موج
کدخبر : ۳۴۷۲۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347244

موج از وضعیت بحرانی تهران در روزهای کنونی گزارش می دهد:

به نظر می رسد پیش بینی ها در مورد افزایش تصاعدی آمار مبتلایان و فوتی ها در کشور ، بعد از بازگشایی مدارس و برگزاری مراسم محرم ، محقق شده و روز به روز آمار اعلام شده بیشتر و بیشتر می شود. این در حالی است که در پایتخت این افزایش می رود تا به بحرانی جدی بدل شود. بحرانی آنچنان جدی که صدای بسیاری از مدیران محتاط مرتبط را نیز درآورده است!

به گزارش خبرگزاری موج،  حال کرونایی تهران نه تنها اصلا خوب نیست که حتی بدترین و حادترین شرایط خود را از زمان آغاز کرونا سپری می کند. با این حال هنوز مدیران ارشد کشور و به خصوص رییس جمهور و هیات دولت، همچنان اصرار دارند که همه چیز در امن و امان است و حتی نیازی به اعمال محدودیت هایی تازه برای این کلانشهر چندین میلیون نفری نیست! با این وجود این روزها وضعیت انتشار و ابتلای کرونا نه تنها وضعیت شرایط قرمز را نیز رد کرده که وضعیت را آنچنان حاد کرده که حتی بسیاری از مسئولان محتاط دست اندرکار را نیز وادار به بیان حقایقی در این زمینه و همچنین هشدار به مسئولان کرده است. 

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران یکی از همین مدیران است که با وجود آنکه بارها در طول چند ماهه گذشته در برابر تصمیم های مدیران ارشد و هیات دولت سکوت اختیار کرده بود اینبار به خاطر وخامت اوضاع بالاخره لب به اعتراض گشود و نسبت به وضعیت موجود اخطار داد. زالی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «نوشدارویی پیش از مرگ سهراب» که در ستاد کرونای استان تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره واگذاری اختیار تعطیلی استانها به ستادهای استانی کرونا، اظهار کرد: همانگونه که امروز در ستاد ملی مطرح شد، بلافاصله بعد از آن ستاد کرونای تهران به همراه استانداری تهران طی نامه‌ای به وزیر بهداشت و وزیر کشور، در خواست اعمال محدودیت‌های کرونایی برای استان تهران را تهیه و ارسال کردیم.

وی ادامه داد: آن چیزی که در  ستاد ملی مصوب شد، سقف و بازه زمانی یک هفته‌ای برای محدودیت‌ها بوده که بر این اساس ما نیز در بازه زمانی یک هفته‌ای خواستار اعمال محدودیت‌ها در استان و شهر تهران هستیم و  طبیعتا در انتهای هفته با تحلیل آماری و اپیدمیولوژیک بیماری در استان تهران، راجع به استمرار، ادامه و یا تعلیق محدودیت‌ها اعمال نظر خواهیم کرد.

زالی با بیان اینکه از نظر فوتی نیز در هفته گذشته نسبت به هفته‌های قبل افزایش آمار داشتیم، گفت: اولین تغییر آماری تهران در حدود دو هفته قبل در میزان بستری و سرپایی نشان داد شد و متاسفانه در انتهای هفته گذشته در زمینه میزان مبتلایان و بستری‌های نیازمند خدمات آی سی یو و میزان موارد منجر به مرگ  با آماری بیشتر از هفته‌های قبل مواجه بودیم.

وی با اشاره به ارایه درخواست استفاده از دورکاری در استان تهران، گفت: در رابطه با دورکاری به نظر می‌رسد که در تهران مجدداً نیازمند اتخاذ این روش هستیم، به گونه‌ای که بتوان از ظرفیت دورکاری استفاده بهینه کرد؛ چراکه این روش در وهله اول باعث کاهش تولید سفر در کلانشهر تهران می شود و از طرف دیگر باعث ارتقا و تقویت فرهنگ دولت الکترونیک می‌شود.

این پزشک متخصص با بیان اینکه شرایط سخت کرونایی می‌تواند منجر به تحقق دولت الکترونیک و استفاده از مزایای دورکاری بیش از گذشته شود، عنوان کرد: پیشنهاد مشخص ما به همه دستگاه‌های مستقر در تهران از جمله دستگاه‌های خدماتی، اداری و انتظامی که طی ارسال نامه ای درخواست شده، این است که کلیه خدمات خود را تا جای ممکن به خدمات الکترونیک تبدیل کنند. در همین راستا نمونه موفقی در نیروی انتظامی استان تهران به صورت پایلوت محقق شد که همان بحث شماره‌گذاری و رزرو وقت به صورت الکترونیک قبل از مراجعه بود.

رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران همچنین در رابطه با طرح ترافیک و امکان لغو آن گفت: یک تحلیل سه هفته‌ای در این رابطه انجام شد، ولی از آنجا که اعمال این طرح با تقلیل حضور کارمندان در تهران همزمان شد،  بنابراین خیلی قابل تحلیل دقیق نبود، اما مشخصا در کاهش میزان سفر و باز توزیع جمعیت استفاده کننده از وسایل حمل و نقل عمومی تاثیر شگرفی نداشت. بنابراین به نظر می‌رسد که بیشتر از طرح ترافیک سایر کارهایی که به خصوص در ساعات پیک بتواند باعث کاهش حضور افراد شود از جمله دورکاری کارمندان، موثرتر است.

ولی زالی تنها مسئولی نیست که در مورد بحرانی شدن شرایط پایتخت سخن گفته است. معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یکی دیگر از همین مدیران است که معتقد است وضعیت به گونه ای حاد است که باید از اقدامات تنبیهی و جریمه ای استفاده کرد. محسن فرهادی در رابطه با اعمال جریمه ها برای متخلفین رعایت پروتکل ها به صراحت قانون در این زمینه اشاره کرده و گفت : قوانین متعددی در این زمینه وجود دارد که همکاران ما نیز می توانند این مجازات ها را اعمال کنند. ستاد ملی مقابله با کرونا نیز قوانین مختلفی گذاشته است که از جمله آن می توان به تعطیلی واحدهای صنفی و یا درج در پرونده کارمندان مشاغل دولتی اشاره کرد. همچنین توبیخ، کسر یک سوم از حقوق، درج در پرونده و سایر مراتب بیشتر می تواند برای فرد متخلف اعمال شود. اعمال مجازات بر خلاف میل ماست ولی با کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی مجبور به اعمال مجازات هستیم.

و باز هم انکار!

با تمام این تفاصیل اما وزیر آموزش و پرورش همچنان مدعی است که هیچ گزارشی در مورد ابتلای دانش آموزان به کرونا در مدارس دریافت نشده است. محسن حاجی میرزایی در پاسخ به این سئوال که آمار دانش آموزان مبتلا به کرونا چه تعداد بوده است، مدعی شد : هیچ گزارش رسمی مبنی بر ابتلای دانش آموزان در مدارس پس از بازگشایی مدارس از تاریخ ۱۵ شهریورماه، وجود ندارد.

 وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: البته هستند دانش آموزان زیر ۱۸ سالی که مانند سایر افراد جامعه پیش از بازگشایی مدارس به کرونا مبتلا شده‌اند ولی ابتلای آنان ارتباطی به بازگشایی مدارس نداشته و ابتلای دانش آموزان در گزارشات وزارت آموزش و پرورش و در گزارشات وزارت بهداشت نیامده است.

آقای وزیر در حالی این ادعا را مطرح می کند که به اعتقاد بسیاری از پزشکان و کارشناسان تقریبا غیرممکن است که از بین 15 میلیون نفر جمعیت دانش آموزی ما ؛ تاکنون دانش آموزی در مدرسه به کرونا مبتلا نشده باشد. این درست مانند آن است که بگوییم در تهران 10 میلیون نفری ، هیچ موردی از کرونا رصد نشده است. به هر تقدیر ، به نظر می رسد دولت به عنوان قوه مجریه هنوز تصمیم به شفافیت و صادق بودن با افکار عمومی را ندارد. برای همین به احتمال قریب به یقین باید در آینده ای نزدیک منتظر اخباری دردناک تر و وحشتناک تر از آمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا، باشیم. 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها