موج
کدخبر : ۳۳۷۸۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337896

رئیس سازمان بهزیستی کشور از افتتاح ۴۰ «خانه کوچک توان‌بخشی» برای معلولان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم افتتاح ۴۰«خانه کوچک توان‌بخشی» در سراسر کشور با حضور وحید قبادی دانا معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

وی گفت: امروز شاهد رویکرد نوین در حوزه توان‌بخشی و پرداختن به مسأله تلفیق پذیری و جامعه پذیری افراد دارای معلولیت در مراکز نگهداری هستیم که امیدوارم آسایشگاه‌ها و مراکز نگهداری سازمان در سطح کشور به تدریج به خانه‌های کوچک توانبخشی تبدیل شوند.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: امسال در چهلمین سال  تاسیس سازمان بهزیستی، شاهد یک جهش و حرکت در سازمان بودیم  از این رو، وجود ۱۱۲ خانه کوچک توان‌بخشی در سطح کشور و آغاز به کار رسمی ۴۰ مرکز خانه توانبخشی را در هفته بهزیستی به فال نیک می‌گیریم.

قبادی دانا با بیان اینکه دستورالعمل‌های پنج گانه خانه‌های کوچک توان‌بخشی به همت معاونت توان‌بخشی سازمان بهزیستی تدوین شده است، تصریح  کرد: این طرح‌ها به صورت پایلوت در همه استان‌های مختلف کشور به اجرا در آمده و فرآیند‌های مختلف دستوالعمل‌ها مورد بازبینی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: امروز دستورالعمل‌های رسمی و قطعی خانه‌های کوچک توان‌بخشی در سطح کشور در ۵ بخش شامل خانه‌های کوچک افراد با اختلالات هوشی متوسط و شدید، خانه حمایتی سالمندان، خانه گروهی افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی، خانه‌های اقامتی برای افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی که به طور موقت در خانه‌ها حضور خواهند داشت و خانه‌های بیماران روانی مزمن را ابلاغ و امضا خواهیم کرد.

قبادی دانا اظهار امیدواری کرد: تمام همکاران در همه استان‌ها با  توان خود و با توجه به شرایط سخت کرونایی بتوانند این مراکز را توسعه دهند.

 محمد نفریه معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در این  مراسم گفت: این سازمان با توجه به رویکردهای نوین توان‌بخشی و حضور معلولان در سطح اجتماع و خانواده و جامعه محور کردن و خانواده محور کردن فعالیت‌‌های خود، اقدامات خاصی را در این چند ساله انجام داده است.

وی افزود: سال گذشته برای نخستین بار ۱۲ هزار افراد دارای معلولیت ضایعات نخاعی شدید و خیلی شدید تحت پوشش خدمات پرستاری قرار گرفتند. همچنین از سال گذشته ۱۷۶ هزار خانوار دارای معلول با بعد خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفتند.

نفریه تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰۲ مرکز کار مراقبت در منزل را انجام می‌دهند که ۷ هزار و ۴۳۴ نفر را تحت پوشش قرار دادند. همچنین  ۳۷۰ مرکز ارائه خدمات تخصصی توان‌بخشی ارائه می‌دهند که بیش از ۱۸ هزار نفر را تحت پوشش قرار دادند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: سال گذشته برای نخستین بار کمک هزینه معیشتی برای معلولین شدید و خیلی شدید فاقد شغل در دستور کار قرار گرفت که بیش از ۱۹۰ هزار معلول از این کمک هزینه معیشتی علاوه بر مستمری که از سازمان هدفمندی یارانه‌ها و حق پرستاری دریافت می‌کنند برخوردار شدند. همچنین حق پرستاری افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی بیش از دو نیم برابر شد و به  ۵۵۴ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با  بیان اینکه در حال حاضر تمام معلولین ضایعه نخاعی پشت نوبتی از حق پرستاری بهره مند می‌شوند،گفت: یکی از سیاست‌های اصلی سازمان کوچک سازی در راستای خانواده محور کردن ارائه خدمات به معلولین است. از این رو خانه‌های کوچک کاملا شبیه خانواده بوده و مثل یک خانه کوچک کنترل و مدیریت می‌شود. تمام اعضای خدمت دهنده این خانه‌ها نیز به درستی وظایف خود را ایفا می‌کنند.

در ادامه این مراسم از دستورالعمل‌های خدمات توانبخشی مراقبتی با الگوهای نوین رونمایی شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها