موج
کدخبر : ۴۷۲۹۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-472954
کدخدایی در جمع دانشجویان شریف:

قانون نحوه برگزاری تجمعات در گام های اولیه است و نیاز به کنکاش دارد

قانون نحوه برگزاری تجمعات در گام های اولیه است و نیاز به کنکاش دارد

عضو حقوقدان شورای نگهبان و رییس پژوهشکده این نهاد گفت: در بحث قانونگذاری درباره تجمعات در مراحل ابتدایی هستیم و باید بیشتر مورد کنکاش قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، عباسعلی کدخدایی در مراسم اختتامیه رویداد رقابت ایده‌نگاری الزامات حقوقی تجمعات و اعتراضات در نظام جمهوری اسلامی ایران که در دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، بیان کرد: صحبت در رابطه با موضوع تجمعات و اعتراضات بسیار است اما در بسیاری از مواقع ما هنوز در بحث قانونگذاری و قبل از آن شناسایی موضوعاتی که نیازمند قانونگذاری است در مراحل ابتدایی قرار داریم.

وی افزود: متاسفانه همچنان این بدنه های کارشناسی به مراجع قانونگذاری ما ارتباط وثیقی پیدا نکرده اند و مهمتر از آن اینکه نظرات مردم را در شکل گیری قوانین و مقررات کمتر می بینیم.

رییس پژوهشکده شورای نگهبان در ادامه گفت: برای تدوین قوانین به خصوص قوانینی که مستقیما با حقوق مردم سروکار دارد نظامات مختلف برنامه های ویژه تری دارند و به صورت منظم نظرات مردم را دریافت می کنند و بعد نسبت به آن اقدام به قانونگذاری می کنند. لذا هز این جهت باید فعال تر اقدام کنیم.

کدخدایی یادآور شد: ایده‌ای که در پژوهشکده شورای نگهبان داشتند و پیگیری کردند بر همین مبنا بود که اگر ما در خصوص اعتراضات که بحث مهمی هست و هم در قانون اساسی ما به رسمیت شناخته شده و هم اینکه کشور ما بعد از دوره رژیم طاغوت دوره آزادی و استقلال را طی کرد و نیازمند این مباحث است و موضوع مهمی برای مردم و مسئولان است که باید بیشتر مورد کنکاش قرار گیرد.

این عضو شورای نگهبان تصریح کرد: ایده پردازی در این زمینه توسط نخبگان، اساتید و صاحب نظران باید باشد و این قبیل اتفاقات علمی که تعداد آن نیز کم است باید برای ارائه بحث و کارشناسی تر شدن موضوعات بیشتر شود تا کسانی که در مقام قانونگذاری تقنینی قرار دارند نظرات دقیق خری را در هین زمینه کسب کنند و بتوانند در نهایت قانون خوبی را تصویب کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اصول مختلف قانون اساسی در موضوعات مختلف اظهار کرد: اصول ۲۴، ۲۵، ۲۶ و... مشخصا در خصوص اعتراضات است و اشکالاتی اشاره شد که ان شاء الله برطرف شود.

این عضو شورای نگهبان تصریح کرد: باید توجه شود که ایده هایی که در چنین رویدادهایی ارائه می‌ شود واقعا قابلیت اجرا داشته باشند. آرمان‌ها در قانون اساسی در قالب اصول ان بیان شده و ما باید پایین تر از قانون اساسی و روی زمین نظر و ایده‌ای که می دهیم با توجه به شرایطی که در کشورمان وجود دارد قابلیت اجرا هم داشته باشد.

کدخدایی خاطرنشان کرد: طبیعتا اینها می تواند برای آینده کشور و عبور از بسیاری از مشکلات امروزمان که در قانونگذاری و در سطح بالاتر در بحث حکمرانی با آن مواجه هستیم موثر باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه