موج
کدخبر : ۴۷۳۶۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-473664
رئیس نهضت سوادآموزی:

نرخ باسوادی به بیش از ۹۷ درصد رسیده است / بازمهندسی در مسیر نهضت سوادآموزی

نرخ باسوادی به بیش از ۹۷ درصد رسیده است / بازمهندسی در مسیر نهضت سوادآموزی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال نرخ باسوادی را از ۴۳ درصد به بیش از ۹۷ درصد رسانده است.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا عبدی در نشستی خبری به تشریح جزئیات فراخوان ملی و فراملی رهیافت‌های نوین سوادآموزی در زیست بوم جدید و رویکردهای جدید در سواد آموزی (رسا) ، سوادآموزی تکلیف محور و مردم پایه پرداخت و گفت: این فراخوان، آغاز جریانی در راستای مردمی سازی نهضت سوادآموزی محسوب می‌شود.

وی افزود: سوادآموزی در شرایط منحصربه فردی قرار گرفته و باید با تعریفی از حوزه سوادآموزی به خصوص آموزش بزرگسالان همراه باشد. در زیست‌بوم جدیدی حضور داریم، چه به واسطه جمعیت و چه ورود فناوریهای جدید که نهضت سوادآموزی را نیز با شرایط جدیدی مواجه می‌کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در دنیای جدید، مدل های جدیدی از حکمرانی و استفاده از فناوری های جدید مورد استفاده قرار گرفته است گفت: نهضت سوادآموزی باید این فرصت را برای خود جدی قلمداد کند و نهایت استفاده را برای تحول در آموزش بزرگسالان ببرد.

عبدی با اشاره به فراخوان رهیافت‌های نوین سوادآموزی عنوان کرد: امیدواریم اشتراکی را به صورت حداکثری در نظام دانشی کشور داشته باشیم و هرکسی را که می‌تواند به ما کمک کند در قالب فراخوان در کنار خود داشته باشیم. هرکسی که صاحب ایده و تجربه است و می‌تواند راهکار جدیدی به ما ارائه کند، می‌تواند در این فراخوان شرکت کند. نگاه ما صرفا ملی نیست و در امر سوادآموزی یک نگاه بین المللی نیز به موضوع داریم. با برخی کشورها تبادل دانشی در حوزه سوادآموزی داریم و حرکت یک سویه کفایت نمی‌کند.

وی افزود: یادگیری بزرگسالان در کشورهای در مسیر توسعه، جایگاه خاص خودش را دارد. جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال این موضوع را پیگیری کرده و نرخ باسوادی از ۴۳ درصد به بیش از ۹۷ درصد رسیده است. در ادامه مسیر با توجه به تکثر مسائل یادگیری بزرگسالان و اقتضائات زیست بوم جدید، نیازمند بازمهندسی در مسیر نهضت سوادآموزی هستیم. این فراخوان از اولین گام‌های ما در مسیر مردمی سازی خواهد بود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سامانه‌ای را برای دریافت ایده‌ها و رهیافت‌ها درنظر گرفته‌ایم گفت: در پی تبدیل این ایده ها به راهکارهای عملیاتی هستیم. مهلت ارسال آثار از اول اسفندماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال آینده درنظر گرفته شده است.

عبدی با بیان اینکه باسواد کردن سه درصد باقی مانده بیسوادان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله کار بسیار سخت و مشکلی است گفت: پیدا کردن بیسواد یک موضوع و قانع کردن او برای باسواد شدن یک موضوع دیگر است. باید به نرخ تثبیت که ۹۹ درصد است برسیم. اگر بخواهیم کشورمان کشور پیشرفته‌ای باشد نمی‌توانیم بزرگسالان و جریان سوادآموزی بزرگسالان را متوقف کنیم اما باید نگاه جدیدی داشته باشیم. دیگر سواد خواندن و نوشتن به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید انواع دیگری از سواد چون سواد رسانه‌ای، سواد مالی و غیره نیز تعریف شود. بعد از سواد آموزی پایه باید وارد گام دوم سوادآموزی شویم.

 

بیشتر بخوانید:

بی سوادی در فضای خانواده منشاء آسیب های جدی در همه ابعاد است

در شهر تهران بی‌سوادی به ۶ دهم درصد رسید

سازمان نهضت سواد آموزی؛ سلاحی که برای مقابله با بی سوادی بوجود آمد

فاصله سواد روستایی و شهری از ۳۴‌.۵از پیش از پیروزی انقلاب به ۱۱ رسیده است

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: نهضت سواد آموزی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه