موج
کدخبر : ۳۵۲۷۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-352750

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای تهران را خودروهای فاقد معاینه فنی برتر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج،حسین شهیدزاده مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره آلودگی هوا در تهران اظهارداشت: خودروهای شخصی از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای تهران هستند. ناوگان حمل و نقل عمومی، جایگزین مناسبی برای وسایل نقلیه شخصی است اما توسعه ناوگان همگانی در کوتاه‌مدت به خاطر هزینه‌های بسیار زیادی که دارد، ممکن نیست.

وی افزود: آن زمان که گشایش اقتصادی بود و دولت‌ها می‌توانستند به تهران کمک کنند اما این کار را نکردند.به جز 100 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوسی که هفته گذشته از سوی شهرداری تهران به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شد، چند سال است که اتوبوس دیگری به تهران اضافه نشده است.

وی با اشاره به اینکه قبلاً 82 و نیم درصد هزینه خرید اتوبوس‌ها را دولت و 17 و نیم درصد را نیز شهرداری‌ها پرداخت می‌کردند اما مدتی است که به این شکل عمل نمی‌شود، اظهار کرد: اگر خودروهای شخصی به اندازه کافی سالم نباشند، آلودگی تولید می‌کنند و این آلودگی در شرایط موجود در افزایش تلفات ناشی از کرونا مؤثر است.

شهیدزاده با بیان اینکه سال گذشته تنها حدود یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند و انبوه خودروهایی که معاینه فنی خود را از این مراکز نگرفتند، احتمالاً به مراکزی در خارج از تهران مراجعه کرده‌اند که شرایط سهل‌گیرانه‌ای دارند، تصریح کرد: از یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرویی که سال گذشته به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کردند، کمتر از 400 هزار دستگاه خودرو موفق به دریافت معاینه فنی برتر شدند.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه در حالی کمتر از 400 هزار دستگاه خودرو در تهران معاینه فنی برتر گرفتند ‌که 90 درصد خودروهای تهران انژکتوری هستند و قاعدتاً همه آنها باید بتوانند معاینه فنی دریافت کنند، خاطرنشان کرد: وقتی انبوه خودروهای تهران موفق به اخذ معاینه فنی نمی‌شوند، این به معنای آن است که سیستم پالایش آنها درست کار نمی‌کند و آلودگی وارد شهر می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها