موج
کدخبر : ۳۴۷۶۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347601

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعلام کردیم حضور دانش آموزان اختیاری است و آنهایی که در مدارس حضور پیدا می کنند باید با رعایت پروتکل باشد گفت: ما معتقدیم خطری که در مدرسه دانش آموزان را تهدید می کند بیشتر از خطری نیست که جاهای دیگر آنها را تهدید می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، درحالیکه وزیر آموزش و پرورش و وزیر ارتباطات وعده داده بودند که همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید هم اینترنت شبکه شاد رایگان شود و هم سیم کارتی با عنوان سیم کارت شاد در اختیار 15 میلیون دانش آموز مقاطع مختلف قرار گیرد. نه تنها هنوز در بسیاری از نقاط ایران مشکل اینترنت دانش آموزان حل نشده که به نظر می رسد وعده دوم آقایان وزرا هم محقق نخواهد شد. 

در واقع این خبر را حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم "یاد یاران" به خبرنگاران داد و آب پاکی را روی دست همه ریخت و خیلی ساده اعلام کرد: اصلا قرار نبود ما در تولید سیمکارت شاد نقشی داشته باشیم! بلکه برخی اپراتورها مدعی بودند می توانند سیمکارت شاد را تولید کنند ولی بعدا گفتند وزارت ارتباطات با محدودیت شماره روبروست و نمی توانند این کار را انجام دهند. 

وی اما برای اینکه کمی از بار انتقادهای ناشی از این اظهار نظرش را کم کند اضافه کرد: با این وجود برای ارائه سرویس های ایمن تدابیری در وزارت ارتباطات اندیشیده شده تا دانش آموزان بتوانند در قالب بسته هایی از اینترنت ایمن استفاده کنند. درواقع باید گفت بحث سیمکارت منتفی شده است!

البته سخنان آقای وزیر در جمع خبرنگاران و در خصوص سال تحصیلی جدید تنها به موضوع اینترنت شبکه شاد و سیمکارت آن محدود نمی شد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در بسیاری استان ها قصدی برای تعطیلی مدارس ندارید؟ گفت: ما موظفیم انواع آموزش را پیش بینی کنیم و در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و همین کار را نیز انجام داده ایم. اما مرجع صلاحیت دار برای پاسخ به این سوال که آیا حضور افراد ضرر دارد و باید مرکزی تعطیل بشود یا خیر؟ برعهده ستاد ملی کروناست. در مصوبه این هفته ستاد ملی کرونا نیز برای تصمیم گیری درباره هر منطقه ای که مشکلاتشان حاد می شود به پیشنهاد وزارت بهداشت و وزارت کشور اختیاراتی تفویض شد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعلام کردیم حضور دانش آموزان اختیاری است و آنهایی که در مدارس حضور پیدا می کنند باید با رعایت پروتکل باشد گفت: ما معتقدیم خطری که در مدرسه دانش آموزان را تهدید می کند بیشتر از خطری نیست که جاهای دیگر آنها را تهدید می کند. ما نهایت مراقبت را داریم و خوشبختانه تا کنون هم گزارشی دریافت نکردایم که حکایت از آن داشته باشد که بازگشایی فعلی مدارس مخاطره ای برای دانش آموزان داشته است.

وی با بیان اینکه اگر جایی ستاد کرونا تشخیص دهد که حضور دانش آموز ولو به صورت محدود، خطرناک است اعلام می کند و آنها هم در مدرسه حضور پیدا نمی کنند گفت: اما مدارس ما در هرصورت باز هستند. مدارس حلقه اتصال ما با معلمین و دانش اموزان هستند و باید جریان آموزش را پیگیری و کنترل کنند. 

حاجی میرزایی درباره سرعت پایین اینترنت در شبکه شاد نیز گفت: سرعت پایین نیست، بخشی از مشکل به این برمی گردد که حدود ۱۹۷ هزار معلم ما معلم ثابت نیستند و حق التدریس و آموزشیار و ... هستند و شکل گیری کلاس ها یکی دو هفته طول می کشد. یک علت دیگر هم به تقویت زیرساخت های فنی برمی گردد که همراه اول متعهد است این کار را انجام دهد و در حال انجام آن هم هستند.

حاجی میرزایی البته به این موضوع نیز اقرار کرد که شبکه شاد یک اپلیکیشن بومی است که می خواهد ۵۵۰ هزار کلاس درس را مدیریت کند و ممکن است در برخی ساعت ها با مشکل مواجه شود و باز هم مانند بسیاری دیگر از مشکلاتی که در کشور پیش می آید مسئولیت را به مردم واگذار کرد و گفت: این مسائل با مدارا به تدریج حل می شود؛ کما اینکه تا کنون به همین صورت بوده و هر روز از حجم مسائل کاسته می شود. شاد زیر بار وسیعی رفته است. تست های لازم قبل از شروع مدارس انجام شده اما اکنون در میدان واقعی زیر بار رفته و باید کارایی خودش را آشکار کند و اگر هم اشکالی هست رفع بشود. اما اطمینان داشته باشید که حتما ظرف یکی دو هفته آینده مسائل حل و فصل خواهد شد.

برای بررسی وضعیت آموزش در مدارس لازم نیست حتما کارشناس باشید و متخصص. کافی است پرس و جویی از شیوه برگزاری کلاس ها در نقاط مختلف کشور کنید تا همه چیز دستتان بیاید. بخصوص در نقاط محروم و دور افتاده. عبدالر حمن امیری، معاون پشتیبانی آموزش و پرورش شهرستان نیک شهر در استان محروم سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار موج، در تشریح چگونگی برگزاری کلاس ها در این شهرستان و وضعیت شبکه شاد در آن گفت: تقریبا می توانم بگویم شبکه شاد در مجموع در منطقه نیک شهر و بسیاری دیگر از نقاط استان نقشی در آموزش و برگزاری کلاس ها ندارد. چون اصولا وقتیکه اینترنت به جز بخش هایی از مرکز شهر، در سایر نقاط شهرستان در دسترس نیست، آموزش مجازی از طریق شبکه شاد از پایه و اساس بی معناست. 

وی در پاسخ به این سوال که نبود اینترنت باعث شده تا تمام کلاس ها به صورت حضوری برگزار شود یا خیر؟ گفت: خوشبختانه شهر نیک شهر در وضعیت سفید است ولی با این وجود ما کلاس های درس را به دو قسمت تقسیم کرده ایم. در دسته اول؛ دانش آموزانی که استطاعت خرید گوشی و تبلت را ندارند سرکلاس ها می روند و به صورت حضوری آموزش می بینند و در دسته دوم دانش آموزانی که گوشی و تبلت دارند روزی 2 ساعت به مدرسه می روند و سرکلاس می نشینند. 

امیری همچنین با اشاره به اینکه بسیاری از دانش آموزان این منطقه محروم که بیش از 17 هزار دانش آموز و 217 مدرسه دارد، توانایی خرید گوشی و تبلت را ندارند گفت: حتی در خود شهر نیک شهر نیز تنها 20 تا 30 درصد دانش آموزان تبلت و گوشی دارند که این آمار در سایر روستاها و شهرهای این شهرستان به شدت پایین تر است. بنابراین معلمان شهرستان مجبورند دروس مورد نظرشان را کپی بگیرند و درقالب جزواتی برای دانش آموزان ارسال کنند تا کسی از کلاس ها عقب نماند. این تنها کاری بوده که از دست ما برمی آمده است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها