موج
کدخبر : ۴۱۳۵۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-413506

معاون وزیر بهداشت:

معاون وزیر بهداشت بر اهمیت بررسی ابعاد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، یونس پناهی روز یکشنبه در افتتاحیه اولین کنگره ملی «رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹»، گفت: بررسی ابعاد اجتماعی کووید ۱۹ در درازمدت، قطعاً مورد حمایت وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه پاندمی کووید ۱۹ از ابتدا، چهار پیام جدی داشت، افزود: در ابتدای همه گیری کووید، به نظر می‌آمد موضوع بیماری، منطقه‌ای باشد و کشور چین به مدیریت آن می‌پردازد، ولی این طور نبود و همه دنیا را درگیر کرد و نشان داد که در مقابله با بیماری‌های نوپدید باید همه کشورهای دنیا آمادگی مقابله را داشته باشند.

پناهی ادامه داد: از طرفی، همه کشورها در ابتدای پاندمی، دنبال درمان‌های دارویی بودند و خیلی به مقوله پیشگیری توجه نمی‌کردند، ولی بعد با شناخت بیشتر ویروس، مشخص شد که باید پیشگیری بر درمان مقدم باشد و هزینه برای پیشگیری، سرمایه گذاری در این زمینه است که باید به آن توجه جدی شود، همانطور که در ایران با اجرای وسیع برنامه واکسیناسیون، آمار ۷۰۰ تا ۸۰۰ مرگ در روز، به کمتر از ۵۰ مورد رسیده است و این برنامه با رعایت اصل پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، تأثیرگذاری بیشتر خواهد داشت.

وی همچنین اظهار داشت: نگرش رشته‌های تحصیلی جهت پشتیبانی از مدیریت بحران‌هایی مانند کووید، در ابتدای پاندمی بر علوم پزشکی استوار بود و توجهی به دیگر ابعاد جامعه که می‌توانستند از بیماری متأثر بشوند، نشده بود، در صورتی که این همه گیری ضمن داشتن ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، چالش‌هایی در روابط بین الملل نیز ایجاد کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درباره راهکارهای مسائل مطرح شده نیز گفت: یکی از نگرانی‌های ما، هزینه‌های گران برای تحقیقات است و لذا، باید به ارزان تمام شدن اقدامات پیشگیری و درمان توجه شود تا هزینه قابل توجهی به جامعه تحمیل نشود. ضمن آنکه در کنترل کووید، ارزیابی‌های زیادی مانند داروهای تجویزی برای درمان این بیماری و عوارض مختلف آن انجام شد ولی هم اکنون باید رصد شود که چه درمان‌هایی دارای عوارض کوتاه و بلندمدت هستند.

پناهی، همچنین به تغییر شیوه زندگی مردم در اثر پاندمی کووید ۱۹ اشاره کرد و افزود: همه گیری کرونا به دلیل قرنطینه طولانی مدت و عدم مراجعه بیماران غیر واگیر به کلینیک‌ها و عدم کنترل سلامتی خود، باعث افزایش بیماری‌های غیر واگیر شده که می‌تواند تهدیدی برای سلامتی جامعه محسوب شود و باید با رصد این وضعیت، برنامه مربوطه تدوین و اجرا شود.

وی ادامه داد: بحث اجرای برنامه واکسیناسیون که در برخی کشورها مانند ژاپن، خوب اجرا شد و اثربخشی داشت و یا مانند آفریقا، خوب نبوده، قابل رصد و بررسی می‌باشد و اینکه عدم تمایل مردم به واکسن و یا مسائل پیرامون آن مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: هرچند که در کشور ما، وضعیت واکسیناسیون چه به لحاظ تأمین واکسن و هم به دلیل میزان مصرف آن، سبب کاهش قابل توجه میزان ابتلاء و مرگ ناشی از کووید شده است، اما لازم است که کووید در کشور ما به معنی واقعی کنترل شود و مرگ و میر به صفر برسد و باید تلاش کنیم تا این شرایط حفظ شود و این هدف، صرفاً با دو بار تزریق واکسن محقق نمی‌شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به سه پلت فرم واکسن‌های تولید شده در ایران، افزود: این پلت فرم‌ها که کارایی و ایمنی آنها به لحاظ علمی و تخصصی تأیید شده است، نشان می‌دهند که مسیر قابل قبولی در این زمینه طی شده و ادامه آن منجر به چه نتایجی خواهد شد.

پناهی، بررسی و مطالعه ابعاد اجتماعی کووید در درازمدت را نیز لازم دانست و گفت: در حوزه اجتماعی کووید، ابعاد کوتاه مدت و درازمدت وجود دارد که کوتاه مدت آن، مانند تعطیلی مدارس، بازار و کاهش روابط اجتماعی است که تحت تأثیر کووید تجربه کردیم و اما ابعاد درازمدت آن می‌تواند پیدایش بیماری‌های جهش زا و یا بیماری‌های غیر واگیر باشد که باید مورد بررسی و رصد قرار بگیرند.

وی در همین زمینه افزود: از عوارض درازمدت حوزه اجتماعی و روانی کووید، تأثیر پاندمی کووید بر روابط اجتماعی مردم است که سبب بیماری‌هایی مانند افسردگی و اضطراب شده که در نهایت صدمات طولانی مدت بر زندگی افراد می‌گذارد.

معاون وزیر بهداشت در عین حال گفت: ممکن است که در آینده مردم دنیا مجبور باشند که با این بیماری زندگی کنند و این موضوع سبب متأثر شدن زندگی مردم از تبعات این بیماری خواهد شد.

پناهی افزود: کشور ما دارای بنیه فرهنگی قوی است که در حوادث و بحران‌ها خیلی خوب عمل می‌کنیم، و این شرایط هم جنبه مثبت دارد و هم منفی. بطوری که وقتی نشان می‌دهد ما مرد مبارزات هستیم، خوب است ولی از سویی، بد است چون نشان می‌دهد که ما منتظر می‌شویم تا یک حادثه یا بحرانی اتفاق بیافتد و بعد برای مقابله با آن وارد عمل می‌شویم. در صورتی که باید همیشه یک قدم از بحران جلوتر باشیم و آن، با پیشگیری از حوادث امکان پذیر خواهد بود.

وی تصریح کرد: رصد این شرایط سبب خواهد شد که مشکل را قبل از اینکه به ما برسد، حل کنیم و خوشبختانه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی که ترکیبی از گروه‌های پزشکی مانند ژنتیک، پرستاری، روانشناسی و روانپزشکی و علوم اجتماعی و جامعه شناسی را دارد، می‌تواند در این زمینه بررسی کرده و تهدیداتی را که بواسطه بیماری‌ها به صورت عام و برخی بیماری‌ها به صورت خاص خواهیم داشت، مورد رصد قرار بدهند تا با ایجاد آمادگی در این زمینه، هزینه کمتری به جامعه تحمیل شود.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: واکسیناسیون
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها