موج
کدخبر : ۳۵۵۶۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-355686

موج گزارش می دهد؛

بعد از سیل و بالازدن فاضلاب و هجوم هر ساله گرد و غبار اینبار مردم خوزستان در چند روز اخیر طعم آبگرفتگی را هم چشیدند تا کلکسیون تجربه بلاهای طبیعی برایشان کامل شود! آبگرفتگی که امسال برای دومین سال متوالی بود که دامان شهروندان این خطه را خیس می کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در پی هشدار قرمز هواشناسی، از پنجم آذر ماه حالت آماده باش اعلام شده است. با وجود اعلام قبلی اما همچنان این بارندگی‎ها، آبگرفتگی معابر شهری در برخی شهرستان‌ها را به دنبال دارد. بارندگی امروز یادآور بارش آذر ماه پارسال است که باعث شد خیابان‌ها و خانه‌های زیادی در اهواز و کارون به زیر آب برود و خسارت شدیدی به مردم وارد شود. گرچه این سریال، قصه ای تکراری برای کل استان های کشور است. کافی است بارانی ببارد تا اکثر شهرهای کشور به خاطر ترافیک ناشی از آبگرفتگی معابر قفل شوند یا آب از هر جوی و کانال آن بالا بزند. 

این اوضاع حتی پایتخت را نیز نشانه رفته است. تهرانی که به خاطر محدودیت های کرونایی اصولا باید خلوت و کم تردد باشد، در چند روز اخیر و با آغاز بارش ها دوباره شلوغ شده و حتی در ساعت های غروب و آغاز شب ترافیک های سنگینی را شاهد است. اما در این میان اخبار و گزارش های منتشر شده حکایت از آن دارد که وضعیت برخی از استان ها در این چند روز بارانی به شدت وخیم و حتی بحرانی است. استان هایی که خوزستان و کهگیلویه و بویراحد در صدر آنها هستند. 

یکسال بعد از سیل تاریخی سال 98  و در حالیکه شهروندان خوزستانی هنوز نتوانسته بودند از زیر بار خسارت های آن کمر راست کنند، در اردیبهشت ماه سال جاری با پدیده نادری مواجه شدند که در دنیای امروز در کمتر شهری از شهرهای جهان مشاهده می شود. اینبار بالا زدن فاضلاب در برخی نقاط خوزستان باعث شد تا شهر به تعبیری در گنداب فاضلاب ها فرو رود. رخدادی که چنان انعکاس رسانه ای وسیعی داشت که حتی پایش به رسانه های آنسوی مرزها نیز باز شد و با موجی از فشار افکار عمومی همراه شد. این پدیده به قدری عجیب و در عین حال باور نکردنی بود که بانک جهانی را بر آن داشت تا وامی 279 میلوین دلاری به ایران برای تکمیل سیستم فاضلاب خوزستان و اهواز اختصاص دهد. موجی که در نهایت مسئولان مربوطه را نیز بعد از چند بار انکار، نه تنها وادار به تایید کلیت موضوع کرد که حتی باعث شد تا وعده دهند که این معظل شهر تا یکسال بعد کاملا مرتفع شود. با این حال و بعد از گذشت 6 ماه از این وعده ها هنوز خبری از میزان پیشرفت فیزیکی این طرح ؛ که اگر محقق می شد مردم شهرهای این استان هم از شر معظل فاضلاب راحت می شدند ؛ نیست . شبکه ای که می توانست در روزهای پربارش پاییز و زمستان نقش گذرگاهی برای عبور سیلاب ها و آبهای سطحی باشد و از آبگرفتگی شهرهای این استان جلوگیری کند. حالا خوزستانی ها این روزها با ادامه بارش های سیل آسا در این استان ترجیح می دهند به مطالبه خسارت های بلایای گذشته فقط و فقط به چگونگی پشت سرگذاشتن خسارت های ناشی از سیل فکر کنند! آبگرفتگی هایی که بخصوص در 48 ساعت گذشته خیلی از خیابان های اهواز و خرمشهر را عملا به حوضچه های آبی بدل کرده که رفت و آمد در آنها اگر غیرممکن نباشد، حداقل به سختی ممکن است.

آبگرفتگی های اینبار اما به حدی جدی و خطرناک شده که به گفته هلال احمر خوزستان  به 729 نفر گرفتار در آبگرفتگی ها امدادرسانی شده است.  این بارندگی ها که از روز پنجشنبه آغاز شده این روزها سر از خانه های مردم در آورده و به معنای واقعی کلمه، رفت و آمد در سطح معابر را مشکل و در برخی نقاط غیرممکن کرده است. این آبگرفتگی در تعدادی از شهرهای استان به حدی بحرانی شده که در نهایت مسئولان را وادار به تعطیلی ادارات 4 شهر اهواز، ماهشهر، رامشیر و امیدیه کرد. 

ضمن آنکه براساس پیگیری های خبرنگار موج، درست همان محلاتی که سال گذشته در اهواز و آبادان دچار آبگرفتگی شده بودند دوباره امسال هم با آبگرفتگی روبرو هستند. آبگرفتگی که باعث شده تا  آب به داخل منازل شهروندان در مناطق کیانپارس، کوی فرهنگیان، کوروش، زیتون، کیان‌آباد، باهنر، پاداد و بسیاری از نقاط حاشیه ای و کم برخوردار اهواز سرازیر شود. آبادان نیز وضعیت بهتری از اهواز و خرمشهر ندارد ضمن آنکه علاوه بر آبگرفتگی بسیاری از معابر آن، برق تعدادی از محلات و مناطق آن مانند اروندکنار نیز برای 4 ساعت قطع شود.

اما در این میان سخنان فرماندار شادگان نیز حاوی نکته ظریفی است که کمتر به آن توجه شده است.وی در این زمینه گفت: از روز گذشته و با پیش‌بینی بارندگی اقدام لازم برای دفع روان‌آبها در سطح شهر انجام شد.

به عبارتی آقایان تازه روز قبل از وقوع آبگرفتگی به فکر افتاده اند تا آستین بالا بزنند و مشکلات شهرشان را حل کنند. اما در این میان توجیهات سازمان آب و برق خوزستان نیز در نوع خودش شنیدنی است ! مدیران این سازمان پیش از این نسبت به سیلابی شدن رودخانه‌های کارون، دز و مارون در پایین دست سدها هشدار داده و اعلام کرده بودند: حدود ۹.۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی در سدهای خوزستان برای مهار سیلاب بالادست سدها کافی است. اما با توجه به اینکه بارندگی‌های شدیدی در پایین دست سدها پیش بینی شده ؛ احتمال فعال شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها در شهرستان‌های لالی، بهبهان، اندیمشک، شوشتر و گتوند وجود داشته باشد.

فراز رابعی معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به کم‌سابقه بودن بارش در پایین دست سد مارون، گفت: دبی ورودی به سدهای خوزستان در حال افزایش است و روز دوشنبه ۱۰ آذر به اوج خود می‌رسد.

این جملات به آن معناست که تمام مسئولان از وقوع آبگرفتگی و حتی سیل احتمالی آگاه بوده اند اما با این وجود باز هم دست روی دست گذاشته اند تا خوزستان دوباره در وضعیت بحرانی قرار گیرد!

رابعی با ذکر اینکه بارش‌ها تا یکشنبه شب ادامه دارد اما برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بازهم پیش بینی بارندگی شده است گفت :رودخانه‌های اصلی خوزستان همچنان شرایط سیلابی دارند و در حال تخلیه حوضه میانی هستند اما پخش سیلاب و خرابی ناشی از آبگرفتگی تاکنون گزارش نشده است.

معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین با تشریح بارندگی در پایین دست سدهای استان، گفت: در پایین دست سد مارون در ۲۴ ساعت گذشته شاهد بارش کم‌سابقه بودیم به طوری که دبی رودخانه مارون در رامشیر به یک هزار مترمکعب برثانیه افزایش یافته است.

علاوه بر آبادان و اهواز اکثر شهرهای خوزستان نیز تا دندان درگیر آبگرفتگی هستند. شهرها و مناطقی چون : باغملک، قلعه تل، صیدون و میداوود ، ایذه و....

بدین ترتیب فقط باید دعا کرد که پیش بینی های کارشناسان سازمان آب استان محقق نشود چرا که در اینصورت مردم این خطه باید منتظر سیلی دوباره باشند! ضمن آنکه همانطور که اشاره شد، این آبگرفتگی ها در حالی رخ می دهد که به گفته کارشناسان ، اگر سیستم فاضلاب شهرهای خوزستان بنابر وعده های مسئولین استانی آن تکمیل می شد، امروز آبگرفتگی در آن به بحرانی جدی بدل نمی شد.  

چند استان آنطرفتر

خوزستان اما ، تنها استانی نیست که با آبگرفتگی دست و پنجه نرم می کند. براساس گزارش ها و تصاویر منتشر شده چندین استان دیگر نیز کم و بیش یا با آبگرفتگی دست به گریبان هستند و یا برای جلوگیری از آن در حالت آماده باش به سر می برند. 

مهمترین این استان ها استان ، کهگیلویه و بویراحمد است که به نظر می رسد با متوسط بارش 115 میلیمتر ؛ بعد از خوزستان بیشترین آبگرفتگی را داشته است. سیدامان اله جهان بین مدیرعامل جمعیت این استان در همین زمینه با اعلام اینکه تاکنون ۱۴ عملیات امداد و نجات آبگرفتگی در سامانه بارشی اخیر استان از سوی امدادگران این نهاد انجام شده ، از ریزش آوار و خسارت به سه خانه روستایی به دلیل بارش های اخیر و آبگرفتگی در شهرستان باشت خبر داد و گفت : بر اثر بارندگی در شهرستان باشت سقف خانه های  قدیمی و کاهگلی روستایی دچار شکاف شده بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت:در این حوادث خوشبختانه به کسی آسیب نرسید و نجاتگران جمعیت هلال احمر پس از خارج سازی وسایل و لوازم خانه های مذکور نکات و توصیه های ایمنی را یاد آوری و اقلام امدادی مورد نیاز در اختیار حادثه دیدگان قرار دادند.

به گفته وی وضعیت استان آنچنان بحرانی است که اطلاعات جامع جمعیتی  هر یک از شهرستان های استان دریافت شده و محلی مناسب و کارشناسی شده برای اسکان اضطراری آماده شده تا در صورت وقوع سیلاب افراد حادثه دیده اسکان داده شوند.

جهان بین به شهروندان توصیه کرد در صورت لزوم برای دریافت خدمات امداد و نجات با شماره تلفن ۱۱۲ ارتباط برقرار کنند.

قدیم ها مردم چشم به آسمان داشتند و نذر و نیاز می کردند تا باران ببارد. اما حالا مردم خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد درست است که چشم به آسمان دوخته اند اما نذر و نیازشان برای این است که زودتر بارش ها قطع شود تا شاید آبگرفتگی ناشی از بی تدبیری مسئولان فروکش کند!

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها