موج
کدخبر : ۴۵۷۲۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-457280

رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: ایران اقدامات خوبی را به منظور تامین نیازهای اقتصادی نسل جوان به ویژه در حوزه اشتغال و مسکن انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری موج، ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی در ششمین کنفرانس بین المللی آمبودزمانی در مسکو که با حضور ۳۰ کشور برگزار شد، طی سخنانی اقدامات جمهوری اسلامی ایران در اشتغالزایی و تامین مسکن برای جوانان را تشریح کرد و گفت: جوانان، سرمایه‌های انسانی اصلی برای اهداف توسعه ملی در کشورهای در حال توسعه هستند و در عین حال رسیدگی به مشکلات آنها یکی از چالش‌های مهم پیش روی جوامع مذکور در جریان رشد و گذار به توسعه یافتگی محسوب می‌شود.

وی افزود: در سال‌های اخیر جمعیت جوان ایران در حال افزایش بوده است به طوری که هم اکنون نزدیک به یک سوم جمعیت کشور را جوانان ۱۵ الی ۲۹ سال تشکیل می‌دهند.

نائب‌رئیس انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی تصریح کرد: جوانان در جمهوری اسلامی ایران در زمان حاضر نسبت به نسل گذشته از تحصیلات بالاتری برخوردارند و به عنوان نیروی فعال و تاثیرگذار در صحنه سیاسی و اجتماعی کشور محسوب می‌شوند.

وی تاکید کرد: بدیهی است که این جوانان دارای نیازهای متنوعی شامل نیازهای اقتصادی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و تفریحی هستند که دستگاه‌های اجرایی و سیاستگذاری باید با بررسی و تحلیل این نیازها و اولویت بندی آنها نسبت به برآورده ساختن آنها اقدام کنند.

خدائیان ادامه داد: بخش مهمی از نیازهای جوانان به عنوان موتور محرک توسعه کشور، نیازهای اقتصادی است که نیاز به اشتغال و مسکن دو موضوع کلیدی در این حوزه است. بر اساس پیمایشی که در خصوص نیازها و مشکلات جوانان در جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، داشتن شغل مناسب و با ثبات و داشتن مسکن، دو مورد از نیازهای اساسی جوانان بوده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین نیازهای اقتصادی نسل جوان به ویژه در حوزه اشتغال و مسکن اقدامات خوبی را انجام داده است به تصویب قوانین مختلف در این حوزه و ایجاد بانک اطلاعات نیازسنجی اشتغال جوانان، تسهیل فرآیند ایجاد اشتغال توسط جوانان، دخالت دادن متولیان امور جوانان در تصمیم گیری اشتغال، گسترش دوره‌های کارورزی تخصصی متناسب با نیازهای بازارکار و ارائه خدمات حمایتی به جوانان کارآفرین اشاره کرد.

رئیس آمبودزمان جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران در راستای وظایف نظارتی خود به بررسی و شناسایی مسائل و مشکلات مربوط به اشتغال و مسکن جوانان می‌پردازند و با نظارت بر برنامه‌ها و عملکرد دستگاه‌های متولی این امور، سعی در رفع مشکلات و مسائل این حوزه ها دارند.

وی اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در زمینه گسترش اشتغال و کارآفرینی را تشریح و بیان کرد: تشکیل کارگروهی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در این سازمان از جمله اقدامات است که در همین زمینه، مصادیقی از مشکلات و موانع بر سر راه شرکت‌های دانش بنیان شناسایی شده است تا از طریق اقدامات نظارتی به رفع مشکلات این شرکت‌ها کمک شود.

خدائیان افزود: همچنین در ساختار تشکیلاتی سازمان بازرسی کل کشور دفتری با عنوان حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی و همچنین ستادی با عنوان اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است که وظیفه اصلی آنها حمایت از بنگاههای اقتصادی و یاری رساندن به صنایع، شرکت‌ها و کارخانه‌هایی است که ممکن است با دخالت دستگاه قضایی از ورشکستی و انحلال آنها پیشگیری شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه تامین مسکن مناسب برای جوانان به ویژه در دو دهه اخیر در اولویت دولت جمهوری اسلامی ایران بوده است، تاکید کرد: احداث واحدهای مسکونی با قیمت پایین یکی از اولویتهای این قانون است تا از این طریق تأمین مسکن برای جوانان کم درآمد فراهم شود.

وی یادآور شد: طرح‌های دولتی مسکن مهر، اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن، مهمترین برنامه‌های اجرا شده و در حال اجرا در جمهوری اسلامی ایران است که سازمان بازرسی کل کشور بر روند اجرای این طرح‌ها نیز نظارت داشته تا اهداف در نظر گرفته شده، محقق شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها