موج
کدخبر : ۳۸۱۷۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381710

یکی از اعضای شورای شهر تهران در تذکری نسبت به نبود سامانه‌ای برای نظارت مردمی بر بکارگیری کودکان در محیط‌های کاری انتقاد کرد و گفت: از وزارت کار می خواهم تا با اختصاص شماره‌ای سه رقمی برای اعلام گزارش مردم از موارد بهره‌کشی اقتصادی از کودکان اقدام کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، حجت نظری در جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری با ذکر اینکه موضوع کودکان کار مساله ای چند وجهی است گفت: حتما می‌دانید که مبارزه با کار کودک امری چندوجهی و نیازمند مشارکت چندین دستگاه و نهاد از جمله وزارت رفاه، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی، شهرداری‌ها و دیگر نهادها و دستگاه‌ها است. اما پیش از آن باید مسئولان امر و متولیان، درکی درست از کار کودک و کودک کار داشته باشند که متاسفانه به نظر می‌رسد این شناخت همچنان در یکسری از متولیان امر ایجاد نشده است. 

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به نقشی که مردم در این زمینه می توانند داشته باشند گفت: در این شرایط وجود یک نظارت مردمی و البته دقیق، ضروری به نظر می‌رسد. اینکه مردم بتوانند برای مقابله با کارکودک و تحقق چشم‌انداز سازمان ملل متحد در حذف تمام اشکال کار کودک طی سال‌های پیش‌رو مشارکت کنند، نیازمند بسترهایی است که امکان نظارت آنان بر کار کودک را فراهم و تسهیل کند.

وی سپس خطاب به وزارت کار گفت: به همین دلیل و با توجه به نبود سامانه‌ای برای رسیدگی و گزارش اشکال مختلف بهره‌کشی اقتصادی از کودکان توسط برخی کارفرمایان، به عنوان نماینده مردم از  وزارت کار می‌خواهم تا سامانه‌ای را برای گزارش موارد به‌کارگیری کودکان در کارگاه‌ها، واحدهای صنفی و دیگر فضاهای کاری ایجاد کند. قطعا وجود شماره‌ای سه رقمی که امکان گزارش تخلف را برای شهروندان فراهم کند، می‌تواند در کاهش میزان به‌کارگیری کودکان در مشاغل مختلف و نیز حمایت ثانویه از آنان موثر باشد. به این ترتیب مبارزه با «کارکودک» نه متوجه «کودکان کار» بلکه متوجه کسانی خواهد شد که با وجود قوانین ملی و بین المللی، مرتکب این جرم می‌شوند.

نظری همچنین با اشاره به اینکه اینکه متاسفانه شماره اورژانس اجتماعی 123 فاقد این کارکرد می باشد گفت:  حتی در تماسی که خود بنده اخیرا در همین زمینه داشتم، اپراتور مربوطه اطلاعات لازم و امکان انجام کاری را نداشته و پس از دقایقی مشورت صرفا به دریافت گزارش بسنده کرد. امیدوارم روزی تمام جهان و ایران عزیز ما به جایی بهتر برای کودکان و به جایی بدون کارکودکان بدل شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها