعی نسبت به وجود ماده خاص و سمی ارائه نشده است.»

وزیر کشور در پاسخ به اینکه بعضاً گفته شده چندین نفر در این‌باره دستگیر شده‌اند، بیان کرده است: «اخیراً درباره این مسأله مطالب مختلفی بیان می‌شود که همه کذب است؛ مثلاً گفته شد یک دانش‌آموز بر اثر این ماجرا فلج شده که کذب محض است. یا اینکه گفته شد دستگیری داشته‌ایم، نه این‌طور نیست ولی دستگاه‌های اطلاعاتی ماجرا را دنبال می‌کنند و نتیجه اینکه کسانی که مؤثر بوده و یا اگر وابسته به گروهک‌ها باشند و ما الان اطلاعی نداریم، اطلاع‌رسانی می‌شود.»

«منادی سفیدان» رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز نهم اسفندماه در نشست مشترک با وزیران آموزش‌ وپرورش و بهداشت و نمایندگان وزارت اطلاعات گفته است: «بر اساس نتیجه آزمایش‌های انجام شده مشخص شد گاز N۲ (آمونیاک) در سم منتشرشده در مدارس وجود داشته که بلافاصله در بدن از بین خواهد رفت و به صورت ترکیبی و تلفیقی بوده و به همین دلیل تشخیص آن دشوار است.»

 

ضعف در روشنگری، تبیین ابعاد حادثه و موج سواری رسانه‌های معاند

با وجود ورود نهادهای مختلف به پرونده این حوادث و انجام آزمایشات مختلف خون، گوارش و نمونه‌های محیطی و بررسی در پیشرفته‌ترین مراکز تخصصی و آزمایشگاه‌های کشور از جمله پاستور و رازی؛ موارد غیر عادی از این نمونه‌ها شناسایی نشده و علت آن همچنان معلوم نیست.

این را نیز نباید فراموش کرد که موج سواری رسانه‌های معاند و ضد انقلاب نیز در این مسأله موجب تشدید گمانه‌زنی‌های خلاف واقع شده است که تغییر در روند اطلاع رسانی اقدامات صورت گرفته در راستای شناسایی علل اصلی حادثه، امری اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

با این وصف، اینکه گروه‌هایی متحجر و تندرو که مخالف تحصیل دختران هستند، پشت این حوادث باشند، تنها به یک حدس و گمان یا سناریو شبیه است. همچنین انتشار اخبار منفی و شیطنت دانش‌آموزان برای فرار از مدرسه و امتحانات نیز نظراتی است که از سوی برخی مدیران مدارس بیان می‌شود.

اما نباید فراموش کرد حمایت کامل نظام از تحصیل دختران تا مقاطع تحصیلی بالا، مستندی در مقابل هجمه‌های بیگانه در خصوص درس نخواندن دختران است. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی و تلاطم جامعه سرعت در کشف عوامل این رویداد و بیان شفاف واقعیات به مردم ضرورت دارد.

 

بیشتر بخوانید:

حال عمومی دانش آموزان کرمانشاه خوب است/ علت حادثه در دست بررسی است

فضای آموزشی کرمانشاه نباید دستخوش شیطنت رسانه‌های معاند شود/ تاکنون هیچ دانش آموزی در کرمانشاه مسموم نشده است

دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزان هستند

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه