موج
کدخبر : ۳۶۸۸۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368811

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد:

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به انتقادهایی که در مورد حذف دفترچه بیمه های کاغذی مطرح می شود گفت : این طرح در ابتدای اجرای آن است. بنابراین اگر اشکالی هم داشته باشد طبیعی است و باید رفع شود. گرچه بسیاری از این انتقادها به خاطر عدم اطلاع پزشکان و کادر درمانی و داروخانه ها از چگونگی اجرای این طرح است. ولی در هر صورت اجرای این طرح تاکنون بسیار موفق تر از تصور ما بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، مصطفی سالاری، مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی ،  در نشستی خبری با بیان اینکه نسخه نویسی و حذف کاغذ از فرایند درمان در سازمان تامین اجتماعی از چندسال قبل در مراکز درمانی تابعه آغاز و موفقیت آمیز بوده است گفت: این موضوع در مراکز درمانی تابعه سازمان از چند سال پیش به‌صورت نسخه‌نویسی الکترونیک آغاز شده و اتفاقا موفقیت‌آمیزهم  بوده است؛ به نحوی که . در بیمارستانها نیز تجربه شده است . برای همین در گام‌های بعدی در تمام مراکز خدمات درمانی اعم از  مراکز درمانی دولتی، دانشگاهی،  غیردانشگاهی، اجرا شد .

سالاری افزود: در این زمینه اقداماتی را از سال گذشته شروع کردیم. از جمله اولین اقدامانی که در این مسیر پیاده‌سازی شد این بود که از اول خرداد سال جاری اعلام کردیم که برای اطلاع از موضوع تحت پوشش بودن افراد از پوشش بیمه‌ای با اینترنت، از طریق گوشی تلفن همراه، کامپیوتر و  یک پیامک امکان پذیر است . ما این کار را انجام دادیم و عملاً اعلام کردیم تا زمانی که دفترچه‌ها برگه دارند نیاز به تمدید ندارد .

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: بعد از این زمان، اول آبان ماه اعلام کردیم که امکان نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی در همه مراکز درمانی، مطب‌ها، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز تصویربرداری، پاراکلینیک‌ها و  مراکز فیریوتراپی به دو طریق دفترچه کاغذی و شیوه اینترنتی وجود دارد .

وی با بیان اینکه ما در این مسیر با سه وضعیت مواجه هستیم، تصریح کرد: یک وضعیت این است که بیماری به مراکز درمانی  مرکز درمانی، مطب، بیمارستان، مراجعه می کند و آنها خدمت را در بستر الکترونیک  ارائه می‌دهند . اما اگر پزشک یا جامعه درمانی که آمادگی ارائه خدمت در بستر الکترونیک را نداشته باشد یا به هر دلیلی تمایل به نسخه نویسی الکترونیک نداشته باشد با دو فرض مواجه می‌شویم؛ یکی اینکه جایی فرد بیمه شده مراجعه می‌کند و از آن شخص بیمه شده دفترچه می‌خواهند، در دفترچه وی می‌نویسد یا اینکه دفترچه‌اش برگه‌هایش به اتمام رسیده است اما بیمه شده با روش استعلام‌ آسان می‌بیند که بیمه دارد  که در اینصورت برای بیمار در سربرگ نسخه تجویر می شود  و با پوشش تأمین اجتماعی از مطب و در هر مرکز دیگری می تواند خدمات بگیرد. همچنین براساس پیش بینی های ما اگرپزشکی مطلبش مجهز نباشد و یا هنوز تمایل جدی پیدا نکرده باشد در اینصورت دفترچه در کنار نسخه نویسی الکترونیک دفترچه معتبر است.

سالاری ادامه داد: اینترنتی شدن باعث می‌شود که سوابق درمانی در پرونده بیمه شده ثبت شود و امکان دسترسی خود فرد به آن فراهم می شود و به پزشک معالجش اجازه می‌دهد که به اسناد و سوابق وی دسترسی داشته باشد. این موضوع به عدم تداخل دارویی و تجویزها کمک می‌کند. در واقع با اقداماتی که انجام شده، دیگر هیچ بهانه ای برای اجرایی نشدن  ویزیت و نسخه پیچی الکترونیکی وجود ندارد! 

وی ادامه داد: الان هر قلم از تجهیزات که مصرف بشود ما بهای آن را در بیمارستان‌های دانشگاهی برای این 45 میلیون نفر بیمه شد را پرداخت می‌کنیم. برای بیماری‌های صعب‌العلاج و مزمن نیز قدمی برداشتیم تا بتوانیم سهم بیمه شده را نزدیک به صفر برسانیم. اینها کارهایی است که بدون نسخه نویسی الکترونیکی شدنی نبود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ضمن بیان اینکه با نظر مثبت دولت و مجلس مقرر شده ۹۰ هزار میلیارد تومان در قالب بند واو تبصره ۲ بودجه ۱۴۰۰ به سازمان پرداخت شود که بابت رد دیون دولت به ماست گفت: محاسبات مرحله دوم همسان سازی حقوقها و تدوین فرمول ها در کانون بازنشستگی در جریان است تا طی چندروز آینده اعمال و مرحله دوم را اجرا کنیم.

وی همچنین با ذکر اینکه در مردادماه جاری به پشتوانه ۳۲ هزار میلیارد تومان وصول مطالبات از دولت متناسب سازی را اجرا و احکام جدید صادر شدند و پرداختی ها صورت گرفت گفت: افزایش ما نسبت به اسفند ۹۸ حدود ۴۹ درصد بود. البته در مهرماه صندوق های بازنشستگی دیگر افزایش دوباره حقوق داشتند که اعتراضاتی را به دنبال داشت و فاصله ایجاد کرد و نیاز بود دوباره پیگیری کنیم تا متناسب سازی مرحله دوم را انجام دهیم.

سالاری افزود: اگر مقدمات طی چندروز آینده زمان ببرد، حتما علی الحساب پرداختی در اسفند بابت مرحله دوم را خواهیم داشت تا کارهای نرم افزاری و سایر اقدامات انجام شود . 

وی اعلام کرد که تاریخ اجرا و احکام اول اسفند خواهد بود منتها علی الحساب خواهد بود و ظرف چندروز آینده صدور احکام را انجام می دهیم.

سالاری درباره اینکه آیا بازنشستگان ۹۹ شامل متناسب سازی مرحله دوم می‌شوند؟ گفت: طبق فرمول، برای مرحله اول چون در سال ۹۹ بودیم، کسانی که تا آخر سال ۹۸ بازنشسته می‌شدند را شامل می شد اما در سال ۱۴۰۰ بازنشستگان ۹۹ هم برای مرحله دوم متناسب سازی شامل می‌شوند و دغدغه نداشته باشند.

وی پیرامون پیشنهاد تأمین اجتماعی برای افزایش دستمزد ۱۴۰۰ نیز گفت: مرجع تصمیم گیر در این خصوص شورای عالی کار است و سازمان تأمین اجتماعی حتی در آن عضویت ندارد به همین دلیل نمی‌توانیم میزان دقیقی را پیش بینی و اعلام کنیم. 

اما با توجه به میزان تورم و همچنین سبد هزینه خانوار باید افزایش‌ها مشخص شود که اقدامی است سه جانبه که درآن تصمیم گیری می‌شود و قطعاً مصالح کلی جامعه کارگری مدنظر قرار می‌گیرد.

وی همچنین درباره واگذاری دو درصد سهام شستا به بازنشستگان گفت: واگذاری 2 درصد سهام شستا اعلام شده بود و مصوبه هیئت امنا را هم اخذ کردند و به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع شده تا نظر بدهند زیرا مباحث حقوقی درباره آن مطرح است. این امر مراحلش را در وزارتخانه طی کرده و اگر منع حقوقی نداشته باشد وزیر تمایل دارد این کار انجام شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره وضعیت تهاتر بدهی های هپکو نیز گفت: بیش از ۵۰ درصد سهام هپکو بابت رد دیون به تامین اجتماعی داده شد ولی هپکو به بانک ها ۱۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار است. مزیت واگذاری هپکو به ما این بود که ۱۱۰۰ میلیارد بدهی با طلب تامین اجتماعی از دولت تهاتر شود که این رابطه مالی را بین خودمان حل کنیم که باعث می شود املاک و دارایی هپکو آزاد شود و بتواند فعالیت مالی انجام دهد. این اقدام یک گشایش اساسی است که هپکو به جای بدهی های متعدد به بانک ها یک بدهی به تامین اجتماعی داشته باشد که این هم با راهکارهایی فی مابین حل و تا آخر سال نهایی خواهد شد. امید است هپکو بتواند به تولیدی که خواست همه مردم است برسد. 

اصلاح سن بازنشستگی سوال بعدی خبرنگاران بود که سالاری در خصوص آن  گفت:  تصمیم گیری این موضوع هم از اختیارات قانونگذار است. اینکه در خصوص سن بازنشستگی چه تصمیماتی گرفته می شود از جمله مباحث بنیادی است و در تمام دنیاهم  مطرح است. این امر به تنهایی شامل تامین اجتماعی نیست.

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها