موج
کدخبر : ۳۷۹۴۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379419

گزارش خبرگزاری موج از خبری که خواب مالکان سگ را آشفته کرد:

بعد از گذشت حدود یک سال و نیم از آغاز کرونا، محققان مدعی شده اند که سگ‌ها پس از خفاش‌ها از جمله حیواناتی هستند که نه تنها بیشترین نقش را در انتقال ویروس کرونا به انسان داشته و دارند که حتی می توانند ناقل و منتشر کننده نوع جدیدی ازاین ویروس باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج؛ در حالیکه دانشمندان بر این باورند که بسیاری از این ویروس‌ها از خفاش‌ها نشات گرفته‌اند، اما به راحتی می‌توانند بین گونه‌های مختلف منتقل شوند ، حالا ثابت شده که سگ ها نیز می توانند ناقلان خوبی برای انتقال ویروس کرونا و آلوده کردن انسان ها باشند و حتی ممکن است باعث انتشار نوع جدیدی از ویروس کرونا شوند. 

سابقه این تحقیق نیز به چند ماه قبل بر می گردد. زمانیکه در سال ۲۰۲۰ “گریگوری گری” استاد پزشکی، بهداشت جهانی و بهداشت محیط در دانشگاه “دوک”(Duke) در گروهی فعالیت می‌کرد که یک ابزار تشخیصی مولکولی برای شناسایی ویروس‌های کرونا تولید کرده بودند.

این تیم با استفاده از این ابزار، ۳۰۱ مورد ذات الریه یا سینه‌پهلو را مورد بررسی قرار داد و شواهدی از ویروس‌های کرونای وابسته به سگ‌ها را در هشت نفر از این بیماران بستری شده در مالزی یافت.

این دانشمندان برای اطمینان از نتایج به دست آمده ، نمونه‌های این بیماران را برای دکتر “آناستازیا ولاسوا” دامپزشک و ویروس‌شناس دانشگاه ایالتی “اوهایو” ارسال کردند و وی این نوع جدید از ویروس را در دو نمونه از هشت نمونه ارسالی شناسایی کرد.

به نظر می‌رسد این ویروس خاص علاوه بر ویروس کرونای نشات گرفته از گربه‌ها و خوک‌ها، ترکیبی از دو ویروس سگی نیز باشد که قبلاً شناسایی شده بود و هر دو در سگ‌ها رایج است.

به گفته دانشمندان، اگر این ویروس به عنوان یک پاتوژن انسانی تأیید شود، اولین ویروس سگی کرونا است که شناخته شده است و باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. 

"گری" با بیان اینکه البته این موضوع نباید موجب ترس از سگ‌ها از این بابت شود گفت: هنوز کسی نمی‌داند که این ویروس چقدر شایع است و اینکه آیا می‌تواند به طور موثر از سگ به انسان یا بین انسان‌ها منتقل شود یا نه؟ همچنین ممکن است ویروس از طریق یک گونه سوم واسطه به بدن انسان راه پیدا کرده باشد.

با این حال وی اذعان کرد : این ویروس‌های کرونا بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌شود از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. ما آنها را از دست داده‌ایم، زیرا اغلب آزمایشات تشخیصی بیمارستانی فقط ویروس‌های کرونای انسانی را تشخیص می‌دهد.

در همین زمینه یکی از محققینی که بر روی ویروس کرونا تحقیقات فراوانی را انجام داده است نیزبه نیویورک تایمز گفت: در حال حاضر ما هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم این ویروس عامل یک همه‌گیری خواهد شد. اما محققان آن را یک زنگ خطر می‌دانند.

ابزاری مانند ابزاری که "گری" و تیمش تولید کرده‌اند، کلیدی در جستجوی فعالانه ویروس‌هایی از این دست است که از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شوند و می‌توانند موجب یک همه‌گیری جدید شوند. گفتنی است در حال حاضر هفت نوع ویروس از خانواده ویروس‌های کرونا وجود دارد که می‌تواند انسان را آلوده کند.

این تحقیقات در حقیقت ادامه همان تحقیقات سال گذشته است که در آن اعلام شده بود حیوانات نیزمی توانند به صورت "محدود" ناقل کرونا باشند. با این حال ادامه این پژوهش ها نشان داده که برخی از حیوانات ، از جمله سگها به خاطر همزیستی مصالمت آمیزی که با انسان ها دارند، می توانند یکی از ناقلان اصلی نوع جدیدی از ویروس کرونا باشند.  

در آن زمان، در هنگ کنگ ۱۷ سگ و هشت گربه مبتلا به این بیماری که در کنار افراد مبتلا به کووید ۱۹ زندگی می‌کردند، شناسایی شدند. در کشور بلژیک نیز مواردی از ابتلای گربه‌ها به این بیماری گزارش شده است. در ووهان چین نیز پادتن کووید ۱۹ در نمونه سرم خون ۱۵ گربه کشف شده است. البته این جانوران لزوما دارای علایم بیماری نیستند و ویروس را به انسان منتقل نمی‌کنند.

همان زمان اعلام شد که بر اساس اطلاعات موجود، سگ، خرگوش، گربه و راسو امکان آلوده شدن به ویروس کووید ۱۹ را دارند. حتی اعلام شد که در بین حیوانات سگ‌ و خرگوش‌ فاقد علایم بیماری بوده و نمی‌توانند ویروس را به همنوعان خود یا سایر گونه‌های جانوری و انسان منتقل کنند.

از سویی براساس این تحقیقات گربه‌ها نیز علایم متوسط و خفیفی از بیماری کرونا را نشان می‌دهند و امکان انتقال بیماری به همنوعان خود را دارند، اما تاکنون مستنداتی از امکان انتقال کووید ۱۹ به انسان توسط گربه به دست نیامده است. راسوها نیز علایم بیماری را دارند و می‌توانند آن را به همنوعان خود منتقل کنند، با وجود این که تاکنون موردی از انتقال بیماری از راسوها به انسان گزارش نشده، محققان معتقدند این امکان در مورد راسوها وجود دارد.

خواب آشفته مالکان سگ

به هر تقدیر حالا و با انتشار خبر تازه احتمال انتقال ویروس جدیدی از کرونا از طریق سگ ها، بسیاری از خانواده هایی که از این حیوان نگهداری می کنند، دچار وحشت شده و به دنبال واگذاری حیوان خود هستند. گرچه بر اساس مستندات به دست آمده از تحقیقات علمی، آن دسته از حیوانات خانگی را که دچار بیماری کووید ۱۹ می‌شوند، می‌توانند در خانه تحت مراقبت قرار داد. برای این منظور لازم است اقدامات زیر انجام پذیرد:

- قرنطینه حیوان خانگی: برای این منظور باید حیوان خانگی در خانه نگهداری شود و از بردن آن به اماکن عمومی مانند پارک خودداری شود. در صورت لزوم مراجعه به دامپزشک، باید قبلا موضوع مثبت بودن آزمایش حیوان، به اطلاع کلینیک دامپزشکی برسد. همچنین حیوان خانگی باید همواره در فاصله دو متری از انسان‌ها و سایر حیوانات قرار گیرند. بهتر است گربه‌های آلوده به ویروس در یک اتاق مستقل قرنطینه شده و محل خواب، ظروف غذا و محل دفع ضایعات آن‌ها از سایر بخش‌های منزل و حیوانات دیگر تفکیک شود.

- نظارت بر علایم: لازم است مالک حیوان خانگی، علایم بیماری و شدت آن را به طور مستمر ردگیری کرده و به دامپزشک گزارش دهد. علایم متداول کووید ۱۹ در حیوانات خانگی شامل تب، بی‌حالی، عطسه و سرفه، ترشحات چشمی و مشکلات گوارشی مانند استفراغ و اسهال است. در صورت تشدید علایم یا دشواری در تنفس حیوان، باید در اسرع وقت موضوع به اطلاع دامپزشک برسد.

- رعایت اقدامات احتیاطی: مالک حیوان آلوده باید در مجاورت آن از ماسک و دستکش استفاده کند. در هنگام جابه‌جایی ظروف غذا و فضولات حیوان حتما از دستکش استفاده کرده و سپس دست‌ها با صابون و آب شسته شوند. با توجه به این که شواهدی مبنی بر اثرگذاری شست‌و شوی حیوان خانگی بر کاهش انتقال ویروس وجود ندارد، نیازی نیست که حیوان بیش از دفعات عادی استحمام و شست و شو شود. برای پاکسازی حیوانات هرگز  نباید از محلول‌های ضدعفونی کننده شیمیایی استفاده شود، زیرا این محلول‌ها موجب بیماری جدی و مرگ جانور می‌شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها