موج
کدخبر : ۳۴۹۶۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349629

نمکی:

وزیر بهداشت گفت: زنان پیام آور اصلی سلامت در خانواده بوده و از تلاش آنان است که امکان تبدیل" هر خانه به یک پایگاه سلامت " فراهم می تواند شود.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید نمکی وزیر بهداشت به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران( سبا) در پیامی زنان را پیشگامان حفظ سلامت و ترویج آن ذکر کرد.

متن پیام  وزیر بهداشت بدین شرح است: «سلامت یک نیاز اساسی است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از سلامت را حقی اساسی برای همه افراد دانسته است.

جنسیت یکی از عوامل مؤثر بر سلامت است و زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور پایه های اصلی سلامت خانواده و محور اساسی سلامت، رشد، پویایی و اعتلای جامعه و نسل های آینده را تشکیل می دهند. چه بسا زنان پیشگامان حفظ سلامت و ترویج آن هستند و این زن سالم و توانمند است که می‌تواند سلامتی و نشاط را به جامعه تسری بخشد.

در ماه های اخیر همه گیری کووید ۱۹ چهره جهان را متغیر کرده است و مشخص شده میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما زنان بیش از مردان بار عواقب روانی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از این همه گیری را به دوش می کشند و تاثیر طولانی مدت همه گیری بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان بیشتر بوده است، چنانچه می تواند آسیب‌های جدی به آنان، خانواده و جامعه وارد نماید.

 علاوه بر ترس از  بیماری و مرگ و میر، کووید۱۹ نگرانی‌ های دیگری را نیز برای زنان رقم زده و ایجاد تعادل بین کار در جامعه و مسئولیت های خانوادگی به ویژه  مراقبت از افراد خانواده و اقدامات پیشگیرانه خانگی در دوره اپیدمی کنونی  شرایط زندگی زنان را پیچیده تر کرده است.

اگرچه همه افراد تحت تاثیر نگرانی، اضطراب و خستگی روانی ناشی از پاندمی کووید ۱۹ هستند ولی میزان عوارض جدی روحی، روانی و جسمی این بیماری در زنان بیشتر از مردان است.

علاوه بر آن بارداری و زایمان سالم توسط کووید ۱۹ تحت تاثیر قرار گرفته و احتمال ابتلا به اشکال بالینی شدیدتر کووید ۱۹، در زنان باردار بیشتر از حتی زنان غیر باردار گروه سنی مشابه است.

در این میان پوشیده نیست غرایز و عواطف زنان در طول تاریخ باعث شده که نقش مراقبت و حمایتگر در جامعه اغلب معطوف به آنان باشد و زنان پیام آور اصلی سلامت در خانواده بوده و از تلاش آنان است که امکان تبدیل" هر خانه به یک پایگاه سلامت " فراهم می تواند شود.

در  شرایط کنونی کارکنان نظام سلامت از بهورز و مراقب و ماما و پرستار و نیروهای خدماتی کادر تخصصی بیمارستان های کشور که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند، با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجهند.

از این فرصت برای قدردانی از کلیه همکاران عزیزم، که جان بر کف، با رویی گشاده، اراده ای آهنین، عزمی راسخ و قلبی مملو از مهربانی، شبانه روز برای شکست این ویروس منحوس تلاش می‌کنند، به ویژه بانوان فداکار نظام سلامت که فشار مضاعفی را تحمل می‌کنند، بهره می برم و به روان پاک بانوان شهید مدافع سلامت درود می فرستم و همدردی خود را با خانواده های آنان اعلام می دارم.

فراموش نکنیم که زنان برای گذار از این دوره سخت زندگی خود نیازمند آگاهی، هوشیاری و حمایت همه جانبه در خانواده و جامعه هستند.  لذا از همه عزیزان بویژه مسئولین سازمان های دولتی و غیردولتی که شرایط بانوان ایران را در دوره کنونی درک نموده و همسران و مادران و خواهران و زنان هموطن خود  را در عبور از این مرحله سخت یاری می کنند، نیز قدردانی می نمایم.

امید است در کنار سایر سازمان ها و نهادهای دست اندرکار که هم اکنون به تهیه سند ملی سلامت زنان همت گماشته اند، نه تنها در دوره همه گیری کووید ۱۹ بلکه در هر زمان دیگر برای همه اقشار زنان کشور در هر نقطه جغرافیایی از کشور عزیزمان، گام‌ های موثری در ارتقای سلامت همه جانبه جسمی ، روانی ، اجتماعی و معنوی آنان برداریم.»

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها