موج
کدخبر : ۳۵۷۶۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357615

از سومصرف کوکائین تا اعتیاد به این ماده مخدر؛

استفاده ترکیبی از مواد مخدر، عوارض جانبی را برای معتاد افزایش می دهد؛ یکی از رایج ترین ترکیبات مواد مخدر، مخلوط کوکائین و هروئین است که به روش تزریقی استفاده شده و «اسپید بال» نام دارد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری موج، عوامل مختلفی در سومصرف کوکائین تا اعتیاد به این ماده مخدر دخیل است. نکته مهم اینکه احتمال دارد برخی از افراد و گروه ها بیشتر از سایرین به کوکائین اعتیاد پیدا کنند، از جمله گروه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • گروه سنی فرد استفاده کننده(میزان سن در اول استفاده از کوکائین)
  • روش بلع (نوع گوارش)
  • مقدار ماده مخدر استفاده شده در هر دوز
  • مدت زمان سومصرف کوکائین
  • ژنتیک و فیزیولوژی شخصی
  • سابقه پزشکی و بهداشت روان
  • استفاده همزمان از چندین گونه مواد مخدر(ترکیب مواد مخدر صنعتی)
  • شرایط محیطی

به طور کلی این فرضیه که اگر افراد در سن جوانتری شروع به سومصرف مواد مخدر یا الکل نمایند، احتمال دارد که در اواخر زندگی دچار اعتیاد شوند در حال حاضر پذیرفته شده است. تقریباً سه چهارم کل معتادان آمریکایی پذیرفته شده برای درمان سومصرف مواد در سال ۲۰۱۱ در سنین ۱۸ تا ۳۰ سال قرار داشتند که همگی آنها سومصرف مواد مخدر را قبل از سن ۱۷ سالگی شروع کرده و بیش از ۱۰ درصد آنها قبل از ۱۱ سالگی مواد مخدر مصرف کرده بودند. این مورد می تواند تا حدی به این دلیل باشد که مغزهای جوانتر هنوز تکامل نیافته و در مرحله رشد هستند و البته پر واضح است که قسمت هایی از مغز در سنین نوجوانی و حتی جوانی هنوز روند رشد را طی می‌کنند. این قسمتها تکامل نیافته در مغز، بیشتر مرتبط با مسئل انگیزشی است و معمولا تا بزرگسالی کامل نخواهد شد.

اگر قبل از اینکه مغز به طور طبیعی شکل گیرد با مواد مخدر آشنا شود و یا بعبارتی، فرد در سن کودکی و نوجوانی مواد مخدر استعمال نماید، ممکن است آسیب‌های جدی و غیر قابل جبرانی را در آینده ببیند و حتی احتمال ایجاد وابستگی و اعتیاد به ماده مخدر در شخص مصرف کننده بیشتر خواهد شد. آسیب های روحی و روانی در دوران کودکی و نیز سطح بالای استرس در دوران نوجوانی می تواند احتمال روی آوردن شخص (به بهانه تسکین احتمالی) به مواد مخدر را افزایش دهد. خوددرمانی برای موارد و مشکلات زمینه ای پزشکی یا بهداشت روان نیز ممکن است منجر به سومصرف مواد مخدر و اعتیاد شود. طبق تخمین اتحاد بین المللی بیماری های روانی (NAMI) بیش از ۵۰ درصد از افرادی که سومصرف مواد مخدر دارند معمولا از یک بیماری روانی همزمان رنج می‌برده‌اند.

طرح جمع آوری معتادان متجاهر

روش های سومصرف؛ عوامل اصلی اعتیاد

روشی که در آن سومصرف کوکائین انجام می شود، خود می تواند در شروع اعتیاد تأثیر گذار باشد چرا که کوکائین یک ماده مخدر سریع الاثر است و روش‌های مختلف مصرف آن در جذب سریع ماده مخدر و سپس دفع آن از بدن نقش جدی ایفا می‌کند. جذب سریعتر ممکن است اثری بسیار بیشتر اما در عین حال زودگذر داشته باشد.

استعمال کراک (با استفاده از پایپ-دود کردن) باعث می شود ماده مخدر به سرعت از میان خون عبور کرده و راه رسیدن خون به مغز را بسته و به یکباره در بدن شخص مصرف کننده فشارخون بالا بوجود آورد، اما این پروسه کوتاه مدت و گذرا است. شخصی که بیش از حد ماده مخدر کراک استعمال کند و کشیدن کراک را در دوز زیاد و بمدت طولانی در یک زمان کوتاه ادامه دهد، هرچه بیشتر سومصرف کوکائین انجام شود، مغز بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد، که این مورد در نوبه خود می تواند منجر به تحمل سطح خاصی از ماده مخدر در بدن شخص معتاد شود؛ بنابراین پس از تحمل مغز نسبت به دوزهای منظم کوکائین، ممکن است شخص مصرف کننده برای ادامه تجربه همان احساسات، نیاز به افزایش دوز داشته باشد. افزایش دوز همچنین احتمال اعتیاد به کوکائین را بالا می‌برد.

 

بیشتر بخوانید:

خطرات اعتیاد به کوکائین چیست؟/خطرات در گونه‌های سومصرف کوکائین

عوارض وحشتناک مصرف کوکائین بر بدن

 

در مطالعه‌ای پیرامون معالجه سومصرف کنندگان کوکائین که در سال ۲۰۰۷ انجام شد و در مجله پزشکی«پیشگیری و سیاست» منتشر گردید، نزدیک به ۷۸ درصد افرادی که دچار سومصرف مواد مخدر بودند، همزمان با کوکائین از سایر مواد مخدر نیز استفاده می کردند.

استفاده همزمان بیش از یک ماده مخدر، تمام خطرات احتمالی و عوارض جانبی ذکر شده را برای معتاد به مواد مخدر بسیار افزایش می دهد. یکی از رایج ترین ترکیبات مواد مخدر، مخلوطی از کوکائین و هروئین است که از طریق سرنگ به معتاد تزریق می شود و اغلب «اسپید بال» نامیده می شود.

هروئین از دسته مخدرهای افسرده کننده(خمار کننده) است و کوکائین یک مخدر محرک (نشاط آور)؛ در حالیکه شخص معتاد بخواهد اثرات خمارکنندگی ماده مخدر هروئین مصرفی را از بین برده و تاثیر مثلا محرک مواد مخدر کوکائین را در بدنش برجسته کند، ناگزیر به افزایش استفاده از ماده مخدر مورد علاقه‌اش می‌شود. همانگونه که پیشتر گفته شد تاثیر کوکائین در بدن سریعتر از هروئین از بین می رود، بنابراین ممکن است معتادی که مواد مخدر ترکیبی استفاده می‌کند سعی نماید برای از بین بردن اثرات هروئین در بدنش از کوکائین بیشتری استفاده کند، بدلیل اینکه سریعتر تاثیر آن را حس نماید، به ناچار باید بیش از حد مصرف معمولی از آن در بدن خود وارد کند و در نتیجه سلامتی خود را در مخاطرات جدی تر، ناشی از اثرات منفی و مخرب استفاده از کوکائین قرار می‌دهند و بعضا ناخواسته با اوردوز (مصرف بیش از حد) و در اغلب موارد مرگ فرد معتاد روبرو می‌شوند.

لازم است گفته شود برخی از اثرات منفی ناشی از کوکائین در سلامتی، ممکن است با قطع مصرف این ماده مخدر برگردانده شود و بدن سیر طبیعی بهبودی را طی نماید. البته پر واضح است، برای اینکه فرد معتاد به کوکائین بتواند به طور موثر از اعتیاد به کوکائین بهبود یابد و از خطرات بعدی مرتبط با این ماده مخدر جلوگیری کند، یک برنامه درمان سومصرف مواد لازم دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها