موج
کدخبر : ۳۳۸۲۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338278

سردار علیرضا لطفی:

رئیس پلیس آگاهی پایتخت اعلام کرد در سه ماه اول سال جاری ۶۱ درصد کل خودروهایی که به سرقت رفته بودند فقط متعلق به یک مارک و برند و تولید داخلی بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی پایتخت در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد سه ماهه ابتدای سال جاری مأموران پلیس آگاهی تهران بزرگ پرداخت و اظهار داشت: در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال  ۹۸ افزایش خاصی در حوزه سرقت نداشتیم.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت به یافته‌های دقیق مرکز ۱۱۰ و عملیات پلیس اشاره و تصریح کرد: در سه ماهه امسال بیش از ۶.۲ دهم درصد افزایش کشف داشتیم و بر اساس آمار 76.3 درصد کل جرائم را کشف کردیم.

وی به آمار جرائم مهم پرداخت و اظهار داشت : در حوزه جرایم مهم کاهش وقوعات را شاهد بودیم; در سرقت منزل ۱۴ درصد, سرقت مغازه ۲ درصد و جیب‌بری بیش از 60 درصد کاهش وقوعات گزارش شده است; در حالی که کشفیات ما ۶.۲ دهم درصد افزایش داشت.

سردار لطفی به نگرانی های موجود در حوزه سرقت خودرو پرداخت و گفت: گروه مأموران پلیس آگاهی بر روی این قضیه متمرکز شد; اگرچه نقش پلیس در وقوع آن ۱۸ درصد است و پلیس تنها دستگاه مسوول نیست.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت تصریح کرد: در حوزه سرقت خودرو بیش از ۸۶.۷ درصد خودروهای سرقتی را در سه ماهه سال جاری کشف کردیم اما نکته جالب این است که ۶۱ درصد کل خودروهای سرقتی فقط متعلق به یک مارک و برند و تولید داخلی بودند و جالب‌تر آنکه ۹۲ درصد از ۶۱ درصد مدل خودروی  به سرقت رفته متعلق به سال‌های قبل از 86 بوده است چرا که خودروهای ساخت آن سال ها فاقد سیستم ایمنی بودند.

این مقام ارشد پلیس آگاهی به نگرانی های موجود در حوزه کیف قاپی پرداخت و گفت: بیش از 90 درصد موارد قاپ زنی و سرقت موبایل است که به دلیل افزایش قیمت و بهره برداری نامناسب از سوی شهروندان از نگرانی های موجود است.

وی به طرح کاشف پرداخت و گفت: طرح کاشف در سال جاری با وجود کرونا متوقف نشد و با قوت اجرا شد که منجر به شناسایی و انهدام ۱۰۱ باند و دستگیری ۴۹۶ نفر شد که این افراد نیز به 4298 فقره سرقت اعتراف کردند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت در خصوص سرقت‌های خشن و به عنف و مقرون به آزار تحت عنوان مأمور و بستن دست و پا گفت : خوشبختانه این دسته از سرقت‌ها نیز ۱۴.۵ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد:در سه ماهه نخست سال جاری از مجموع سرقت‌ها ۳۶ درصد سرقت خرد شامل لوازم و قطعات خودرو بوده است که به واسطه پارک خودروها در حاشیه خیابانها و پروسه معتادان متجاهر رقم خورده است.

وی به حوزه جرایم جنایی پرداخت و اعلام کرد: در حوزه قتل عمد ۳ درصد و آدم‌ربایی ۳۳ درصد کاهش داشته ایم; اقدامات مسلحانه قابل توجهی هم در تهران نداشتیم و باید گفت ۱۶ درصد در کل جرائم مسلحانه, آدم‌ربایی و قتل کاهش داشته‌ایم.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت اعلام کرد: ۹۵ درصد مجموعه جرایم جنایی منجر به کشف شده است.

وی افزود: در نرخ قتل  در سه ماهه امسال و سال ۹۸ جز استان‌های آخر در حوزه قتل بودیم اما در حوزه جعل و کلاهبرداری با کمال تأسف با توجه به شرایط اقتصادی افزایش جرم کلاهبرداری را در سال ۹۸ و ۹۹ شاهد بوده و ۳۰ درصد افزایش جرم داشتیم اگرچه در حوزه کشفیات  ۳۵ درصد افزایش داشته و ۹۳ درصد جرمهای جعل را کشف کردیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها