موج
کدخبر : ۳۶۱۵۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361509

مدیرکل بهزیستی استان قزوین در خصوص جزییات کلیپ کودک آزاری:

انتشار کلیپی که در آن مرد جوانی کودک معلولی را شکنجه می کرد، بار دیگر باعث شد تا با واکنش های شدید مردم و افکار عمومی، عوامل سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی و دستگاه قضا به پرونده ورود پیدا کنند و مرد جوان را که گفته می شود ناپدری این کودک مبتلا به عارضه سندروم داون بوده را دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح دهند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، انتشار کلیپ دیگری از کودک آزاری آنهم کودک آزاری یک نوجوان معلول در فضای مجازی باعث شد تا دوباره موجی از واکنش ها از سوی کاربران مجازی در این مورد بلند شود. موجی که بالاخره مسئولان را نیز وادار کرد تا وارد عمل شوند و در کمتر از ۲۴ ساعت از انتشار این کلیپ، عامل آن  که گفته می‌شد ساکن قزوین بوده است را دستگیر کنند. برای اطلاع از چند و چون این حادثه گفتگویی انجام دادیم با علیرضا وارثی، مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین که در زیر می خوانید:   

آنطورکه در کلیپ منتشر شده در فضای مجازی دیده می شود، کودکی که گویا به نوعی بیماری ژنتیکی مبتلاست توسط مرد جوانی که معلوم نیست چه نسبتی با وی دارد، مورد آزار و اذیت قرار می گیرد یا به زبان ساده شکنجه می شود. این شخص چه نسبتی با کودک داشته است؟

نا پدری اش بوده است.

شما چطور از ماجرا خبر دار شدید؟ 

از طریق همان فضای مجازی و واکنش های همکاران، دوستان و آشنایان.

در کلیپ منتشر شده گفته شده که کودک مورد آزار از بیماری"سندروم داون " رنج می برد. واقعا همین طور است؟

بله. متاسفانه همین طور است.

پس باید جزء مددجویان شما در بهزیستی بوده باشد.

دقیقا. این کودک جزء مددجویان ماست.

در کلیپ منتشر شده در فضای مجازی، به نظر می رسد این کودک چندان سن و سالی نداشته باشد. درست است؟        

حدود 8 – 9 ساله است.

نکته بعدی به تفاوت تصاویر منتشر شده از این کودک در کلیپ و در عکسی است که امروز از وی منتشر شده است. در فیلم به نظر می رسد این کودک، پسر است، ولی در عکس منتشر شده از وی، ما دختر کوچکی را با موهای بلند و لباس دخترانه می بینیم. بالاخره این کودک دختر است یا پسر؟

دختر.

پس چرا در کلیپ منتشر شده در فضای مجازی چهره وی کاملا پسرانه بوده است؟

شاید به خاطر اینکه آن زمان موهایش را کوتاه کرده بودند و با توجه به تی شرت و شلواری که پوشیده بوده به نظر می رسد که پسر بوده است.

کودک آزاری

با این حساب، کلیپ باید مال چند ماه قبل باشد!

همین طور است. براساس بررسی های انجام شده به نظر می رسد این حادثه در اردیبهشت ماه رخ داده است. 

پس چطور الان کلیپ آن منتشر شده است؟

این موضوع در حال بررسی است.

بالاخره شما ناپدری سنگدل را دستگیر کردید یا نیروی انتظامی و دستگاه قضایی؟    

ما از همان ساعت‌های اولیه که این کلیپ را دیدیم تمام امکاناتمان را برای شناسایی فرد خاطی بسیج کردیم. با بررسی‌های به عمل آمده و بر اساس فیلم منتشر شده، مشخص شد که این کودک‌آزاری در شهر تاکستان صورت گرفته است، لذا مراتب بصورت جدی و اورژانسی در دستور کار اورژانس اجتماعی، حراست، بازرسی و اداره بهزیستی شهرستان قرار گرفت. تا اینکه بعد از شناسایی فرد مورد نظر، نیروهای اورژانس اجتماعی و حراست و.... این سازمان امروز، به همراه ماموران نیروی انتظامی و دادستانی به محل زندگی فرد مورد نظر مراجعه کردند و ناپدری این کودک را بازداشت و تحویل مراجع قضایی دادند. 

یعنی شما از طریق تماس های مردمی، این فرد را شناسایی کردید؟

هم از طریق تماس های مردم و هم از طریق سایر ابزارهای قانونی ...

الان کودک کجاست؟

تحویل بهزیستی شده و تا تعیین تکلیف پرونده، در یکی از مراکز ما نگهداری می شود.

چطور؟ مگر مادر وی در قید حیات نیست؟!

چرا... ولی به خاطر برخی از مسایلی که فعلا ترجیح می دهیم در مورد آنها صحبت نکنیم، ترجیح داده شد تا فعلا کودک تحت سرپرستی بهزیستی باشد. ضمن اینکه مادر وی هم در این پرونده به نوعی مقصر است و باید پاسخ دهد که چرا اجازه داده تا چنین برخوردهایی با کودکش بشود و اینکه چرا سکوت کرده است؟ 

اصلا شاید خود وی هم به نوعی موافق آزار دادن کودکش بوده است!

اینها از جمله مطالبی است که باید بررسی شود.

این خانواده همین یک فرزند را داشته است؟

اجازه دهید فعلا در مورد مشخصات این خانواده صحبت بیشتری نکنیم چون به هر حال، حریم شخصی خانواده ها محسوب می شود و ممکن است در آینده مسایلی را پیش آورد.

هنوز ناپدری این کودک دلیل این رفتارش را عنوان نکرده است؟

هنوز نه... ولی ما از دادستانی به شدت و با جدیت موضوع را پیگیری می کنیم و از حق این کودک نمی گذریم. معتقدیم که ناپدری اش باید مجازات شود تا درس عبرتی شود برای بقیه افرادی که از کودک آزاری لذت می برند! ضمن آنکه اطمینان داشته باشید که نتیجه اقدامات انجام شده را نیز، به اطلاع افکار عمومی خواهیم رساند. درعین حال از شهروندان نیز تقاضا داریم تا چنانچه با چنین مواردی روبرو شدند بلافاصله؛ سریعاً آن را به اورژانس اجتماعی استان ( با شماره تماس ۱۲۳ ) اطلاع دهند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها